Da li izdajete racun na prihod od etarget ili adsensa?

Kada vam recimo etarget isplati zaradu, da li onda retroaktivno napravite racun na tu transakciju? Kako zaracunavate PDV?

Kod Google AdSensea nema plaćanja PDV-a jer se prodaja klikova u inozemstvo smatra izvozom, tj. uvoznik (Google) je dužan sam prijaviti uvoz i porez i sve te stvari. Pošto su inozemni porezni sustavi napredniji od našega, nije nužno ispostaviti fakturu.

No ti moraš na kraju godine obavezno ispuniti poreznu prijavu jer si izvozio u inozemstvo i platiti državi porez na dohodak/dobit. Ukoliko imaš kompaniju, onda prilikom ispostavljanja temeljnih fin. izvješća na kraju godine platiš porez na dobit od 20% + prirez lokalnoj samoupravi. Ukoliko imaš visoke prihode od svojih aktivnosti onda ti se isplati osnovati kompaniju jer se na kraju ti prihodi smanjuju za rashode te se tako dobije dobit i tek se onda plaća porez dok kao fizička osoba moraš platiti porez direktno na prihode dok još nisu umanjeni za rashode.

Za eTarget nisam siguran, pričao sam s likom prije dosta vremena i on je rekao da im trebaš ispostaviti fakturu, a sad na koga pada PDV ne znam. Tj. ne znam jel PDV uključen u iznos ili se plaća na iznos. Ukoliko je uključen u iznos onda cijena klika, koju ti objavljuju, nije realna nego je manja za cca 18% (23/123). No ne vjerujem da je tako. Uglavnom, nakon što im isplatiš fakturu odmah nastaje prihod i ti si dužan taj PDV (koji za tebe predstavlja pretporez) obračunati i onda se izravnati s državom. Ukoliko si obrtnik ili trgovac pojedinac onda taj pretporez obračunavaš pri isplati, a ukoliko si vlasnik trgovačkog društva onda taj pretporez nastaje prilikom nastanka prihoda…

Samo da se ispravim, u zadnjem odlomku sam rekao da tebi taj PDV predstavlja pretporez. To je krivo, tebi taj PDV predstavlja obvezu za PDV, a njima predstavlja potraživanje za pretporez…

Vidim da zandes puno o tim stvarima, a dali mozes reci koliko je godisnje slobodno zaraditi a da se ne treba platiti porez.

Znam da je u americi nesto kao 10 000 dollara ili je to u njemackoj… nisam siguran, a koliko je kod nas?

Svaki malo u nekoj skripti na faksu naleti brojka od 70ak tisuća kuna (prihoda valjda), ali ne znam je li to sigurno i jel to samo za obrtnike. No siguran sam da možeš gubitak jedne godine prenositi u slijedeće godine kao poreznu olakšicu slijedećih 5 godina. To je kao ‘the olakšica’ koju ekipa koristi…