Domaći web tutorijali - mislite da je isplativo?

Ljudi ovdje gledaju Google ads kao jedinu mogucu opciju zarade. Ako dobro razradis sistem mozes ubaciti i online instrukcije. Takve stvari su odlicno placene. Bitno da uđes u tu pricu, a danas se sa kvalitetnim sadrzajem na yt nije tesko probiti (mislim na nase trziste).

Ovo mi duje ok, tutoriali, imaju mislim i online kurseve, www.danilovesovic.com

Mozda se obogatio pa je zatvorio pipu. Neki ljudi koji imaju puno novaca pocnu se drogirat pa se boje previse obogatiti…

Mišljenja sam da na hrvatskom jeziku nema dovoljno sadržaja, ali s razlogom. Nije to tema koja će privući mnogo ljudi. Čak da uključiš i okolne zemlje sličnog/istog govornog područja (srb,bih…) opet nije broj toliki da bi zarađivao na reklamama. E sada dali se isplati yt koristiti kao kanal da bi se probio i etablirao, a onda prodavao svoje usluge bilo u vidu mentora ili na neki drugi nacin to bi mozda moglo proci.
Englesko govorno područje je opet na drugu stranu pretrpano tim sadržajem i mislim da se dosta tesko probijati.
Btw nisam strucnjak, samo pisem ono sto primjecujem kao korisnik tih sadrzaja.

Iskreno nakon posla mi se neda freelancati i davati instrukcije jer programiranje na poslu psihički izmori. Zato sam razmišljao da radim nekakav tečaj video ili pisani, jer to mogu preko vikenda kad sam free i nemam rokove. Nije mi plan zarađivati na tome, trenutna plaća mi je dovoljna za život. Bio bi sretan da recimo adsensom mogu pokriti troškove hostinga. Ako bi stavljao ja yt onda nebi imao ni troškove hostinga.

Takvo nekvo razmišljanje je i moje.

Iskreno mislim da bi to bilo ok, ako ti vec nije cilj zarada… Naprimer neka ideja za sitnu zaradu koja bi ti naplatila hosting je da budu neki zadaci. Primer: ja sam prosao tvoju sekciju za osnove JS i hocu da provezbam znanje, moram da platim 3-4-5e da bih otkljucao zadatke i testirao koliko sam naucio… Ja bih 100% platio za zadatke ako sam vec prosao tu sekciju, sad ne znam kako drugi razmisljaju… Meni nikad nije bilo zao da platim za neki kurs na udemy, cak i ako sam stao na pola

1 Like

Napravi za udemy.
Savjet.
Ako radiš html, css, napravi tutorial samo za to.
Minimum 40 h.
I radi primjere iz života.

Naprave video tutorial , react, nodejs, html, css, 20 h i kita labudova.

Filter mi je na video duration 17.5 h.
To je najviše.

Seminari manje od 30 h me ne zanimaju, osim ako nisu kvalitetni.

Za svako podrucje sam jedva našao do 5 seminara max.

Nikakvog smisla nema snimati za naše tražite. Čak i to malo ljudi koje bi zanimao tvoj sadržaj gledaju tutorijale i YT videe na engleskom i njima je minus ako snimaš na našem, možeš privući par sto klinaca koji bi to gledali i to je to.

S druge strane ako kreneš snimati na engleskom, nikada ne znaš gdje te to može odvesti. Kažeš da te ne zanima novac što ti ne vjerujem. Možda neće odmah, ali možda bi za 2-3 godine postao popularan Youtuber ili bi prodavao kurseve u stotinama primjeraka dnevno po tipa 10$ svaki.

Ti razmisli, ako si mazohist kreni snimati za balkan slobodno, ali nemoj reći da nisi bio upozoren da gubiš vrijeme.

Ako ne znaš dobro engleski, nije ti to prepreka, brzo naučiš osnove a i ljudi manje to gledaju ako imaš znanje. Ja snimam tutorijale zadnja 3 mj, nisam ništa znao goviriti, više sam vremena proveo na translatoru nego radeči tutorijale, ali već nakon 3 mj. vidim pomak, mislim da ću dogodine biti dobar i u tome a vrijeme brzo leti. Najvažnije je krenuti u dobrom smjeru, balkan to nije.

3 Likeova

Super :grinning: taman da imamo jednog programeskog stručanjaka na forumu koji bi mogao nekada i pomoći kolegama te ponekad naplatiti svoj rad za neki programski kod,dodatak (deo skripte) ili tako nešto (za početak) ovde na forumu.

Hoću reći odvde na forumu dosta se čitam i sam vidim poslova se uspešno završavalo ( i pomagalo) između nas kolega na forumu što je pohvalno to jest, vidi se da je zdrava forumska sredina a i ljudi- kolege

Ako imaš puno znanja, onda si tražen na tržištu, pa ti pisanje tutoriala ne treba.

Odlučio sam napraviti video tutorijale i to na engleskom. Brže mi je napraviti, a i lakše je za učiti preko videa, barem meni. Glupo mi je raditi tutorijale za balkan, ako će pogledati 100-tinjak ljudi. Ideja za udemy je isto tako dobra, ali mislim da ću početi na yt jer mi stvaro dodatna zarada (ternutno) nije potrebna, nego bi to radio čisto iz svog nekakvog gušta i učenje editiranja videa.

Ovaj posao zna biti psihički jako iscrpljujuć (rokovi, razni bugovi, osmišljavanje novih sustava, optimizacija postojećih, itd). Ne bavim se izradom običnih stranica, već velikih i kompleksnih sustava. Veliki broj ljudi, uključujući i mene nakon nekog vremena dobije burnout. Ja u development ušao jer to volim raditi i jer mi je zanimljivo, ne zbog novaca kao neki moje kolege recimo. Dobivam svaki mjesec po najmanje 3-4 ponude za posao na linkedinu (znaju mi se i na osobni gmail javljati), ali sve odbijam. Ovo bi mi bio još jedan od hobija. Po tome, ako imaš posao i dobro zarađuješ ne trebaš imati hobi koji voliš? Da svaki vikend kad sam free igram igrice i ne radim apsolutno ništa?

Ako nemaš što pametno za komentirat, ne trebaš ni komentirat.

Da se piše code jednostavno bez frameworka, ne bi trebala optimizacija.

Burnout - :innocent:
Ima ljudi koji uoće ne znaju za to.

Meni je hobi šah i odlazak na sladoled. :slight_smile:

Goci relativno si mlad član, ako ćemo iskreno mnogo bolje je bilo prije 6-7 godina na forumu.
Više si mogao naučiti, ali takav je život neko otišao za parama, neko napravio pare sa sajtovima brzo su nas zaboravili :joy::joy::joy:

Ma da ima ih nekoliko koji su otišli zbog redizajna i promjena na forumu.

1 Like

Radi se o ogromnim sustavima, zamisli kako bi izgledao kod i koliko bi vremena trebalo da se sve to napravi. A rokovi su u pitanju.

Je neki ljudi ne znaju za to, blago njima.

Drži se ti šaha stari, vidim da se ne kužiš u programiranje baš. :slight_smile:

Shoutout za Davora Bergama

Ogromno, kompleksno ti dođe više kao preseravanje.
Radio sam na app sa 600-800 modula.

Kako bi izgledao code? vrlo jednostavan, minimalistički koji se može brzo napisati, pregledan i brz.

Proučio sam arhitekture, pogotovo ddd.
Ako je to nekome super, neka izvoli.
Model od 5 dijelova da bi dohvatio ili spremio podatke, to se radi u jednoj liniji, ako je napravljeno sve kako treba. Jednostavno.

Nagledao sam se programera u životu, kompliciraju, ne optimalni code itd.
Da se razumijemo , naučio sam veći dio laravela, a radim i pyton i go lang.

Ajmo prvo koristiti 1000 paketa, i onda ćemo optimizirati , pa stavimo 10 servera da može raditi.
Gdje je tu logika?
Ako kreneš u startu dobro, kasnije imaš samo cache za template-e i to je to.
To se zove planiranje.

Sad su popularni microservices.
Evo jedan video za te hipye.

Šah je složena igra i nije za većinu.

Ja ne znam što tebe pere … uvijek iste floskule bacaš, a bez ikakvog pokrića.

Zadnji puta sam te odlučio malo propitat da vidim koliko duboko se misliš ukopati, pa si brzo zbrisao nakon jednostavnog pitanja. Objektno programiranje - #12 od bozoou

Not cool … melješ ga li melješ, a baš ništa iza toga ne stoji.

1 Like

Meni ovi tvoji komentari dođu ko preseravanje.

Na poslu radim u javi, golangu, laravelu i rustu za backend. Radio sam i u pythonu i djangou i flasku.
Kakva optimizacija frameworka. Lik radiš u golangu, u golangu imaš isto optimizacije za gc i runtime. I to bez ikakvog frameworka.

Lagano je raditi novi kod lik, imamo sustav star 20 godina koji je ključni dio infrastrukture firme. I to je samo jedan, od puno njih. Sad zamisli kolko je to milijuna i milijuna koda samo u tom jednom sustavu koji se nadograđuje još i danas.

Misliš da se to sve može samo lagano prepisati u neki drugi jezik i reorganizirati cijeli sustav?
A gdje je tu još izrada novih stvari? Misliš da imamo vremena za remake starih sustava? Jesi ikad čuo za rokove? Jel znaš ti lik što je rok? Očito ti nisi imao rokove, pa imaš vremena za sve to (i srat u međuvremenu).

Ma nek si ti napiso i 300000 modula u golangu, boli me fifi. Nisam te niš pito, pitanje ti je u naslovu.
U firmi imamo toliko mikroservisa, ti ne znaš ni brojat do tolko. Radimo sa kafkom, dokerom i đirom (kad si već rekao da treba bolje planirati :slight_smile:).

Ne znam čime sam trigero tvoj maleni ego ili komplekse da se počneš odma bahatit, ali ovo nije tema za to. Ako nemaš što pametno za reći, bolje šuti i prestani se preseravat.

Majka me je od malena učila da se ne prepirem sa budalama. Ostani kurčevit na najjače, ti se uhvati šaha, a ja se hvatam izradom tutorijala.