Dali je moguće financirati web sa donacijama?

Odlučio sam da ću pokušati finacirati rezerviraj.hr sa donacijama. Znam da to odmah na prvu kod nas zvuči neostvarivo, ali mislim da bi u ovoj niši to moglo biti ostvarivo.

  • Prva stvar je što ljudima radimo besplatne sajtove koji su neki prije nas plaćali skupu, dakle ako im ja napravim nešto u vrijednosti 500 - 1000kn, mislim da bi dosta ljudi reklo, pa zaslužili su 100 - 200 kn. Imali smo par slučajeva gdje su ljudi pitali koliko to košta i željeli platiti, iako je sve free + nudimo podršku besplatno, neki su nas davili danima sa raznim zahtjevima, sve free. Ja bi u takvim slučajevima prvi rekao, dajte račun da vam nešto pošaljemo.

  • Drugi i još jači razlog je što šaljemo ljudima goste preko oglasnika besplatno, na drugim oglasnicima se to plača, kod nas ne. I sada već imamo slučajeva gdje smo ljudima poslali goste u vrijednosti 1000+ eura, mislim da bi barem dio njih rekao, evo 50 eura vama jer ste mi poslali gosta.

Imam idealno mjesto na sajtu gdje bih stavio poruku koju vidi vlasnik, u chatu gdje se dogovaraju vlasnik i gost bi stavio poruku vlasniku da smo besplatni, ali da očekujemo 5% od uspješne rezervacije, da bi to bilo fer prema nama. Mi čitamo sve te razgovore i oni to znaju, tako da je to još jedna plus jer bi vlasnik osjećao možda neku grižnju savjest.

Obavezna naplata ne dolazi u obzir, prvo nitko neće platiti oglašavanje u oglasniku koji je u startu, a što se naplate web stranica tiče, da stavimo 100 kn 90% bi u startu odustali. Ljudi čim vide da nešto nije besplatno gase tab.
Da bi tražili postotak iznosa rezervacije, opet neizvedivo jer bi nam trebala cijela korporacija da tako nešto izvedemo, komuniciranje sa gostima, posredovanje kod transakcija.

Zanimaju me vaša mišljenja jeli to izvedivo i neki slični pokušaji kod nas ili vani?

1 Like

Ja sam napravio dosta siteva free. I reci cu ti da si u pravo kada kazes da to kod nas s donacijama nece proci.

A znas zasto, zbog mentaliteta ljudi. Ovo sto im ti dades free ima itekako vrijednost i onu najvecu, tvoja dobra volja i doprinos da nesto sto kosta novaca dajes free. Normalan covjek bi na to gledao vrlo sretno i s puno respecta i naravno platio ti kavu, pivo, veceru, gajbu ili sto vec… (donirao)

Ali znas kako kod nas razmisljaju?
Ako nesto kosta malo novaca ili nedaj boze da je free, onda to ne vrijedi nista i kao takvo ce se korisnik ponasati da si mu napravio nesto sto ne vrijedi nista jer je free.

A mozes baciti oko u birtiju tamo upravo traje rasprava izmedju skupih mobitela i sto oni nude naspram ovih jeftinijih. Mnogi balknaci razmisljaju ako je nesto jeftino da nevalja, nema kvalitet, eksplodirat ce, zraciti ili sta ja vec znam sto u tamo naveli.

Pa eto pripazi malo da ne ispadne da dajes ljudima veliku vrijednost a oni ce se ponasati kao da si im dao veliko nista i jos ce biti ljuti na tebe.

Da, to je istina, najviše nas cijeni jedan lik koji platio 2 000kn svoj web za apartmane, da mu ta firma nikada nije završila sajt kako treba (wp tamplate) + mora plaćati 500kn godišnje hosting. Sada je prebacio domenu kod nas + smo mu završili besplatno sve što ovi drugi nisu + ne mora plaćati hosting više.

Takvu slučajevi vide da to što su dobili vrijedi, jer su imali iskustva, ostali ne vide.
Zatraže da im mi kreiramo oglas i web umjesto njih, jer oni to kao ne znaju. Onda kada im napravim sve i pošaljem username i password samo da upišu cijene jer to ne želimo umjesto njih, nikada se više ne ulogiraju, a ja izgubim pola sata za njih.

To je tako kod nas, ali idemo na velike brojke pa na onaj postotak normalnijih korisnika.

1 Like

da, ali takvih ima jako malo.

Pa kod nas ljudi rade a ne dobivaju placu. To ti sve govori kako su spremni na donacije kada ne plate niti one koje bi trebali platiti, a kamoli platili nesto sto netrebaju platiti.

Vani to jako dobro ide, vani ti posalju 5$ samo zato jer im napises neku recenicu koja im pomogne. Al i tamo s donacijama se nitko nije obogatio, osim ako nema pravu publiku, onda je moguce.

Recimo imas gamere koji igraju igrice 24/7 i ljudi im doniraju novac da ih mogu gledat online (twitch.tv)
A kod nas ti njima radis siteve koji bi platili 2000 kuna, a oni se niti ne ulogiraju, o tome ti ja pricam.

Predlažem da naznačiš na siteu da je trenutno cijena takva; free,
ali da će uskoro biti tko zna kakva? :slight_smile:

Time si napravio dvostruki efekat; potaknuo si ih na donaciju (koju ćaš također navesti da postoji), a i gurnuo ih da stave oglas čim prije, a ne razmišljaju hoće li, jer… uskoro će se naplaćivati. :slight_smile:

Plus ako je tako, digao si i cijenu gorespomenutim “Balkancima po razmišljanju”.
(Ovo je treći razlog) :slight_smile:

Glavni problem u cijeloj ovoj priči je što većina vlasnika apartmana dobiva razno razne ponude za oglašavanje na gotovo svakodnevno iz raznih država.
Ja sam prije par godina krenuo s masovnim oglašavanjem po tim besplatnim oglasnicima i sl. stranicama i na kraju izbrisao većinu oglasa s obzirom da je s takvih stranica bilo vrlo malo ili gotovo ništa rezervacija i ne bi platio nikome ni jedne lipe za oglašavanje.
Drugi problem je u tome što većina gostiju vjeruje velikim svjetskim stranicama tipa Air-a, Bookinga, TripAdvisora, Holiday Lettings i sl. koji u biti besplatno nude oglašavanje.
Btw. na rezerviraj.hr bi trebalo obavezno da se naslov mijenja ovisno o odabranom jeziku. Npr. title na ovoj stranici http://www.rezerviraj.hr/1293-apartman-kike.html na svim jezicima što je ogromni SEO problem.

Je li ovo Custom ??? :o

Da…

Nema ti tu kruha, prevelika ti je konkurencija sto domaca sto strana :frowning:

1 Like

I moje je mišljenje da je u toj branši iznimno velika konkurencija.
Naravno, to ne znači da treba napustiti odrađeno. Ako sam dobro shvatio, postoje novi oglašivači koji nisu vični internetu. Da se mene pita, a iz vlastitog iskustva, ja bi ih stavio na listu čekanja. Danas će doći dva koji nemaju veze o internetu, sutra će doći netko tko zna i s kim će biti puno lakše raditi.

Donacije zaboravi. Nacija smo koja donira samo iz empatije.

Kada se web etablira, može se naplaćivati premium oglašavanje s dodatnim opcijama koje će se iskristalizirati u hodu.
Moj je stav - ostavi oglasnik da bude besplatan.

1 Like

Samo sa oglasnikom ne bi imali šanse, naš glavni proizvod su web stranice za apartmane, http://www.rezerviraj.hr/besplatan-web tu vidim neke šanse. Stvar je u tome da većina upita ide preko web stranica, a te goste dovode većinom vlasnici tih web stranica sa linkanjem tih web stranica.

Svaka ti čast onda !
:necktie:

Ali moram priznat odlično custom rješenje.

Ako je tvoje vlasništvo, ja bi ga puknuo na envato theme forest i prodavao ga jer sigurno ima ljudi koji bi kupili ovu skriptu :smiley:

Vidim kod weba 2 velika problema:

  1. Na hrv. je jeziku i hr domena a vlasnici apartmana žele globalno tržište i strance, zato ih puno i koristi booking.com i air-bnb. (a i ti servisi im donose rezervacije dosta slabo)
  2. Hrvatsko tržište za najam nekretnina je malo što se web-a tiče jer večina nas iznajmljuje ili koristi apartmane preko poznanika, kuma, bake ili dede pa ne koriste ovakve servise. Dok stranci moraju koristit takve servise.

I onda na kraju da odlučiš krenuti na englesku varijantu weba koja bi bila po meni bila nadasve potrebna za uspjeh tog projekta, bi lupio u veliki zid a.k.a. ogromnu konkurenciju na eng jeziku poput booking.com, tripadvisor, hotelscombined, air-bnb itd.

1 Like

Projekt ce biti na vise domena. Prodaja ne dolazi u obzir, pogotovo ne za cifre od 50-100$, radimo skriptu 7 mj, s tim da smo 5 mj. radili samo na tome i to prvu verziju, a zadnja 2 mj. ispravljamo greske i nadogradujemo uz jos jedan projekt.