Da napravimo kolektivni tutorijal o Google pagespeed insights?

Bravo, nisam mislio da je sa AdSense reklamama ovo moguće.
Koliko rama i CPU ima VPS,
Ili ako moze link do VPS koji koristiš na Contabo.

1 Like

Kod mene je katastrofa ucitavanje stranice, i krenulo je bas da me nervira, upitanju je shared hosting stellar business EU…


je li sajt custom radjen ili je neki cms u pitanju? ako je wp - koja je tema? koji su plugini ukljuceni?

WP tema je Homepage 1 - Travel Tour , a ovo su plugini



*napomena: cackanje JS i CSS opcija moze poremetiti sajt (raspored, elemente, boje) … uvijek prvo sacuvaj trenutna podesavanja plugina da ih mozes vratiti ako se nesto pokvari

1 Like

Brizina dosta zna biti i do samog servera kako je podešen koliko ima sajtova na disku servera .

Meni se prošle godine desilo kada sam zakupio (preselio sajt) hosting kod jednog hosting provajdera iz Srbije (vodeći se time da je star i dugo godina se bavi time) da mi je sajt ekstremno usporio da mi je google jedva indeksirao stranice i po 1 i po dan zakašnjena

Sada sam kod jedne vodeće hosting kompanije iz Srbije i sajt leti ko metak ! mobilni 97% desktop99%

1 Like

Pitanje je da li litespeed pomaze ovdje. Ako server nije litespeed ovaj litespeed plugin je beskoristan.
Zatim, obavezno makni Jetpack plugin jer je beskorisno ■■■■■ koje uzasno usporava svaki wp sajt. Isto tako makni Google Site kit.

1 Like

@drmko imam XL paket kod Contabo.

contabo

Kada pricamo o LiteSpeed Cach pluginu, jako ali jako je bitno kako cete ga podesiti. A u tome vam nece pomoci ni jedan video sa YouTube-a, ukoliko ne razumete sam plugin.

Dakle moramo znati tacno sto ce se desiti ako nesto u pluginu upalimo ON ili ako ugasimo OFF. Kada izdvojite (kao ja) dovoljno vremena da naucite sve o pluginu LiteSpeed Cach, vratice vam se troduplo. Bar u mom slucaju, tako je bilo. :blush:

2 Likeova

Maknuo sam Jetpack i google site kit, pa da vidimo sta ce biti…

Ja optimiziram slike prije upload-a. Radim to uglavnom u fotosopu, ili online sa bulk resajzerom i sejvujem ih u jpg. Optimiziranje se svodi na reduciranje velicine (pixela) i na konvertovanje u web format.

E od skora imam sad instaliran ovaj plugin za webp:

Zanima me da li je meni vise uopste neophodno optimiziranje slika prije downloada na WP Media Gallery? Ako ih vec plugin resajzuje i optimizira, mogu li se osloniti samo na to?

ono sto je meni poznato … plugin resajzuje i optimizira ali original ostaje … tako da jedini problem moze biti sto te originalne slike zauzimaju prostor … ne opterecuju server ni posjetioca ali zauzimaju prostora na disku … ako su bas velike i ako ih je puno … ls cache plugin ima opciju da se originalna slika obrise nakon generisanja optimizovane verzije, ne znam koji drugi plugini imaju tu opciju

po meni, ako je dobar plugin, ne treba nista raditi sa slikom prije uploada …

2 Likeova

Prvo hvala na brzom odgovuru :slight_smile:
Nisu slike velike. Sve png su vec konverzijom u jpg smanjene. Zatim sirina ne prelazi 1280 px (sa poprijecne slike) . Uzduzne su pozamasne 1500x1000 px, i zbog kvaliteta bih da tako ostane, ali nosu preko 380kb…

Nista nije preglomazno ali ima ih bas puno.
Ja evo sad tek startovah konvertovanje u webp. Pro opcija nudi konvertovanje u AVIF (navodno brzi sajt bude jos)

Ali odokativno mi se cini da i nije neka usteda

Imam LightSpeed Cashe
image
(to si mislio?)

1 Like

@Kosana da to je taj plugin. Imaš opciju kao što je kolega rekao, nakon što plugin slike optimizuje da original odmah izbriše. Jako moćna stvar.

Uglavnom, u tom pluginu imaš apsolutno sve što ti treba za optimizaciju sajta.

2 Likeova

nije ali webp utice na brzinu sajta i SEO, tako da je dobra opcija, po meni

da da

2 Likeova

Meni je ovaj video pomogao da neke stvari lakse shvatim oko podesavanja u samom pluginu. :blush:

3 Likeova

Googlov PageSpeed Insights je pun nebuloza.
Ako mi Gtmetrix i Pingdom pokazuju ok rezultate, da izignorisem ovaj Pagespeed Insights? Pogotovo sto konkurencija ima katastrofalnu brzinu, al na prvom su mjestu rangirani…

A ok, super, pogledacu. Njega cak imam i aboniranog. Jel koristis Kadence?

Oracle Cloud Free Tier :slight_smile: Sve će ti riješiti …

1 Like

@Kosana ne, koristim GeneratePress. Inace, sada sam prvi put provukao sajt kroz Pingdom i rezultati su sledeci.

PageSpeed Insights

Pingdom
pingdom

Da ne ponavljam kao papagaj, napisao sam gore ako zelite kako da dobijete iste ovakve rezultate. Inace, na sajtu imam 26 plugina. :slight_smile:

2 Likeova

ima tu jedna bitna zackoljica

imas tri oglasivacke mreze … gdje se prikazuju oglasi tih mreza? na kojim stranicama sajta?

koje stranice sajta provlacis kroz pingdom? da li kroz pingdom provlacis pocetnu stranicu na kojoj nema reklama ili stranicu clanka gdje se prikazuju ti oglasi?

ovo su odlicni rezultati svakako, vjerujem da su ovo rezultati pocetne stranice, testiraj url nekog clanka pa javi kakvi su rezultati

ako su ovo rezultati stranice na kojoj se prikazuju oglasi, onda je to preprepreodlican rezultat

1 Like

@musliamar ovo su rezultati članaka. Početnu svako može ušminkati da bude na 95+

Na početnoj imam samo Google Adsense reklame. Dok na članku imam 3 mreže + Adsense. Takodje, većina plugina su Premium verzije. Možda i to igra igru.

Jedan od težih plugina (pozicije: deljenje pre i posle članka, footer, top menu, social icons), takodje moj omiljeni je Easy Social Share Buttons for WordPress. Taj plugin ima u njemu dodatne postavke za cach, što je dodatna optimizacija. Uglavnom gledam da koristim premium plugine koji imaju redovni update i koji su provereni. Kada kažem provereni, mislim na komentare drugih kolega. U slučaju ovog plugina, to izgleda ovako:

1 Like