Developer responsive dizajn!

Hello Ekipa,

Trebam da radim dizajn jednog web sajta i sad kroz pricu sa developerom sta treba da mu isporucim
za kodiranje dodjemo do teme responzivnog dizajna . Na moje iznadjenje kaze on : nema potrebe da
radis dizajn za tablet i mobile , to developeri rade.

Malo je reci da sam ostao sokiran onako zamisljen, mozda sto mi je prvi projekat ,ali nekako mi to
nema logike . Nije da nesto zalim sto mi je posao olaksan.

Sad On kaze da je tako vec radio sa nekim firmama gdje je dobio dizajn samo za desktop verziju ,a ostalo je
on samo zavrsio .

Ja do sad kroz svoje ucenje i istrazivanje nikad nisam cuo za ovo , vecinom je bilo da je duznost dizajnera da isporuci sve tri verzije dizajna tj. Desktop-Tablet-Mobile.

Ako moze malo da prosvijetlite moj zacarani Um sto se tice ovog suradnja dizajner developer.

Ovisi dosta. Cesto dizajneri naprave samo desktop a ti se snadjes s ostalim velicinama. Jbg, oni rade vizualni identitet i ulete kasnije samo da potvrde da je mobilna verzija ok ili ne…
Ali ako firma ima dediciranog dizjnera, pa se stranica radi kako treba ( mobile first), onda dobijes sve…

Sve zavisi od dogovora. Nema generalnog pravila.

Pa, kada malo pogledas bolje, stranicu danas mozes napraviti i da je prakticno niti ne dizajniras, osim da imas jednu sliku logotipa i par ikonica u sprite fajlu

Dizajn je pomalo ponovo off, sada se vise trazi funkcionalnost i informacija do koje trebas jako brzo doci.

Znaci, stvari “ispod haube” se traze mnogo vise, pa i ovo prilagođavanje raznim uređajima, pa se trazi (ALI nije i obavezno) vise osoba na projektu.

Mislim da je sistem “uradi sve sam” odavno prevaziđen, najviše iz razloga jer je sve danas više postalo pomalo komplikovano za uraditi (govorim iz ugla početnika), a nekada se sve radilo “iz sobe za 2-3 dana” :slight_smile:

Ovisi od klijenta. Većini je bitan desktop dizajn , a za mob i tablet samo da se preslozi (grid/flex), ako treba nešto se doradi još na mobile. Također zna biti i poseban dizajn za mobitel, tablet itd… sve ovisi od tvrtke, dizajna itd…