Dali itko od vas koristi linux

Licno da se dalje pruza podrska za XP ja ga ne bih mijenjao, ali nema vise.I sam znas da u svakom sustavu se u po niceg otkrije neki bug.

Osobe koje koriste racunar za Facebook, YouTube i slicno mogu i Windows 98 koristiti, ali meni ipak treba neka “sigurnost”.Jos jedan problem je taj sto neki programi ne rade vise na XP, jednostavno mora se preci htio ti to ili ne, samo je pitanje dana :smiley:

Inace mene je Windows poceo da nervira u zadnje vijeme.Jucer mi se zaledi racunar u po rada, sva sreca sto Sublime cuva napisano inace bi bilo problema.To je samo jos jedan razlog zasto planiram preci na Mac :smile:

Ja problema sa XP-om i sigurnosti nemam od dana od kako je izašao. Trenutna instalacija mi je stara 6 mjeseci, i to samo zato jer mi je HDD riknuo (tada sam instalirao Xp + 8.1). Instalacija prije toga bila je 3 godine stara.
Vrti mi se XAMPP (sa 4 lokalne domene), ne gasim računalo uopće (radi 24/7), za posao koristim NetBeans, Notepad++, Photoshop, za pregled siteova Firefox, Chrome, IE, Operu i Safari, antivirus Avira, za “hobby programiranje” (robotika) koristim Visual C++ i Visual Basic 6.0, i sve se vrti na XP-u bez ikakvih “sigurnosnih rupa ili problema”. Ako i postoje, nikad nisam imao problema sa njima i ne vjerujem da ću ikada i imati.
Primjetih davnih dana da na ovim prostorima IT-ovce sigurnost je*e toliko da je to postala već paranoja. :smile:

20 godina nemam problema sa sigurnosti. Nikakve zakrpe i updateovi neće ti pomoć ako ne znaš rukovat računalom i paziti šta klikaš i prihvaćaš. :wink:

1 Like

Istina je ovo sto si reko ja imam komp jedan i xp je na njemu sp2 samo sam pogasio servise i nesta u registry stavio normalne programe koje trebas za koristenje neta i gledanje filmova i muziku i aviru antivirus i mala moja sad je 9 godina pici vec 5 godina po netu i stalno igra neke igrcice i skida neke gluposti i nikad nije bilo problema. Skeniram 1 tjedno za antiviruse i ccleanerom pobrisem smece i temp folder ispraznim i radi ko sat. I dok sam ja korisition xp nikad nisam radio windows update jer nema potrebe.

1 Like

Vidim da ljudi ovde daju prednost linuxu samo zbog development okruzenja, jer zele da bude sto pribliznije live serveru. Zamenite wamp, xamp itd. vagrantom pa nece biti nikakvih problema.

2 Likeova

Pa velim. Na ženinom kompu (radimo od doma i ona i ja, živimo od net-a i web stranica) Xp se vrti 4 godine (2 godine prije toga se također vrti XP bez ikakvih “zakrpa”, “updateove” ili sigurnosnih problema, ali je riknula matična pa smo kupili novi komp i stavili XP).
Svaki komp ima po 2 diska, na jednom su podaci, na drugom je sistem (što nam se do sada pokazalo svrsishodno kao što već napomenuh). Ne velim da Linux, OS X ili 8.1 nisu dobri, već samo da ne vidim potrebu za prelazak.

Nekoliko puta (kao što sam naveo) imao sam volju prijeći na Linux, međutim - nije mi leglo. Možda i bi da sam to radio kao mlađi i da imam više vremena za experimentiranje. Ovako, kada mi je sistem alat (a ne zabava) onda je stvar sasvim drugačija.
Kao i mehaničar - ne mijenjaš dobar alat ako te služi i odrađuje svoj posao korektno, stabilno i pouzdano i ako zarađuješ sa njim :wink:

1 Like

To je mnogo lose razmisljanje. Zasto onda updateujes stranice kad izadje nova verzija wordpressa ili slicno? Razumem da je automehanicar sumnjicav prema novim tehnologijama, ali webmaster nikako ne bi smeo da bude.

Wordpress? Ne, ja radim (stvaram) stranice, CMS-ove, portale i web-aplikacije od nule. Gotova rješenja koristim samo kada radim jeftine stranice i pod uvjetom da moraju biti gotove “jučer”.
Za sebe NIKAD ne koristim Wordpress i gotove sisteme kod kojih nemam potpunu kontrolu (evo upravo iz razloga koje si naveo - potrebni su update-ovi i uvijek neki balavac nađe nekakvu rupu u sistemu ili nekakvom pluginu).

Nije to tema za ovdje. U pitanju je operativni sistem. Meni kao webmasteru i programeru najbitnija je stabilnost, brzina rada i pouzdanost sistema (hardwarea i softwarea). Sigurnost također (zato je tu antivirus i anti-malware), ali ne toliko da postajem fanatik.

Nisam sumnjičav prema tehnologijama (možda si me pogrešno razumio), samo nemam potrebu za prelazak. Ne velim da su drugi sistemi lošiji ili bolji, nego “ne popravljaj ono što je ispravno”, odnosno, nema smisla da prelazim na drugi sistem obzirom da voaj radi sve što treba te radi stabilno, sigurno i brzo.

Ne gasi nego ide u hibernate, a tjera te da vjeruješ kako se ugasi

A custom resenje ne treba da se updateuje i razvija? Ocigledno nisi shvatio smisao mog posta. Ne koristis Wordpress zato sto ga ljudi konstantno razvijaju? :slight_smile: Bas lose razmisljas, zato nikada neces ni preci sa XP na sada vec Win10, jer tesko prihvatas promene, a promene su jedini nacin da napredujes.

Ne koristim Wordpress jer nemam kontrolu nad kompletnim sistemom i jer može svaki balavac preko plugina napravit pi*dariju (kao što rekoh) :smile:
Update na custom CMS-u je druga priča - radiš update kako i za što se pokaže potreba, a ne kada netko drugi odluči da “tebi treba update”, pa ne znaš što će updatirat.

Ponavljam, promjenu radim kada se za to ukaže prilika, a trenutno je ne vidim jer Win 8.1 nema ništa (osim zbunjujućeg sučelja) koji bi meni osobno povećao produktivnost (upravo suprotno).

Wordpress je opensource projekat, tako da imas potpunu kontrolu. No to je nebitno, kao sto kazes i custom cms updateujes nekad, makar to samo i dizajn bio. Na primer stranice iz 2000 su predmet podsmevanja danas i logicno da ces updateovati stranicu makar samo dizajn promenio, a o kodu i da ne govorim. Tako je logicno i operativni sistem da updateujes posle 10 god, a ne mozes da pricas o zbunjujucem sucelju kad nisi ni probao, a performansama tek. Inace postoji dodataka za win8.1 koji pretvara meni u onaj klasicni, tako da je sucelje 100% isto kao i na win7 i xp.

Nisi čitao. Imam Win 8.1 kao drugi OS (dual boot). Ne da ga “nisam probao” nego jest instaliran na računalo ali ga ne koristim jer je zbunjujuć i jer mi treba previše vremena da uopće pronađem aplikacije (da se ne ponavljam, imaš gore post).
I opet ću se ponovit, ne popravljam ono što radi. Instalirati drugi sistem samo zato jer “je noviji” ili zato što “ljepše izgleda” je besmisleno (da ne kažem - glupo). “Prednosti” Win 8 nad XP osobno ne vidim, a ako i postoje, meni očito nisu potrebne.
Ako netko smatra da ima potrebu, prelaska na noviji sistem, ne velim da je glup (da me opet pogrešno ne pročitaš), nego JA nemam potrebu i ne vidim ikakav smisleni razlog zašto bi uopće prelazio.

Ajd sad da ti i ja završimo sa OT. Tema je Linux.

Sto imas potrebu da radis update windowsa ako ti radi kako treba, kao sto je covjek napomenuo ne mjenjaj alat dok radi a i ne vidim sto vam smeta xp i ti updatei :smiley: I sto bi dodatak stavljo da imas win7 od win8 ? isto tako imas dodatak da promjenis xp u vistu :stuck_out_tongue:

A o preformansama nemoj da usporedjujes xp i druge windowse :smiley: jer xp je najbrzi od njih ;D

Znači da nisi navikao na korištenje, imaju razno razne metode kako naći neki od programa, samo je potrebno poznavanje sustava.

1 Like

Točno. Nisam navikao.
I upravo to želim reći, nema realne potrebe JOŠ mijenjati navike (za mene, ne velim da ne opravdavam uopće prelazak na novije sisteme). Zbog drugačijeg izgleda? To mi nema smisla. Zbog “sigurnosti”? I na Win XP se osjećam sigurno (i sigurnije, jer poznam sistem, servise i aplikacije koje su pokrenute). Stabilnosti? Win XP mi se nijednom nije srušio ili zablokirao, sve potrebno funkcionira na njemu… Realno, ne vidim prednost prelaska na drugi sistem.

Isto kao i sa Linuxom, ako nema realne potrebe zašto prelaziti sa Windowsa na Linux ili sa Linuxa na Windowse.

Na Linux sam želio prijeći dok sam radio na 98-ici (tko je radio sa njima, zna kako nisu bile baš najsigurnije i najstabilnije). Međutim izlaskom service packa 3 za XP, XP-u su meni osobno postali najstabilniji userfriendly operativni sistem sa ogromnom software podrškom.

Dečki, ne skačite na zadnje noge, nisam protiv tehnologije i napretka :smile:
Samo smatram da mora postojati razlog prelaska. Prijeći na drugi sistem samo zato što je noviji za mene nema smisla (prisjetite se primjerice izlaska Windowsa ME i Vista. Tko je prešao odmah na njih, kajao se mjesecima…) :wink:

kaj se tiče win8x… classic shell da se preskoči metro i dobije start tipka

winxp… doći će vrijeme kada se neće moći instaliratina noviji hardver.

linux… radi na svakom hardveru za sada

1 Like

Slažem se.
I na XP-u sav hardware radi (za sada).

1 Like

Zasto windows baca updateove, zato sto im je dosadno? Zasto windows preporucuje da se xp korisnici prebace na 7 ili 8, bezveze? Ajde malo razmisli pre nego sto napises glupost. Sto se performansi tice, 8.1 je do sad najbrzi windows, nzm za desetku.

Slično razmišljamo…ja isto dok nešto radi, mrzim da mijenjam. Očekuješ poboljšanja, a iza novog updejta se kriju i novi problemi. (Govorim općenito o updateovima, ne samo o OS updateovima) …tako da dok nisam prisiljen, izbjegavam updejtat ko mačka vodu :slight_smile:

No, ne mislim da sam u pravu xd. Problem je što se iza updateova osim novih problema kriju i novi benefiti kojih trenutno nismo ni svjesni…koji u konačnici donose brži i produktivniji rad. Tako da na duge staze je računica prilično jasna. Update će nas prvo malo izbaciti iz rutine, natjerat da malo usporimo i naviknemo se…ali u konačnici bi trebali postati produktivniji nego što smo bili ranije. Na duže staze, ta veća produktivnost će brzo “isplatiti” utrošeno vrijeme na prilagodbu.

Inače, ja sam sišao sa XPa tek prošle godine…što te ne muči to kad zatrebaš neki programčić, a on se neće (dobro) instalirati na XP? …jer se više gotovo i ne rade inačice za XP?

Da cujem prednosti …8.1 … i sto je to sve bolje u odnosu na 7 Mozda se i ja predomislim.

To bi i mene zanimalo :slight_smile: