CryptoTax - Web aplikacija za izračunavanje poreza na kriptovalue u Hrvatskoj

Evo aplikacija koju sam napravio za izračunjavanje poreza na kriptovalute u Hrvatskoj.
Princip je ovakav:
Ako ste vi uložili 1000kn u BTC i zaradili 10000kn, znači da ste u profitu 9000kn te morate platiti porez na 9000kn.
Gleda se porez od 12% te također i prirez ako živite u mjestu gdje postoji prirez.
Primjer za Zagreb prirez iznosti 18%, znači 12% od 9000kn je 1080kn plus prirez na to od 18% od tih 1080kn jest 194kn, znači da je ukupan porez 1080kn + 194n = 1274kn.

Svaka kritika je dobrodošla! :slight_smile:

Ne pratim vijesti pa me zanima jel to stvarno Cryptotax ili onaj regularni porez koji se svodi na sve. Odnosno jesu li konacno ovi sjeli u saboru i izglesali zakon o Cryptovalutama?

Crypto je u nekom grey fieldu što se tiče poreza, no opet traže da se plati porez na kapital. No opet dolazi do problema jer poreznoj treba dokazati da si npr 2011 kupit btc po 1$…

Aha, to znaci izracunava porez na kapital?

Pa to mogu i webmajstori ovdje koristiti, vjerujem da su mnogi ostvarili pozamasnu kapitalnu dobit…

Ali cini mi se da matematicki to nesto ne valja ili ubacujem krive brojke.

Prema trenutnim hrvatskim zakonima bitcoin se smatra investicijom slično kao i dionice iz inozemstva, što znači da ćemo u tom slučaju sami prijaviti svoju zaradu, platiti porez i izvijestiti poreznu upravu o tome.

Nisam baš upoznat sa time no vrlo vjerojatno, naravno poanta stranice je za kripto.

Prvi input je ulog u kunama
Drugi input je kilo bitcoina korisnik želi isplatiti u kune
Treći input je grad u kojem živi, ako ostavi prazno ili grada nema u bazi tada smatra se da grad nema prirez, no svi su gradovi u bazi tako da nebi trebalo biti nekih problema.

Možeš pojasniti matematički problem?

Aha da sad mi je razumljivo, on sam vec uzima cijenu BTCa u obrzir? Ja sam pisao u kucicu za BTC cijenu sto mi je onda dalo abnormalno velike brojke. Sad radi.

Trenutno da, jer vuce trenutnu vrijednost BTC-a preko CMC API-a. Planiram dodati još mogućnost za ETH i u kune naravno.

Kojim tocno zakonima?

Kaj s nama koji smo u btc ulozili 0 kuna? Kalkulator za 0 ne radi.

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19570

Hvala što si javio za bug s nulom, pogledat ću sada. :slight_smile:
edit: fixan bug, sada uredno radi.

1 Like

Tnx, nisam znao da je ovo sluzbeno. Idioti (nek me tuze ako sam odabrao krivi naziv) nisu spomenuli majnanje, a mineri su u opremu ulozili daleko vise love nego vecina ljudi koja je kupovala.

Slažem se, sada mineri moraju puno više izmajnati da bi vratili novac poslije poreza.

O izglasali su. Pa ovo je ultra brzo bilo, kako ova nasa drzava funkcionira dobro, brze od vele sila. Brze od USA, UK, Njemacke, neznam dal ijedna drzava ima zakon o kryptovalutama, samo mi.

Bravo svaka im cast, tako se to radi. Barem smo u necem prvi u svijetu.

2 Likeova

Ima polje koliko ste uložili u BTC ali nema polje kada ili koliko je košta BTC tada nego uzimate današnju vrijednost? Po tome ispada da ovaj sajt može biti koristan samo ako ste danas kupili BTC.

Gledajmo to ovako, ako si uložio tada 1000kn to ti je početni kapital koji se ne oporezuje, a ako danas želiš recimo 1BTC iskreširati, tada se tih 1000kn oduzima od vrijednosti BTC danas. Znači poreznu ne interesira koliko si ti BTC-a kupio, samo im je bitna trenutna cijena BTC-a u kunama i profit koji ti ostvaruješ te koji oni oporezuju.

Poviše se može pročitati ovdje:

Meni nije jasno dali onda trebam platiti porez i kada kupim marke pa ih drzim tjedan dana, pa ako te marke vrijede vise nego kada sam ih kupio moram platiti porez?

http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stranice/Pisite-nam.aspx

:slight_smile:

Da, ali ukoliko držiš 2 ili 3 godine u svom posjedu, ne . Mislim da je tako :slight_smile: