Da li je web scraping legalan?

Da li je legalno scrapovati web stranicu i sa podacima koje prikupim napraviti sopstvenu aplikaciju?

Zavisi o kojim podacima se radi. Za licne podatke sigurno ne. Trebao bi se konsultovati sa nekim sudskim vjestakom za IT ili advokatom.

Web scraping je legalan, toliko dugo dok prikupljene podatke ne objaviš javno o kakvim podatcima je riječ je irelevantno. Prikupljanje osobnih podataka i korištenje istih u bilo kakve svrhe je ilegalno i mogao bi gadno nahebat, pogotovo od kada je na snazi GDPR.

Ovo su informacije s kojima ja raspolažem i nikako ne odgovaram za istinitost istih. Kao što ti je @bobo_1 rekao najbolje provjeriti s nekim pravnikom za IT.

Evo ti npr reklamiranje putem maila, pokupis sa top 50 balkan foruma javne mail adrese i saljes tj reklamiras neki proizvod, stranicu itd. Kako si svakome poslao po jedan mail nitko te ne moze tuziti, isto kao da ja npr posaljem vlasniku neke jake tech stranice link na neki drugi sajt da vidi recenziju neke stranice, totalno glupo, ali shvacas u cemu je stvar? Tko ce te tuziti, ako mu posaljes 1 mail? Nitko, a mail je isto osoban podatak.

Meni se dogodilo da sam se registrirao na nekoj hr stranici i nakon pitaj “nepostojeceg boga” poceo sam dobivati mailove na neku kupomanija (tako nekako) uglavnom neki hr oglasnik za kojeg nikada nisam posjetio ni cuo. Ali ta stranica nije poslala 1 mail nego hrpu mailova, sto sada? Potrosit hrpu para na tuzbu da bi dokazao da se nikada nisam pretplatio na taj mail? Vise stete nego koristi.

Isto ide za banke, tj pisma. Prilikom otvaranja racuna moras dati svoju adresu, i pocne ti dolaziti njihova pisma promocije, a za svako pismo ti naplate 5kn. Odes na internet bankarstvo, promjenis adresu (fake!) i opet ista stvar jer to namjerno rade, tj tvoji podaci na bankarstvu i u banci nemaju veze s vezom, isto kao broj mobitela gdje npr ja odavno nisam koristio bankomat i nemam pojma pin, otisao u banku i pita me jeli broj mobitela taj i taj, ja kazem nije (jer cita broj mobitela koji sam dao kada sam otvarao racun), i kazem kako je taj broj mobitela kada sam obnovio tj stavio broj koji trenutacno koristim na internet bankarstvo i zenska nista, samo pita koji je trenutacni broj mobitela.

Sto jos…da…opet banka! Sada su u pitanju politicke stranke, znaci nesjecam se sto sam radio u banci, ali uglavnom na salteru su stajali papiri i kaze popuni to, i citam i pise za koju stranku mislite glasati itd, pitam moram li ovo popuniti, kaze mora se (valjda se zbunila, ali eto…) i ja lijepo popunio gdje su me pitali ime, adresu, koju stranku,potpis itd, normalno napisao sve fake ukljucujuci mjesto gdje sam napisao MARS i gotovo.

GDPR je dobar i los. Evo loseg primjera, jedan nas poznati prevarant na ovom forumu, objavio sam njegove privatne informacije na hrpu javnih servisa ukljucujuci i linkove gdje je prevario ljude i to na hr i eng, za koje mi je trebalo nekih 4 minute, da bi on potrosio hrpu vremena trazeci linkove, slao mail da se ti linkovi skine jer krse GDPR, neki linkovi jos stoje sto je super :slight_smile: