Da napravimo kolektivni tutorijal o Google pagespeed insights?

CTR nije po Guglu direktni ranking faktor, nego je “noisy signal”. I Google ne mora da uzima tvoj meta description uopste, a to je ono sto generira klikove.

A sto se tice brzine…
Konkretno Pagespeed Insights sa YouTube videima (koji si isto Guglov servis) i AdSensom (koji je takodje Gugloiv servis) se ne zeleni. Naravno, bolje da se zeleni nego ne. Ipak ako trebam da izbacim YT videe ili oglase da mi stranica bila brza, tu se meni gubi prednost te brzine.

@pablo bas su pogledati post ovih dana. Thanks

2 Likeova

onda svaka cast

tako je, ali ako se tvoj meta description podudara sa onim sto google misli da treba istaci, onda je dobitna kombinacija

negdje sam procitao da google na embedovane youtube snimke gleda kao na unikatan sadrzaj, toliko je yt embed bitan za rangiranje … tako da ako je borba izmedju brzine i embedovanih yt snimaka, ja bih uvijek igrao na embedovane yt snimke …

1 Like

Taj sto je to pisao nema pojma jer ako embedujes video koji je embedovalo jos njih 10 jakih portala,gubis poziciju jer ispada da je kopiran link…

Primer pise se na sajtu kako popraviti ves masinu i postavi se link od istog video snimka koji je postavljen od strane jacih sajtova po rangiranju.Vas sajt ce biti nize rangiran u tom slucaju, ali ako se postavi drugi video koji nije postavljen onda ce biti bolje rangiran.
Isti video moze biti na razlicitom jeziku ili tema prodaja ves masine a ne popravka.
Vazno da ne bude ista tema,isti jezik,isti video.

Najbolje sami probate i onda pogledate u SC ovdje:

Dakle ovo su posjete postignute s embedovanim YT videima, koji su relevantni. Dakle rangiraju (unukatno ili ne, cinjenica da rangiraju)
Moje iskustvo je i da clanak sam po sebi bolje rangira ako sadrzi relevantan video.

Ali YT embed usporava stranicu.

1 Like

Rangiraju 100% to sam i ja napisao ali ima razlike koju sam objasnio iznad.

na embed se ne gleda kao na link … a i da se gleda na link, postavio si link koji je ustvari googleov servis … a google to voli, da saljes saobracaj njegovim servisima

It’s essentially the same. It’s very common that you have a separate CDN (content delivery network) for videos, for example, and technically that’s a separate website. From our point of view if that works for your users, if your content is properly accessible for indexing then that’s perfectly fine.

a ovdje procitaj pod tackom

42. Multimedia: Images, videos and other multimedia elements may act as a content quality signal.

dakle ne uvijek i ne svaki video, ali ako video ima veze sa sadrzajem, zasto da ne

Da naravno da je korisno imati guglov produkt jer privlaci robote ali je i bolje gledati da je video manje koristen na jacim portalima.

1 Like

Otisao sam u offtopic sa pricom oko yt video snimka pa da onda objasnim da za brzinu stranice treba koristiti najmanju velicinu video snimka radi brzeg ucitavanja.

Ne treba ti to nista ako imas caching plugin koji umjesto youtube videa ucitava samo thumbnail a video krece tek kad stisnes play.

1 Like

Neće da ide dole, nemam posla baš me smorilo. Pre uvek nešto čačkao i bilo zanimljivo. :joy:

Kolege, kako stoje stvari kod vas? Jeste probali sa LiteSpeed tehnologijom. :slight_smile:

Ja sam prebacio 4 stranice na litespeed i mogu reći da se vide bolji rezultati po pitanju brzine. Ipak, nakon 3-4 dana što sam vidio i razgledao odlučio sam ipak vratiti sve na drugi server.

Dakle, te 4 stranice su radile 2+ godina bez da sam imao problema sa njima. Na litespeed mi se uvali neki klinac već nakon 2 dana. Na brzinu sam očistio što sam našao, provjerio dali je bilo problema u .zip datotekama koje sam prebacio i one su čiste. Ne znam odakle me napalo i neda mi se istraživati. Danas sam podesio novi server, uradio potrebne security korake pa večeras lagano sve vraćam nazad.

Napomena: nije to jedini razlog prelaska. Gledao sam litespeed i čini mi se jednostavan, što mi iz nekog razloga ne ulijeva povjerenje. Čini mi se nešto kao Vesta Panel.

Nešto zanimljivo, što nisam još povezao sa litespeed je činjenica da mi Amazon native ads ne rade od trenutka kada sam prebacio aff site. Google AdSense uredno radi.

Ima jedna zanimljivost koja ide u prilog lotespeed-u a to je: imao sam site star 3 mjeseca kojem G WMT nije mogao učitati sitemap i objavljene URL. Mjesec dana sam tražio problem, da bi sumnja otišla na server. Iako su druge stranice uredno ažurirane u WMT , ova nova nije se mogla inicijalno predstaviti. Google mi bacao grešku server limit exceeded. Čim sam site prebacio na litespeed isti dan se učitao sitemap + i svaki URL koji sam provukao kroz fetch.

Sveukupni dojam rezultirao je novim serverom i nanovo podešenim Webmin+Virtualmin okruženjem.

a kakav je problem bio? sta se prikazivalo?

Pronašao sam na jednom sajtu problem kao što je ovdje opisano. Srećom, datoteke sam na vrijeme skužio i isti dan sam ih uklonio. Svakako ću tijekom prebacivanja koristiti prethodno urađeni backup jer na sajtu nisam radio izmjene. Baza je nadopunjena ali ću i nju skenirati prije vraćanja.

Evo pregledavam malo zaraženi site. U folder Wordpress se nalazi datoteka koja ne bi trebala tu biti wp-config PHP sa zanimljivim podacima o bazi koja se nalazi na udaljenoj lokaciji

// ** Database settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'pavot' );

/** Database username */
define( 'DB_USER', 'pavot' );

/** Database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'pavot' );

/** Database hostname */
define( 'DB_HOST', '194.163.155.171:443' );

/** Database charset to use in creating database tables. */
define( 'DB_CHARSET', 'utf8mb4' );

/** The database collate type. Don't change this if in doubt. */
define( 'DB_COLLATE', '' );

Još bazu nisam detaljno pregledao. U glavnom, idem na novu WP instalaciju + upload media datoteka - samo da još bazu provjerim.

Nisi me razumio. Ja imam wp-config u root folderu gdje i treba biti. U njemu sam ja pisao konfiguraciju, user i baza podatke. Baza je na localhost. Sam sebi sve instaliram i radim postavke .

Problem je taj što na tom jednom sajtu imam datoteke koje ne trebaju biti i što se u njima nalaze podaci koji ne trebaju biti.

Srećom ovo nije otišlo daleko i lako riješim stvar. Bazu sam sinoć provjerio i očistio što sam označio kao sumnjivo. Public html će svakako ići nanovo, s tim da ću uploads naknadno prebaciti. Valjda ne bude polomljenih linkova? Nisam prije ovako parcijalno ništa prebacivati pa ne znam što očekivati.

1 Like

Instaliraj si wordfence obavezno i nakon sto sve ponovo dignes preskeniraj sve.

Kakve to veze ima s litespeedom? WP je smeće, bio i ostao. Koliko prednosti ima, toliko x3 ima mana. Sve podesiš na klik, a veze s vezom nemaš šta je u samom kodu pisano i poslije se neko čudi što site pobudali.

LiteSpeed
Cloudflare
HTTPS
User-Friendly URLs
Minified HTML/CSS/JS
Caching (File, Memcache ili Redis)
GZip (HTML,JS,CSS)
WebP format za fotografije
Lazy Load
Responsive Design

itd itd…

Znači pametniji si od hiljade ljudi koji su ga doveli do savršenstva?

Daj nam podijeli svoj CMS koji si uradio :grinning:

1 Like

Više od 40% stranica je napravljeno na WordPressu. Neke od njih su: službena stranica Bijele kuće, Microsoft blog, Roling Stones itd.
Ako imas popularnije i kvalitetnije rješenje molim te podijeli ga s nama, vrlo smo znatiželjni.

2 Likeova