Da li slanjem novogodišnjih čestitki može domena doći na blacklistu?

Pitao me čovjek čija firma radi s krajnjim potrošačem i koji rezultate svoje “usluge” često šalje korisnicima na e-mail, da li bi - ako im pošalje novogodišnju čestitku - mogao doći na neku od crnih listi, zbog čega bi kasnije imao problema sa slanjem e-mailova.

Radi se o tome da bi u bulku bilo poslano preko deset tisuća e-mailova.

Ja ne znam točan mehanizam kako se domena nađe na blacklistama, pa mu nisam znao odgovoriti.

Imate kakva saznanja i iskustva?

Može li, slanjem novogodišnjih čestitki, domena doći na blacklistu?

Koliko je meni poznato, skripte za slanje newslettera obično šalju po stotinjak e-mailova u razmaku od sat vremena,
kako im IP adrese ne bi bile blokirane.
Nisam siguran može li domena zbog slanja spama doći na blackliste, više je hosting server u opasnosti.

[color=“White”].[/color]

Ako je IP adresa servera ta koja je u opasnosti, onda ne bilo na odmet kontaktirati hosting providera i konzultirati se s njim, pretpostavljam.

Da to bi bilo najpametnije. Ali koliko sam ja upoznat s tom problematikom, a nisam, mislim i bilo bi mi logično da domene i IP adrese budu blacklistane nakon višestrukih prijavljivanja od strane korisnika abuse službama, a koje onda kontaktiraju hostere ili vlasnike stranica.

U svakom slučaju najbolje bi bilo postaviti to pitanje hosteru.

Meni se cini da bi puno vece posljedice mogle biti na gmailu nego na google trazilici.

jer cini mi se da onaj njihov spam button ima svoju aktivnu funkciju.
ako nekoga par puta oznacim kao spam, vrlo brzo mi sve mailove sa te adrese pocinje ubacivati u spam.
pa ako te 10-100 usera oznaci kao spam, postoji mogucnost da njegovi poslovni mailovi vise ne idu u inbox nego u spam.

desetke puta mi se dogodilo da u spamu nadem poslovni email, koji je skroz pristojno napisan bez sumnjivog sadrzaja, tako da u tom slucaju uvijek pretpostavim kako je firmu dovoljan broj ljudi oznacio

Ako želi biti siguran, može registrirati .info domenu na godinu dana za $2 i miran je.

[color=“White”].[/color]

Najveća je opasnost po IP adresu SMTP servera koji se koristi za slanje tolike velike količine mailova. Kako korisnici često (a pogrešno) koriste pravi SMTP umjesto virtualnog s web servera, onda cijeli server dođe na black liste i tisuće domena imaju problem.

Zato se koriste razni limit mehanizmi, a jedan je od najćešćih određivanje limita u broju poruka koje korisnik može poslati u jedinici vremena. Tako su korisnici prisiljeni obratiti se administratoru za jednokratno skidanje limita i postavljanje kontrolnih mehanizama. Osim toga, takav pristup ima i psihološki moment - pravi spammer neće najavljivati hosteru svoje akcije.

Naravno, postoje i liste koje imaju mail adrese ili domene na popisu, ali onda su to drugi antispam mehanizmi, a ne klasične black liste…

Edit: Naravno, slanjem tolike količine mailova mogu se izazvati svi pripadajući problemi. Kod svkaog ozbiljnog hostera, najbolji je način obratiti se njemu te na taj način odgovornost sa sebe prenijeti na njega. :wink: