Da li stranice moraju izgledati isto u svim preglednicima

[quote=“CreatifCode”]Ne znam koliko je provediva ova zamisao u našoj industriji, ako bi uveli nekakav ISO standard za proizvođače preglednika, mislim da bi to uvelike zaustavilo razvoj istih, a da ne govorim u kakvim bi se problemima našli front end developeri.[/quote]To stoji. Međutim, uvođenjem standarda se stanje u nekom vremenskom trenutku “zamrzne” i tako nastane jedna fiksna točka. Onda, primjerice, neka država može ući u jedan mega-projekt izrade web-stranica e-vlade i zahtijevati da sve mora biti sukladno toj, tako zamrznutoj specifikaciji. S druge strane, pošto se radi o međunarodnom standardu, postoji određeni pritisak na proizvođače preglednika i drugog softvera da - uz sve nove i super-zanimljive funkcionalnosti, uvijek na dobro poznati način podržavaju ono što je standardizirano.

Takvi ISO standardi za neke popularne specifikacije i sada postoje. Npr. ISO/IEC 16262 je ECMA-262, ISO/IEC 15445:2000 je HTML 4.

Zanimljivo je da ne postoji za CSS (barem ja ne znam da postoji) - a to je okosnica tvog pitanja.

Ipak, da bi to funkcioniralo na način na koji standardizacija funkcionira za grliće žarulja, ključno je da bitni korisnici (oni čiji zahtjevi imaju uticaja i na same proizvođače, npr. poput vlada industrijski razvijenih država) vide financijske prednosti u mogućnosti da koriste neke “smrznute”, dobro poznate specifikacije i da očekuju da se oni poštuju.

To, naravno, ne spriječava one koji su fleksibilniji da jure i koriste najnovije de-facto standarde.

No, čini se da u pogledu web-dizajna stvari ipak nisu preskupe i ovakve kakve jesu.

E ovo su trenutci koji u meni izazivaju neslućene razmjere euforije i sreće. Kada svojim postupcima i nastupanjima, potaknem barem jednu osobu na pozitivno djelovanje i to u bilo kojem životnom segmentu, profesionalnom, privatnom, fizičkom, psihičkom i ko zna kojem još. Kako bih ti zahvalio za taj osjećaj dobijaš rep+.

Ovo se upravo nebi smjelo dogoditi. Zamrzavanjem stanja u jednom trenutku zamrzlo bi se sve. Nitko se više ne bi trudio, ili rijetki, da cijeli taj segment napreduje. I sada država može ući u “mega-projekt”, ma što to značilo. Nitko nikog ni danas ne spriječava da nekom odredi čega se treba a čega ne držati. Standard koči stvari, ne unapređuje ih. Barem ne u ovako kreativnom segmentu, zamisli kad bi propisali standard za slikare, koju veličinu platna moraju koristit, ili npr. za kipare koju tvrdoču materiajal moraju koristiti itd. itd. U kreativnom okruženju kao što je dizajn standardi ne funkcioniraju.

Iz priloženog se vidi da se tih standarada nitko ne pridržava.

Kako rekoh korisnici nemaju utjecaja na W3C, već proizvođaći preglednika. W3C gleda što najveći proizvođaći rade i to uvrštavaju u svoje opće smjernice i preporuke. Što developeri više koriste nekakve ugrađene mogućnosti to je vjerojatnije da će ih W3C tijelo uvrstiti u svoje preporuke. Tako da se meni osobno fućka za neku tamo vladu neke temo države.

[quote=“tsereg”]To, naravno, ne spriječava one koji su fleksibilniji da jure i koriste najnovije de-facto standarde.

No, čini se da u pogledu web-dizajna stvari ipak nisu preskupe i ovakve kakve jesu.[/quote]
Ne znam zašto si stekao dojam da je ovdje rijeć o cijeni.

[quote=“CreatifCode”]Ne znam zašto si stekao dojam da je ovdje rijeć o cijeni.[/quote]Na nekoliko se mjesta ovdje spominje da prigagođavanje izgleda u IE 6 ne bi trebalo biti “uključeno u cijenu”.

Ako cijena nije upitna, onda standardizacija nije bitna, a pitanje “bi li trebalo izgledati isto” ostaje bez kvantitativnih načina da se ispitaju mogući odgovori.

Ako cijena jest faktor, onda standardizacija stupa u igru i u tom kontekstu treba čitati moj odgovor.

Međunarodna standardizacija - sama po sebi - ne koči razvoj. Ona je vrlo spori proces koji uvijek kaska za razvojem. Ali omogućuje kontrolu troškova i spriječava ovisnost o proizvođaču (vendor lock-in). Koliko intranetskih aplikacija jednostavno ovisi o specifičnim funkcionalnostima IE-a (njihovim dodacima na JavaScript, na DOM i sl.).

Ali, ako cijena i neovisnost o proizvođaču nisu dio tvog pitanja, onda kažem - zaboravi taj smjer.


Inače, ne treba zaboraviti da će neki naručitelji željeti imati vizualno vrlo precizno danu prezentaciju i njihov zahtjev da mora izgledati identično u svim preglednicima nije nerazumljiv. Ne vidim zašto bi ih se u tome ograničavalo. Stvar je izvođača koju će tehnologiju odabrati da postigne najbolji kompromis između međusobno kontradiktornih zahtjeva naručitelja.

Možda zbog mojeg prethodnog posta, no to je samo navedeno kao primjer.

Zanimljivo da je omjer glasova otprilike pola-pola
a zaključilo se da je potpunu jednakost nemoguće napraviti.

[quote=“CreatifCode”]Pitanje je u naslovu.

Zanima me vaš odgovor na postavljeno pitanje, prvenstveno me zanima odgovor dizajnera i developera, ako takvih još ima ovdje. Naravno zanima me i odgovor svih ostalih, a koji bi se mogli svrstati na stranu potencijalnih klijenata i svakidašnjih posjetitelja.

Moje osobno mišljenje je da stranice ne moraju izgledati jednako u svim preglednicima.

Ovdje ne mislim na neke drastične promjene u dizajnu, ali mislim na onaj drop shadow, rounded boxes itd. Male sitnice koje stranicu čine vizualno atraktivnom.

Ovo pitam zato jer trenutno čitam “Hardboiled Web Design” autora imenom i prezimenom Andy Clarkea, koji u navedenom dijelu promovira upravo taj stav da jedna internet stranica ne mora nužno izgledati u svim preglednicima jednako. Svi oni koji su u ovom poslu znaju za njega, a oni koji ne znaju nije ni bitno.[/quote]Ja sam odavno prestao obraćati pažnju na internet explorer, što se tiče novih standarda css3, neka oni naprave preglednik koji će se držati pravila koja propisuje www konzorcij, naravno sada to funkcionira u internet exploreru 9 ali ne bi microsoft bio to što je da devetku možeš vidjeti samo na windowsima 7, lopine kapitalističke bahate :slight_smile:

Nedavno poceo sa citanjem knjige koju je CreatIf spomenuo u prvom postu ovog topica… defintivno topla preporuka.

Želja svakog dizajnera da mu se layout prikazuje identično u FF, IE i Chromeu, itd, no to nažalost nije moguće niti će ikada bit moguće zbog načina renderiranja djelova stranice svakog od njih. Treba težiti da odstupanja koja uvjek postoje budu svedena na najmanju moguću mjeru, pogotovo u vidu funkcionalnosti layouta.

Prema osobnom iskustvu najviše problema zadaju elementi tipa select, input, checkbox i sl., oni su dobrim djelom dizajnerski predefinirani i svaki browser koristi svoju shemu…

Jedini način koji ovo nadilazi ali je neupotrebljiv za 98% Weba je Flash, ili radi ili ne radi :p, sa blagim varijacijama ovisno o hardwareu računala i CPU/GPU postavkama kod kompajliranja .swf fajla.

Osobni favorit mi je Chrome, dok u bilo kakvom radu obavezno pregledavam sve i u FF i IE, ne smije biti “rasipanja” layouta, i obično vrijedi pravilo da ako u IE “sve štima” onda je 99% sve i OK, iako i tu ima iznimaka (FF sve ćešće pokazuje znakove retardacije :p).

Pozz