Da li bi ikada napravili ovakvu akviziciju da vam se ponudi

Ovih dana sam zatrpan oko pregovora za akviziciju jednog vodećega IT bloga na RH sceni te se ovim putem ispričavam svima kojima nisam stigao odgovoriti na poruke ili kasnim.

Dakle radi se o akviziciji koja je teska xx.xxx.xx eura pa me zanima vaše mišljenje.

Da li bi ste preuzeli blog/portal koji ima

  • mjesecne troskove od 17000kn (place nisu uracunate)
  • mjesecne prihode od 19-24000kn (bez adsensa) zarada varira
  • troškove placa na mjesecnom nivou 8600kn
  • posjećenost od preko 95000 posjeta dnevno

Koliko bi ste dali novca na osnovu ovih informacija? Naravno ponnuđena je i druga opcija o preuzimanju udjela u tvrtci od 49% uz godišnje ulaganje od 35000kn

nadam se da razumijete da nesmijem pričati o kojem blogu/stranici se radi pa me molim vas nemojte ni na PM pitati

Ako su mjesečni troškovi 17k kn, kako onda plaća samo dio istih? Il’ ti nas hebeš ili taj pere novac :slight_smile:

Odnosi se na druge stvari tu place nisu uracunate. Krivo sam se izrazio izprika

onda jednostavno - portal u minusu - ne bi ga ni pogledao popreko ako ne planiram otpustiti većinu osoblja…

Ono što je mene privuklo je to sto u zadnjih 6 mj. prihodi rastu na mjesecnom nivou u prosjeku od cca 1500kn.

Još jednom napominjem da je zarada samo od reklama drugih web stranica, a adsense nije nikad ni postavljan.

Bio sam u ZIP-u (neki clanovi su suvlasnici) i razgovorao s par ljudi ali me nisu uvjerili da je to investicija koja ce mi se vratiti kroz min 1 godinu.

Sad sam u dvojbi, razmisljam ali neznam pa sam zato i postavio temu ovdje.

Nije bitno da rastu prihodi ako istodobno rastu i rashodi. Naravno, potpuno je druga stvar ako se rashodi ne mijenjaju ili mali rast rashoda dovodi do puno većeg povećanja prihoda što u konačnici dovodi do profita.

Trenutno po tvojim informacijama stvari stoje ovako:

        21 500 (srednja vrijednost) - (17 000 + 8 600) = - 4 100

znači mjesečno minus od 4 100 kn, što baš i nije trenutno optimistično. Treba uzeti financijsko izvješće i vidjeti može li se što napraviti po pitanju rashoda i ako se mogu smanjiti a da poslovanje ne pati iz toga bi se možda dalo nešto izvući.

E da ne znam je li u ovih 8600 za plaće uračunata plaća svih zaposlenika (mislim i na vlasnika) jer ako nije uračunata plaća vlasnika onda su troškovi još i veći i to je onda debeli minus. Ako je podmirena plaća vlasnika onda se tu nešto i može napraviti.

1 Like

ocito je da vise trosi nego sto pravi a to nije bas dobro ako smijem primjetiti…
cini se da je glavni problem tu kako te troskove srezati…
klasicna prica o propasti je ona -uh da smo imali jos malo para i jos malo vremena kad bi se to zahuktalo…

Sve place su uracunate pa i vlasnika. Jako mi je zanimljiv projekt, vidjet cu da se dogovorim s njima pa da malo i pricekam nezuri mi se nigdje.

Troškovi mjesecni su intenzivni vec 5 godina i od tada nije bilo vecih troskova.

Osobno mi se čini da ti u tom projektu vidiš neku drugu vrijednost, točnije da imaš neki plan kako od toga napravit nešto što stvarno vrijedi uloženi novac.

Ako misliš nastavit rad na istom principu onda je to promašena investicija, samo moje mišljenje. Uložiti u nešto što stvara gubitke i to još XX tisuća eura je malo mazohistički.

Taman da se trend rasta od 1.5k kuna nastavi, ti i dalje tri mjeseca stvaraš minus. Nakon 6 mjeseci radit će 4,5k kuna profita, a nakon godine dana će profit bit 13,5k kuna. Ali to pod uvjetom da rast od 1,5k bude konstantan, što je velik rizik. A ti si u početku u minusu minimalno 80k kuna (računao sam minimalan dvoznamenkasti broj u tisućama, što ako se radi o nekom puno većem iznosu).

Osobno, na temelju informacija koje trenutno imam, na kupnju toga ne bi ni pomislio, ima puno isplativijih stranica za takve iznose…

1 Like