Dofollow vs. Nofollow linkovi - koji su bitniji?

Na osnovu toga sto kada se ubaci link i Google ponovo crawla taj clanak, jedina razlika je tvoj link i algoritmu je odmah jasno da je taj link kupljen. I gle, ide penal. Razmisljaj malo logicki.
@Vlada78 gle, ti imas svoje teorije. Ja ono sto kazem govorim na osnovu prakse a ne na osnovu nekih rekla-kazala informacija i procitanih clanaka u bespucima interneta. Nikada nisam rekao da je nofollow link bitniji od dofollow. Samo tvrdim da je jedini link koji je bitan onaj na kojeg ljudi klikaju. Da li je on nofollow ili dofollow uopce nema veze. Znaci da rezimiramo - link vrijedi ako na njega ljudi klikaju. Ako ne klikaju link je bezvrijedan.
Dalje, Moz-ove metrike su Google-u apsolutno nebitne i Google ih ne uzima u obzir. Ti slobodno misli drugacije.

Isto i ja ga govrim na osvnu dobre prakse i nije tacno da google ne uzima u obzir MOZ-ovu metriku, i te kako je uzima u obzir i MOZ-ova metraka u velikoj meri utice na rangiranje sajta. Veliki broj sajtova sa ogromnim DA rejtingom te u potpunosti demantuje u tvojoj pogresnoj tvrdnji da je DA nebitan za rangiranje na google.

Mislim da je vrijeme di si predijes ime sa mrgud u lumen iliti kefalo.

Ma nemoj. Prvo ne rekoh da se ubaci samo link. A taman da je i samo link ubacen, gdje je potvrda? (Posto ne kazes “ja mislim da…”, “nagadjam da…”, nego tvrdis)

Hajmo od osnove - mislis na manuelni penal ili na algoritam?

Evo pa procitaj. Svatko ima pravo na svoje misljenje. Ti samo dalje nastavi sa placanjem backlinkova na postojecim clancima i nemoj nikada pisati novi PR clanak sa svojim baclinkom unutra. Penal ti je neminovan, a da li ce biti algoritam ili manual je totalno nebitno jer posljedice su iste.

Ja demantiram sve sto si sada rekao sa svojim sajtom koji ima DA svega 14, pa sam svejedno ispred sajtova sa DA 60 i 70.

P. S. Ja sam svoje misljenje rekao i vise se na ovoj temi ne javljam. Uzivajte!

ladno nije covjek reko ni jedno od ovog, ovo sve strawmen fallacy i izokrenuto :smiley:

1 Like

Jesi ti procitao?
Elena Terenteva svasta je tu pisala, to joj je posao, ali nigdje nije ni pominjala link insertion niti bilo kakav reasearch u vezi toga, prema tome…

Evo i slika:

Meteorolog se izmedju ostalog bavi prognozom vremena. Meteorolog je u ovom slucaju MOZ. Ali meteorolog ne utice na vrijeme. Svevisnji Google vedri i oblaci. A MOZ mjeri sta se vec izdesavalo, pokusava da uhvati fragmente Google algoritma, ali nikakvog uticaja nema na to sta ce se desiti. MOZ je posmatrac i nista vise.

Google u svom algoritmu svasta ima, ali nema uracunato “cekaj de da vidim sta ono MOZ veli”

6 Likeova

Nedavno sam prodao jedan guest post gdje je narucitelj specificno trazio da njegov link oznacim sa rel=“sponsored”, iako clanak nije bio PR vrste nego native tipa, radjen bas u svrhu SEO-a.

Eto ima i tog… :slight_smile:

Taj mora da je bio Njemac

1 Like

Zapravo je Latvijac, al mislim da mu je cilj da malo izmiksa, da nisu svi DF, pa ubaci neki postotak NF i sponsored linkova. Sajt je relativno nov, pa nema bas organskih linkova, a kupuje masovno.

1 Like

A jel ti imas jos sponsord izlaznih ili ne? Zvuci pametno ako on masu linkova ce “nabavljati”, pa da ima i to, a ti inace ptakticiras i sponsored. Inace ako ti je taj jedini izlazni, onda nije do kraja osmislio sve to, al i to nista ne mora da znaci. Ja se cesto upetljam u tom nekom sitnicarenju, a ucim da je to bitno u nekim stvarima, a u gomili jednostavno tjeras dalje pa sta se primi. Pokusvam sad malo tako. Ho- ruk.

Imam još sponsored linkova, nije njegov jedini… rel=sponsored stavljam po defaultu za sve PR članke osim ako klijent ne traži dručkije. A i affiliate linkove u zadnje vrijeme označavam tako.

Bilo bi dobro da postoji nekakv plugin s kojim bi mogao na sve Amazon, Aliexpress i slične linkove automatski postaviti rel=sponsored, retroaktivno, jer imam ih u hrpi starih članaka koje mi se neda prolaziti ručno. Vjerojatno bi nekakav MySQL query to mogao riješiti…

Ja imam ovaj, mislim da mozes s njim to srediti:

Mozes podesiti osnovne postavke, a imas mogucnost i za “exceptions”. Probaj…

1 Like

Probao sam ranije sa sličnim pluginom al on je imao samo exclude, ne i include. Pa sam trebao ubaciti sve domene koje NE želim da mi označi sa sponsored, a njih je puno više pa to nije imalo smisla. Ovaj plugin vidim ima i jedno i drugo, tako će vjerojatno biti koristan…

Probam, tnx.

1 Like

znas li na kojoj temi?