Da li će vještačka inteligencija (AI) i roboti preuzeti "web majstorske" poslove

Šta mislite da li će vještačka inteligencija (AI) i roboti preuzeti naše “web majstorske” poslove, jer evo ovakve clanke cesto srecem u zadnje vrijeme, primjer:

Ja lično mislim da će proći dugo vremena (min.15-20 god) do tad i da će to biti jedno od zadnjih poslova koje će preuzeti, a tada će morati nešto promijeniti vlade i dati ljudima neki osnovni prihod za život

A mislim da je ovaj video malo previse editovan

Od pocetka industrijskog dobar postoji bojazan da ce roboti zamjeniti nas ljude i da ce biti sve manje i manje poslova sto ce direktno uticati na losiji standard, nakupljanje bogatstva kod pojedinaca koji mogu platiti robote itd…

…a desavalo se obrnuto- robot “ubije” jedno radno mjesto, a indirektno otvori jos dva.

U ovom nasem slucaju, mislim da je sigurno da ce kroz nekih 10-15 godina AI (mada ne treba biti ni AI, dovoljno je jedan jako dobar bot) preuzeti neke poslove, ali SIGURNO nece preuzeti sve u uvijek ce biti posla za webmajstore.

Vlade ne mogu dati, mogu samo preusmjeriti :smiley: Ja vjerujem da mi, pgootovo na Balkanu, nikad necemo doci u situaciju da nam je potreban neki UBI ili ekvivalent toga

100%.
Evo wix mi već uzima sve klijente :joy:

Biti će prebolesnih alata za ubrzavanje procesa, kojih već sada ima gro. Nisam neki da o tome pričam previše.
Ali gledano samo proces prije cca 10 godina, od logotipa do kartičnog plaćanja i prvog kupca, je puno kraći i opet skroz drugačiji nego prije. Da li mi je AI pomogao u tome?
Da svakako, od raznih alata koji rade raznorazne stvari brže, jednostavnije, pametnije (na pamet mi padaju scraperi, razni UX drag and drop alati itd).

No isto, do punog AI sa savršenim rezultatom trebati će vremena.

Do tada imamo bradonju koji na youtubu nudi wix, i hvala bogu klijenata koji su u apsolutnoj komi nakon korištenja istog, pa zapravo potreba za nekim “TKO ĆE RIJEŠAVATI PROBLEME” je i dalje čovjek.

Jel se ovo salis ili ozbiljno?

A sto se tice wix-a milsim da je to samo jos jedan alat u rukama webmastera, a da ce biti promjena, bit ce, ali sto kazu ne opstaju najbolji nego oni koji se prilagode promjenama.
Koliko sam vidio pored Wixa ima i Elementor za WordPrerss, kao i Fronty alat koji tvrde da automatski prebace PSD design u HTML page, e sad koliko ce to smanjiti potrebu za Frontend dizajnerima/developerima ostaje da se vidi

Wix nije ni blizu AI-a :smiley: I ne razvija se nikakvo u tom smjeru, posve razlicite stvari :smiley:

Sad se wix ubacio i u druga područja. :smile: :smile: :smile:

Nebitno je detaljizirati što je sada wix …to je svakako koncept/alat putem kojega netko tko nije programer može otet dio posla iskusnom programeru.
Po istom principu će i AI otimati dio posla putem tog ili takvih sličnih alata.

To su sve svakako bitni koraci u smjeru AI automatizacije izrade weba…

Mnoge pozicije će biti preuzete…isto tako mnoge nove pozicije će biti otvorene.

Onaj koji je uistinu programer…nema straha za takve…jer on je esencija postojanja i AIa.

Oni koji prodaju maglu …i koji se provlače sa neznanjem …oni će biti izbrisani, ili će eventualno obavljati čimpanza posao kao suradnici sa AI.
Npr. mogu dobiti ulogu prepoznavanja elemenata na slici da pomognu AI-u da uči. To je samo primjer…ali takvih pozicija će se puno stvoriti. Jer AI je puno jači kada se može oslonit na ljudsku inteligenciju kod nekih škakljivih odluka. Tako će nastati cijeli bazeni ljudi koji će razrješavati konflikte sa kojima će se moderni AI susretati. Pri tome se AI neće oslanjati na individualno mišljenje nekog pojedinca iz tih bazena…nego na prosjek ljudskog razmišljanja.

U svemu tome AI + ljudi + “wix” i nastaje poprilično jak engine. I nije to budućnost…to je već sadašnjost. Jer takva suradnja ljudi i AI odavno već postoji…samo ljudi toga nisu svjesni.

1 Like

ono DA, dobro jutro, normalno da ne mislim da je WIX nešto što je AI ili pametno, daleko od toga.

Sve što sam dobio od wixa je samo predobre poslove, jer tko god je radio sa njim napravio je smeće posao, kao da se može bolje.
Što god hoćeš extra ne možeš.
Shopify ista stvar.

NE TO NIJE AI.

Ali iskreno AI za web kada dođe vjerujem da će biti kao neki deploy file, on ti posloži sve a ti se pobrineš samo o sadržaju itd.

NO i tada vjerujem da čovjek igra ulogu i to veliku. Jer onaj tko zna što želi prije će ga čovjek shvatiti nego neki AI interface.

U našem poslu stalno je prilagodba, i to je normalno, svake godine imap nove stvari.

Ovo je istina, no i dalje dok su KLIJENTI neobaviješteni, prodaje se magla i dalje.
Pa tako imamo i sada ekipu koja daje oglase za neki posao weba, i kaže najpovoljnija ponuda se prihvaća, ergo osudio se na smeće uslugu, jer će e pojaviti opet netko tko kaže evo za 500,00 kuna web i shop i prvo mjesto na tražilici.

To ga je bilo i bit ce. Firma A Ponudi 12 k kn za posao izrade weba na wp-u + dodatne stvari i toliko realno kosta, druga firma ponudi 2000 kn samo da dobiju posao.