Da napravimo kolektivni tutorijal o Google pagespeed insights?

Sta je taj litespeed i kako se podesava i koliko te kosta cloudflare?

nećeš vjerovat free cloudflare verzija je u pitanju haha na jednom nalogu imam 10 sajtova na drugom 7 … evo već skoro 5 godina koristima free verzije cloudflarea … i svima preporučujem

litespeed je web server koji se instalira na vps/dedicated … imaš u ponudi i provajdere koji nude litespeed reseller i shared pakete (skoro sam uzeo hawkhost shared, odličan) … dakle to je web server isto kao i apache … s tim da litespeed ima svoj wordpress plugin i možeš sve fino podesiti i utegnuti keširanje … postoje razna mjerenja, ali je litespeed sam po sebi jedno 5 puta brži od apachea i nginxa

postoje dvije verzije … openlitespeed je besplatna verzija (ja je koristim na svom vpsu) … litespeed je paid verzija … bez obzira na verziju litespeeda … i bez obzira je li vps ili shared ili reseller u pitanju, njihov wordpress plugin uvijek možeš koristiti … plugin ima CDN opciju tako da i tu možeš upisati cloudflare podatke … kada obrišeš cache na litespeed wp pluginu, automatski briše i na cloudflareu

1 Like

Evo ja malo provjeravam na Google Speed Test. Kada imam postavljene njihove automatske reklame mobile browsing rezultat mi pada na 32 score, što je jako loše. Čim uklonim reklame, Score mi skoči na 87 što je dobro.

Desktop brzina mi je iznad 90 u oba slučaja.

Sada budi pametan, što učiniti?

1 Like
1 Like

bitno je da su googleove reklame, sajt se rangira na googleu … zatvoren je to ekosistem :smiley: google više voli da se duže otvara stranica koja ima njihove reklame nego da se brzo otvara stranica bez njihovih reklama :smiley: u svakom slučaju, adsense reklame su odličan signal googleu prilikom rangiranja stranice na tražilici

@Dexter1 hvala. Sa ovim kodom sada imam oglase i na mobilnom testu score 85 što je mnogo bolje od prijašnjih 32.

Dakle, možete svi isprobati, ja sam prilagodio malo za Google Auto AdSense, pa evo prilagođeni JS kod

<ins class="adsbygoogle"
data-ad-client="ca-pub-VAŠ ID KOJI KORISTITE"
></ins>

<script type='text/javascript'>
(function() {
var done = false;
var script = document.createElement('script');
script.async = true;
script.type = 'text/javascript';
script.src = 'https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js';

var createScript = setTimeout(
function(){
document.getElementsByTagName('HEAD').item(0).appendChild(script);
}, 5000
);

script.onreadystatechange = script.onload = function(e) {
if (!done && (!this.readyState || this.readyState == 'loaded' || this.readyState == 'complete')) {
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
}
};
})();
</script>

ne bih da serem, ali smije li se mijenjati adsense kôd … kakav je rizik, da ne banuju nalog

Gdje je najbolje staviti ovaj adsense kod?

E jebiga za ovo ne znam, najbolje da se malo raspitaju prije postavljanja ovog koda

1 Like

Mislim da nema problema. Ovo je samo delay, a kod ide po pub-id sa google servera kao i do sada.

U mom slučaju, dobio sam Google auto adsense kod, i Google preporučuje da se stavi u header

<head> </head>

1 Like

Ja koristim nešto drugo, tačije kasnije pozovem adsbygoogle. js fajl u footeru koji važi za sve ads oglase, ne cackam po njihovom kodu

2 Likeova

vps 4 gb ram u rusiji
na vpsu 20 sajtova
ubuntu 20.04
openlitespeed
redis
php 8
mariadb 10
wordpress
litespeed cache plugin (css minify sa combine opcijama, bez critical cssa, js minify bez combine opcija sa load deferred opcijama)
generatepress tema
cloudflare css, html i js minify bez brotlija i bez rocketloadera (page rule - cache level: cache everything)

5 Likeova

Kako mogu ovo i ja namestiti, ako te mrzi da objašnjavaš pusti neki link gde mogu pogledati kako da kasnije pozovem adsbygoogle. js

Hvala. :blush:

Koliko znam smije, pa ne mijenjaš ti ništa već samo način kako će adsense učitavati oglase na tvojoj stranici, ja sam jedno vrijeme koristio neki kod što sam našo na internetu da kao “malo manje” uspori web stranicu, ali nije bilo pretjerano uspješno. Na kraju sam sad pustio automatske oglase koji su katastrofa za page speed, ali mijenjam ih ovih dana dok mi se hosting prebaci, idem na Ezoic.

1 Like
var externalScript   = document.createElement("script");
externalScript.type  = "text/javascript";
externalScript.setAttribute('async','async');
externalScript.src = "//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js";
document.getElementsByTagName('body')[0].appendChild(externalScript);

var ins   = document.createElement("ins");
ins.setAttribute('class','adsbygoogle');
ins.setAttribute('style','display:block;');
ins.setAttribute('data-ad-client','ca-pub-Vaš Client ID');
ins.setAttribute('data-ad-slot','Vaš Slot ID');
ins.setAttribute('data-ad-format','auto');
document.getElementsByTagName('body')[0].appendChild(ins);

var inlineScript   = document.createElement("script");
inlineScript.type  = "text/javascript";
inlineScript.text  = '(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});'  
document.getElementsByTagName('body')[0].appendChild(inlineScript); 
<script type="text/javascript" src="/adsense.js"></script>

Nemam problema s brzinom učitavanja reklama.

2 Likeova
function downjsonload() {
var element = document.createElement(“script”);
element.src = “https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-???″;
element.crossOrigin=”anonymous”;
document.body.appendChild(element);
}
if (window.addEventListener)
window.addEventListener(“load”, downjsonload, false);
else if (window.attachEvent)
window.attachEvent(“onload”, downjsonload);
else window.onload = downjsonload;

Pokušaj ovo (izmijeni ca-pub-???)

1 Like

Gde da stavim ovaj kod? Probao sam u head ali ne prikazuje nikakve reklame… :man_shrugging:

Ako sam dobro razumeo, ovaj kod bi trebao da ubrza očitavanje već postojećih adsense oglasa na sajtu? Dakle ovaj kod nije Google adsense reklama? Hvala na pomoći :blush:

Jesi dodao svoj kod unutar tog koda?

Stavio sam umesto ´ca-pub-???´ moj adsense pub… Ali nema reklama.

Kolege, da osvežim malo temu. Svi znamo koliko je optimizacija sajta bitna, što zbog Bounce rate, što zbog Googla.

Nakon moje prve uspešne instalacije VPS, gde sam instalirao Ubuntu 20, na njega CyberPanel (LiteSpeed Tehnologija) i Wordpress. Ovako stoje stvari:

Mobile

Desktop

Sajt ima oko 80k članaka, težak je nekih 60 GB. Na sajtu imam 3 oglašivačke mreže + Adsense (upaljen auto ads).

Moja neka preporuka, ako neko želi ovakve rezultate, raspored je sledeći:

VPS (Contabo)
Ubuntu 20.04
CyberPanel
Wordpress (GeneratePress)
LiteSpeedCach Plugin

Nadam se da sam nekome pomogao. Ako ima pitanja, pucajte. :grin:

12 Likeova