Dospijeće računa za klijente i naplata

Dakle već duže ne radim ništa bez uplate unaprijed barem pola, cijeli webovi, dućani, veći poslovi.

No interesira me kakva vam je navika od ispostave računa za radove tipa mjesečne itd.

Naime imam više klijenata kojima mjesečno odradim poslove, godinama već s nekima, i onda ispostavim račun sa satnicom i dospijeće recimo do 5-7 dana.

NO u zadnje vrijeme pogotovo ovo ljeto , svi to oduže na 20-25 dana, skoro da se računi spoje.
A neki novi si uzimaju dosta slobode dok ne puknem, 15-20, a dogovorenih 5-10.

Pa eto interesira me koliko stavljate dospijeće ako računi vam idu za unazad, obavljene usluge?

Mislim meni to skroz poremeti računice.

Kako ste zadovoljni sa navikom uplata svojih klijenata, dakle prosječne situacije?

  • Plate na vrijeme
  • Kasne par dana
  • Kasne koji tjedan
  • Kasne ali toleriram
  • Čim kasni uplata prekidam suradnju

0 voters

Naši su ljudi jednostavno takvi da moraju da kasne s uplatama. Nisam imao do sada slučaj da mi neko nije platio, ali me strašno nervira kašnjenje i slanje po nekoliko mailovima da ih napomenem za uplatu. Po svemu sudeći na to se moramo naviknuti.

Imam dosta klijenata s kojima dugo radim, neki su već 10+ godina.
Šta reći… Neki uvijek plate čim dobiju račun, ne gledaju dospijeće. Neki plate u dospijeću. Neki plate sa zakašnjenjem. Nekima ispostavljam račun tek kada plate po ponudi (spoje nekoliko računa).
To je HR realnost.

1 Like

Radi nekoliko klijenata i to onih najvećih od kojih najviše zarađujem sam promjenio politiku iako s manjim klijentima stvarno nisam imao problema skoro nikakvih. No sad prvo saljem ponudu s napomenom koliki je moj rok da se “obavi” posao i nakon avansne uplate odradi se posao i isporucuje faktura a ako posao nije obavljen unutar roka firmi umanjim račun u dogovorenom iznosu i njega fakturiram a onu razliku novca sto su uplatili posaljem im virmanom (sreca pa sve obavim unutar zadanog roka). Takva praksa mi je u vecini dogovorenih poslova no na oglasnom led display-u je drugacija imam jednokratno avansno (za stranke,sajmove, koncerte i sl. To jedini oblik plaćanja za tu kategoriju) te na rate mjesečno, tromjesečno i polugodišnje.

Najgori su koji glume gazde ti najkasnije plaćaju ali čast izuzecima! Recimo jednom jedan klijent mi je posebno digao tlak potpisao je ugovor (fina cifra!) u trajanju 12mjeseci uz poseban dogovor (znači u 2 obroka) da prvi račun ide odmah nakon potpisivanja ugovora a drugi odmah završetkom ugovora i ima rok odgode 15 radnih dana. Pazite sad ovo 10 i po mjeseci sam čekao tu njegovu prvu uplatu i kad zove uplaćeno je (naravno ja naživciran i nije mi više do njegovog novca) i sutradan idem na banku sjećam se da je bilo radi nekih firminih računa i čisto da provjerim koliko sam ja uplata dobio gledam jučerašnju od klijenta kojeg sam čekao. Budala mi uplatio POLA od prvog obroka a čekao sam ga toliko da je došlo skorašnje vrijeme naplate cijelog iznosa (10 i po mjeseci)!!! Kontam jesam budala neću nikog više čekati za plaćanje već k’o kurva unaprijed. I tad ja idem iz banke i ni 100metara od banke u kaficu on pije lagano kavicu kupio NOVI AUTO i ja sjednem za njegov stol on nekakav bahat i to prema meni a zna da ga mogu kupiti sto se tice novca. I ja kazem popij lagano kavu i ispred mene na banku i ostatak prve rate uplati a i drugu ces isto i on govori kao za mjesec dana je tek ta druga naplata. Ja njemu objasnjavam da ni prvu mi nije u cijelosti uplatio a samo što što ugovor nije istekao i ne zanima me odmah sve!!! i sad se on uvrijedio i misli ja mlađi pa kao ovisim o njemu i takvima kaže on meni prijetećim tonom da smo onda završili s poslovanjem i da ne planira produživati ugovor pošto se ja ne odnosim profesionalno prema njemu. Samo sam mu rekao da mi ni na kraju pameti nije da produžujem ugovor s njime i da se odnosim onoliko profesionalno prema njemu koliko i on prema meni i za kraj sam mu rekao “šta sjediš popio si kavu i ispred mene prema banci”.

Nakon uplate tog dana promjenio sam način poslovanja i nitko se ne buni, čak sam jednom jednog potencionalnog klijenta izgubio jer hoću da naplatim avansno i može li drugačije pitao me, izledao mi je kao muljator i fino mu kažem NE MOŽE. Mjesec dana kasnije nekoliko ljudi mi reklo da s kime god da je poslovao prevario ga jer je kontao okrenuti lovu s partnerom i prevariti tog svog partnera, kad gledaj sudbine taj partner njega prevario i ostavio ga odgovornim za sve i otišao iz zemlje. Hahahahahha

2 Likeova

Da, ja kad sam postao bezobrazan za svoje radno vrijeme, da svakih pola sata pišem, a ne da gubm na glupostima po 10-15 minu tako svaki dan njih 5-6 i naravno naplatu unaprijed, loši su otišli, pa se neki i vratili, nisu našli drugog, a s nekim klijentima, koji su mi redovne žgaravice davali čim sam preko telefona razgovarao, sada pričamo normalno. Kriv je bio stav moj skroz.

No ovo gore je zato da vidim prosjek u HR neki, jer i dalje neke velike firme, sa velikim godišnjim prihodima, znaju kasniti, no eto manje više sve je unutar maks par tjedana, rekao bih do 20 dana.

Ali i to zna živcirati kada odradim mjesec za nekoga koji me je skroz okupirao, a onda čekam skoro toliko da plati, a dospijeće dogovoreno 7 dana maks. Razbije mi računice.

Kod većih je problem što imaju puno takvih “malih” računa i njima taj tvoj datum dospijeća nije uopće bitan.

Kada im ti posaljes račun, oni taj račun proslijede u svoje računovodstvo ili neku vanjsku firmu koja im to odrađuje. I jebiga nije da ne žele ali imaju puno bitnije stvari i tekuće stvari koje moraju prvo platiti, pa dok dođeš na red platiti će ti. Nije fer ali tako je kod nas na Balkanu, s inozemstvom je drugačije, oni plate odmah i da je račun 5$.

Barem je tako ovo što ja znam, možda griješim.

Meni uopće to nije problem pričekati, ako znam da će platiti i stalni su klijenti. Neki su u gužvi neki ovako neki onako, neću propasti ako kasni tjedan dana, iako se desi da kasni 1od 30 puta. Svoje plaćam odmah isti dan po primitku.

Evo neću ni imenovati ali samo cu reci da osiguranje iz hrvatske s kojim poslujem takoder i u BiH se nalaze u top 3 najvece osiguravajuce i u BiH i HR. Njima sam sad zadnji racun od 3000kn ispostavio kad im je ugovor istekao i oni mi evo kasne nesto vise od 2 mjeseca, a ja kad recimo auto registriram kod njih nema ako neces odmah pare i onda tek registrirano, jos sam im s direktorom kad sam razgovarao rekao dajem 15 dana odgode on govori posteno sve ce biti u redu…i evo i oni zaje***u ccc

Najbolje mi je s manjim firmama poslovati jer i oni vole sto prije uplatiti radi svoga “obraza” i da fino se kasnije nastavi suradnja

1 Like

uniqa? :smiley: … to je raiffeisenovo koliko znam

Haahhahah nije uniqa

1 Like