Droppshipping Kroz Pausalni Obrt

Jel ima smisla pokretati dropshipping webshop kroz pausalni obrt i ima li netko sa slicnom situacijom? Pitam jer je kod pausalnog obrta limitiran ukupni godisnji dohodak a trosak narudzbe od dobavljaca se ne pravda.

Npr. netko kupi od mene proizvod za 300 000 kn i ja narucim taj proizvod od dobavljaca za 299 900 kn da se dostavi mojoj musteriji. Ja sam u cijeloj prici dosegao vec svoj godisnji limt a zaratio sam samo 100 kn zapravo.

Postoji li opcija da se na nekom servisu (tipa PayPal) novac raspodijeli na nacin da musterija uplati a ja onda sa toga servisa platim 299 900 kn dobavljacu a sebi 100 kn zarade i tih 100 kn mi se zapravo gleda kao dohodak obrta?

Kod pausalnog obrta ne priznaju se troskovi.
Gledaju se samo izlazni racuni. Pausalni obrt nije bas zgodan za preprodaju stvari.

U tom slucaju pausalni moze posluziti iskljucivo kao bezbolan i jeftin pocetak poslovanja bez puno rizika uz stalno zaposlenje drugdje pa ako krene mogu se prebaciti lako na oporezivanje dobiti tj. obicnog obrta?
Uzmimo u obzir da bi mi od primljenih 300k kn godisnje, zarada (kad odbijem trosak) bila oko 50%

Kod obicnog obrta mogu pravdati troskove i placati porez iskljucivo na dobit?

Samo racunaj da moras placati doprinose(mirovinsko i zdravstveno), pdv, knjigovođu itd.

Uz zaposlenje je bolje imati j.d.o.o., troskovi su puno manji, ako je osoba zaposlena negdje drugdje, placas porez na dobit.
Mana je ta , sto 1/4 dobiti moras ostavljati za kapital. Teze se zatvara, tj. duzi je proces.

Kod obrta odgovoras cijelom svojom imovinom, kod d.o.o., ne.
Ali ako nesto napravis mimo zakona kod d.o.o., odgovaras.

Uglavnom ili se informiraj preko plavog ureda ili nađi dobrog knjogovođu, uzmi koji sat konzultacija i sve ces saznati.

Mislim da ce knjigovoda rjesit ostatak moje dileme.

Hvala na pomoci.

Ako imas uplate na paypal, drzava ne vidi sto je na paypal. Primi uplatu na paypal, plati sto trebas, ostatak povuci na svoj racun u HR na koji je spojen paypal i tako do 300.000 :slight_smile:

Je al sam onda limitran na placanje iskljucivo paypalom i moran racun ispostavit jer bi se o relativno “ozbiljnom” webshopu radilo. Dojma sam da necu bit dovoljno fleksibilan iako sa profitom od ok 50% mogu navuc na 150 000kn profita godisnje pa ako krene lako se prebacim na jdoo. Moram dobro izvagat.

Varas se. Kod registracije moras dati osobne podatke. Nadalje paypal ima podruznicu u eu.

I vrlo vjerojatno razmjenjuju podatke sa poreznim sluzbama u eu.

Vrlo vjerojatno. Ali ti taj novac nisi zaradio u RH. Ti si novac zaradio u RH kada ga isplatiš.

Jeste li upoznati sa situacijom kad eBay kao platforma na kojoj prodajem u svoje mjesečne naknade (uslijed prodaje proizvoda) zaračunava po automatizmu PDV države u kojoj sam registriran, odnosno 25% u našem slučaju?

Imam li tada još kojih obveza prema poreznoj osim - pretpostavljam poreza na dobit, ali mi nije baš najjasnije kako pravdati prihode i rashode, koji oblik poduzeća se preporuča…

Još uvijek ne postižem astronomske cifre, ali ako se gledaju sve uplate s PayPala onda se brzo skupi.

Molio bih nekoga s bilokakvim saznanjima da pomogne. Hvala unaprijed svima!