Domen preporuke.net - koji sadrzaj predlazete?

Imam domen preporuke.net koji mi stoji tako godinama, ali bih ga sad iskoristio za nesto, za neki sadrzaj koji bi bio najbolji i u skladu sa samim domenom.
Da li je pametno pisati (naci pisce) koji bi pisali (preporucivali) mesta za putovanje, odmor, zatim telefone, kompjutere, automobilie, a da se u tim tekstovima, preporukama nadju firme koje bi se oglasavale svojim tekstovima ili u okviru postojecih tekstova, ako se nekako dodje do njih, ili imate neke druge predloge za ovaj domen?
Da, moze npr i preporuci web sajt, ili neki drugi sadrzaj npr.

Mislim da je pametnije praviti isto to ali otvorenog tipa, kao neki community, ne oblika klasicnog foruma (mada ni tu opciju ne iskljuciti kao najgoru) nego vise portal, slicice, klipovi, interakcija,… jos od HomePage-a, sve bez konkretnih firmi.
E sad naravno dok se sajt ne razradi mozda ce se pisci morati placati, ali ako ciljas neke ionako popularne teme tj proizvode, onda realno mozes naci dosta materijala sam ili iz licnog iskustva, bez potrebe da to zvuci ne znam kako profesionalno.
Tj mislim da je bolje bezati od tog profi i sterilizovanog look-a, jer ce delovati fejk, nego kao da pricas sa ortakom o necemu, ej kupio sam telefon juce super je zbog ovoga i ovoga, ali baterija mu traje prekratko, nema neke opcije,…
Sad tu ako iskombinujes i agencije tj firme koje te usluge pruzaju i prodaju te konkretne proizvode super, ali to dolazi mnogo kasnije, tj.mislim da je mnogo bolje juriti neki fazon prepucavanja o misljenjima i ukusima jer to podize posecenost.
E sad jebiga, ovo sve teorijski lepo zvuci, kapiram da ljudi vec sve to jure po tipskim forumima kad nesto ozbiljnije kupuju pa nece biti lako.

1 Like

Generalno, ja kao i obicno, volim da pokrenem sajt, unesem neki sadrzaj inicijalni (bilo sam, ili platim nekome da unese), pa onda, kad vidim da poseta koliko toliko postoji, onda pustim da sami posetioci sajtova, sami, ako zele, ako smatraju da treba, ostave svoj trag, neki svoj tekst, oglas, sliku, video, te da se na tome i postojanje sajta zasniva, da bude samoodrziv.
Naravno, kod takvog prinicipa koji ja koristim nema brze zarade vec se prosto pusti sajt, godinu, dve, tri, da ga ima i da polagano raste, posle odredjenog vremena se ukljuce google reklame, a kasnije, u zavisnosti od samog sadrzaja, bivaju naplacivane usluge, ako vidim da to ima smisla.

Taj ljudskiji princip koji ti predlazes, bez velikog profesionalizma, vec opustena varijanta se i meni svidja, bez velikog opterecenja za korisnike sajta, nego kad dodju na sajt da se osecaju komforno. Mislim da to najbolje obezbedjuje forum, slobodu opustenog pisanja kao i samu mogucnost rasprave u okviru neke zadate teme.
Mislim da za forum licno nisam, a ovako nesto sto si ti predlozio mi izgleda ok, samo treba pokrenuti ljude da pisu "Mislim da je pametnije praviti isto to ali otvorenog tipa, kao neki community, ne oblika klasicnog foruma (mada ni tu opciju ne iskljuciti kao najgoru) nego vise portal, slicice, klipovi, interakcija,… jos od HomePage-a, sve bez konkretnih firmi."
Nesto slicno tome je sajt “mojagaraza.rs”.

Uistinu, voleo bih da pokrenem sajt, ovaj ili neki treci, jer imam nekih 15-ak domena koji tako vise u prazno, pa gledajuci te domene, bio sam podstaknut da pokrenem ovu temu.

Ono sto se vecina nas ovde pita (oni koji imaju vise domena koje su kupovali u nadi da ce pokrenuti sajtove), da li je pametnije fokusirati se na najvise 2 sajta, ili tako otvarati 15-ak sajtova sto je pretpostavljam teze i dovodi do rasipanja, pa nijedan ne moze da bude kvalitetan.

Da, pa nisam znao u kojoj si ti prici licno, druge tvoje obaveze,…, pa mi je najlogicnije, ako u to vec kreces, krenuti u to bez prevelikih ocekivanja plus pokusati da prebacis teret punjenja contentom na korisnike sajta kako bi olaksao sebi posao a realno time podstakao interakciju (makar i kroz svadjanje, haha) sto bi sve u zbiru delovalo prirodnije nego da im neki baja tamo deli preporuke o svemu i svacemu kao da je najpametniji na svetu.
Opet, ne koristim FB i slicne drustvene mreze, pa je moguce da tako nesto vec postoji, ne pod tim imenom, ali neko mesto za sve sto ti treba ili je trendy, a da se pri tome moze i ustedeti i uporediti proizvode.
Pri cemu mislim da korisnici vise cene dobar i kompetentan savet nego ustedu po svakoj ceni, ali to je tesko ocekivati da imas tek tako na lepe oci, bar u startu.
Nisam ni ja za forum, osim u najgoroj “ako mora” situaciji, nego vise kao klasican news portal mislim tog formata da bude UI, pa da odmah korisnik vidi neke aktuelne preporuke kroz thumbove i slicno.
Em sto ce brze doci do zeljene kategorije kad ih vidi na prvoj strani, em sto ce mu i neka fotka ili cena privuci paznju pa ce kliknuti na to bez da je imao nameru pri ulasku.

E sad, to oko pokretanja ljudi da pisu, uf to je glavni problem, da imam resenje za njega sam bih pravio slicne sajtove.
Ako vec imas neke domace sajtove pa slati odatle neki traffic, ili sa FB, mozda iscimati, ili firme prvo kroz njihove ponude da se bilo kakva poseta povuce, posle platiti neke youtubere i blogere proizvoda, ne znam, mnogo pravaca pa i mnogo strategija.
I sam izbor tema, tj kategorija o kojima ces ljudima preporuke deliti je vrlo diskutabilan, sto vise to bolje naravno, ali realno preveliki posao za one man show.
Ako imas nesto kao hobi da te zanima npr mobilni telefoni, ili ovo leto ides na more preko agencije, napisi svoje iskustvo kao preporuku, to je super pocetak.
Isto je i za ciljnu grupu, tj geo lokaciju, ne znam sta ciljas, ali vrlo lako se moze desiti da bolje prodjes ili sajt razradis ako ciljas neki srednji grad ili manju regiju pa to uradis kako treba i sve da deluje azurno i kvalitetno, nego da se razletis na ceo Balkan pa nista ne bude jer imas neke spamere koji trpaju viagru na 1000 postova,…

Inace mislim da je bolje ganjati 2 sajta nego 15, osim ako nisi apsolutni pocetnik pa ne znas ni kojom se nishom zelis baviti pa moras malo vise eksperimentisati.
Ali takodje vidim da je taj domain hoarding (imam super ideju, da kupim, pa nek i stoji, razradicu kad tad,…) skoro pa standardna dijagnoza svih webmastera, haha.

pozz

1 Like

kixxxstarter, nisam ti odmah pisao jer nisam bio u stanju da napisem nista zbog nekih problema oko nekih projekata (gradis s nekim nesto 6 godina i na kraju ti okrene ledja i kaze nemas ti tu nista, tvoje je samo onoliko koliko ti dam, te iz toga mogu da zakljucim ne verujte mnogo ljudima, a posebno onima koji su ozenjeni, jer im zena soli pamet i dodatno doliva ulje na vatru).
Ono na sta sam usmeren, od davnina su sajtovi za turizam (smestaje) i sajtovi za oglase (klasicni portali i specijalizovane, za posao), za domace trziste (Adsense i negde se naplacuje po koja usluga).
Inace, slaem se da je pametno gurati 2, najvise 3 sajta, na to se fokusirati i podizati standarde, ali kao sto si napisao, klasicna prica webmastera, “aha super domen, kupujem ga, ovde ce da nikne neki dobar sajt, bice posete” i sklapa se prica, koncept sajta koji posle nekog vremena, tako stojeci, iscezne ili se vidi da nema smisla :slight_smile:
Tako je bilo i sa gore pomenutim domenom i jos 15-ak njih koji tako stoje, a nisu losi, ruku na srce, mogu da se iskoriste samo treba napraviti sve te silne sajtove. Nisam iz price da sklepam sajt (wp ili nesto drugo) da kacim tekstove, nesto pisem, ili bilo sta slicno sto daje brzu realizaciju vec sam tip osobe koja dugo zvace i treba mi da se sazivim s necim, da osetim, da bih mogao da udjem u to i kazem to je to, dajem sebe ovde.
Da mi neko drugi pravi sajtove, ima smisla samo ako cene ne bi bile prevelike, ako nije wp i da ja kasnije sve to mogu sam da odrzavam (dok ne krenu prihodi), da ne moram stalno da zavlacim ruku u dzep i placam bilo kakve izmene na sajtovima.

Ono sto mi daje snage da pokrecem nove sajtove, je to sto imam nekoliko svojih sajtova koji mogu da poguraju, koliko toliko.

Sto se tice samog ovog sajta preporuke.net, mislim da je sajt takvog tipa koji trazi stalno angazovanje i dosta truda, unosenje sadrzaja, pracenje nekih novina, izvrtanje prica isl, kako bi se stalno drzala paznja ljudi i kako bi bili zaintrigirani da se aktiviraju, svojim komentarima ili perporukama.

Tema je pokrenuta iz nekog bunta (toliko domena koji stoje tako prazni), a ovaj sam uzeo samo za eto za primer, kako bi se pisalo o tome.

Samo nemoj napraviti spamerski sadržaj jer imam u blokadi više domena “preporuka”:

preporukaza.net
prijedlog-za.net
prijedlogza.net
super-preporukeza.net
super-savjeti-za.net

1 Like

Trnac, ako hoces i ovaj moj domen, mozda mozes da ispravis gresku :slight_smile:

Krivo smo se razumjeli… Navedene domene blokiram u adsensu :slight_smile:

Da, a pomislio sam prvo da je nemoguce da @trnac pravi sajtove sa spamerskim sadrzajem, ali si tako napisao, da sam ipak pomislio da su bili tvoji domeni.
Nece biti sigurno spamerski sadrzaj, ako se budem odlucio da pravim nesto :slight_smile:

Haha, joj drmko crnjak, imao sam neke slicne slucajeve i ja, sto poslovno sto privatno, doduse na srecu nije to uzelo maha da se razradilo i vredelo nekih para ali ne trebas mi nista objasnjavati.
I najgore sto ljudi misle nece se to meni desiti, zajebi, ako su pare/posao, odmah sve definisati.
To me podseti da sam hteo dodati da za taj tvoj preporuke sajt, ako ga budes razvijao, ubacis neki TOS ili kako se vec zove, gde se ogradjujes od tudjih misljenja,komentara i slicno, jer ako bude to otvorenog tipa da svako moze kucati, bice i negativih preporuka da ljudi neku uslugu ili proizvod izbegavaju, pa ce perje da leti, haha.

Mene plasi samo ta prica rasplinjavanja na previse tema na tvom sajtu, i samo punjenje contentom, to iziskuje previse vremena.
Ali posto si rekao da radis vec te sajtove za turizam, mozes krenuti od toga.
Ne znam je li logicnije da ubacis kategoriju preporuke za putovanja, ili preporuke za smestaj, verovatno moze i obe, pa onda iskoristi to sto vec imas od contenta, ako nista bice linkova za pocetak.
U medjuvremenu otvori 2,3 kategorije koje su tebi bliske a znas da ce biti pracene, npr.mobilni telefoni, mozda neka garderoba, i slicno, i onda ako se ne krenu same puniti, ti ih nafiluj.

Mislim da ti je WP idealan za ovakav sajt, bar u toj test/razvojnoj fazi, jbg, pusti ti to posteno od nule sve.
I opet ono oko kolicine posla, ne znam, lako je sa strane davati savete, ali ako sam radis nesto, pa prodje dan ceo a ti pogledas sta si dodao na sajt, haha, jebeno.
Tako da, pre svega pogledaj jos malo te ostale domene, pa ako mene pitas udri na onu koja je najmanjeg obima.

pozz

1 Like