Dropshipping projekt by Keisuke

Prije nekog vremena rekao sam da cu mozda pokrenuti novi dropshipping projekt te pisati sto i kako radim te eventualno nesto zaraditi. Trenutno sam “strpan” u karantenu od 14 dana (sve je ok samnom nego je samo stvar procedure) pa mislim da je pravo vrijeme da odrzim ono sto sam obecao.

Za one koji ce po ovo prvi puta citati valjalo bi naglasiti da ja imam vec svoje uspjesne projekte koji dan danas posluju no ovdje necu koristiti nikakve usluge svoje firme, odnosno imat cu neki okvirni budget i toga cu se drzati.
Sve cu raditi sam, a ono sto ne znam ili ne zelim platit cu nekoga te naravno pronaci ga putem interneta odnosno necu koristiti niti jednu svoju prijasnju “vezu”.

Otezat cu sebi pocetak pa cu krenuti s shopify platformom s kojom do prije nisam imao nikakav doticaj osobno.
Disciplina je sve i samim time napravit cu si popis stvari koje treba odraditi te cu se toga drzati.

U ovoj temi necu pisati koji produkt i domenu cu odabrati, ali naravno opisati cu kako sam dosao do toga.
Kada (i ako) projekt bude uspjesan objavit cu sve detalje u VIP sekciji pa one koje ce to u detalje interesirati moci ce pronaci tamo.

U ovom projektu bazirat cu se samo na jedan produkt, posto mislim da je to za pocetnike najbolja opcija.

Projekt sluzbeno pocinje sutra i trajat ce negdje do kraja mjeseca.

Ovo je neki plan rada:

U prva 3 dana planiram pronaci produkt, rezervirati domenu, instagram stranicu pronaci dobrog dobavljaca na aliexpressu, pokrenuti izradu stranice te oglasnog materijala

3-6 dan - kompletna izrada stranice, marketinski materijal gotov, instagram spreman za upotrebu, priprema oglasa, plasiranje testnih oglasa

6-8 dan - pustanje probnih oglasa te dorada nekih stavki ukoliko ce biti potrebno

8-10 dan - analiza oglasa te marketinske kampanje, finaliziranje svega

od 10. dana pa nadalje - kontroliranje i optimizacija oglasa te reinvestiranje profita u nove oglase

Pocetni kapital 500-1000$
Mislim da je to cifra s kojom bi svatko mogao krenuti, a naravno onaj tko nije u mogucnosti vidjet ce gdje sam ja trosio novce i odluciti sto moze sam odraditi i samim time ustediti novce.

Ono sto je meni bitno i na sto cu se fokusirati

  • stranica treba izgledati profesionalno, legitimno i biti jednostavna za koristenje
  • sama “kompanija” koja prezentira produkt treba izgledati uvjerljivo i profesionalno
  • sam oglasni materijal treba izgledati profesionalno, te u kratkim crtama najbolje opisati za sto proizvod sluzi (o tome cu detaljnije pisati kad dodjem do toga)

Osobno necu nikome pomoci pronaci produkt niti izraditi trgovinu ili bilo sto iz ovog projekta, vecina stvari ce biti javna i to je dovoljno da krenete, a za sve ostalo tu je google.
Ja nisam financijski savjetnik te samim time necu davati savjete kako da sredite stvar oko porezne, kako prijaviti prihod itd.
Ja cu sve raditi preko svoje postojece firme tako da taj dio zaobilazim.

Sva pitanja,komentari,kritike i prijedlozi su dobrodosli.
Osobno znam da cu preskociti nesto tako da slobodno pitajte u temi i odgovoriti cu.
Nemojte mi slati privatne poruke s pitanjima posto je velika mogucnost da pitanje koje vas interesira, moze interesirati i nekog drugog.

Nadam se da ce ovo nekog u buducnosti potaknuti da se i sam okusa u dropshippingu.
Tko god vam kaze da se ne moze, da je sve prenatrpano i da je nemoguce uspjeti laze.

Work smarter not harder

12 Likeova

Nek je sa srecom. Mogla bi ovo biti jako dobra tema za forum.

Sta planiras za placanje, paypal?

3 Likeova

Mislim koristiti shopify payments, odnosno da oni procesuiraju uplatu i salju direktno meni na racun, ali odlucit cu se kroz to kada napravim trgovinu na shopifyu i procitam sve uslove koristenja.
Uglavnom stavio sam to pitanje sa strane kad ce biti 100% odluceno napisat cu :wink:
Kao sto rekoh nikada se osobno nisam susretao sa shopifyem tako da ce sve to biti novo i za mene.

1 Like

Kako uspijes da te fb ne banuje, ja sam probao jedno vrijeme i uvijek ban pa se zalim pa me puste pa opet isto

Zbog cega bi me banirali?
Zato sto im novce ostavljam :smiley:
Slazem se da imaju cudna pravila, ali opet nema nekih vecih problema, il ti odobre reklamu ili ne.

1 Like

Meni odobre pa me banuju pa se zalim pa puste pa opet ista prica, da me nisu banovali mozda bi nesto i zaradio :rofl:

I vidim da se dosta ljudi zali za ban bez razloga

Pa koji je razlog bana?
Mislim pojasni sto si radio?
S promocijom vlastite trgovine koja se pridrzava smjernica fb-a nikad nisam imao problema.
Nekad iz njima znanog razloga ne odobre oglas, ali kad ga posaljes na manual review bude odobren.

2 Likeova

Kad dodjem kuci sa posla bas cu vidjeti sta je razlog.
Mada nisam nista lose radio, nadjem proizvod npr za kuhinju i tako to i promovisem.
Ugl kad su me god banovali uvijek su me pustili i kao do njih je pa me opet banuje

Update #1

Potraga za proizvodom koji cu koristiti.
Ovo je zapravo u isto vrijeme najlaksi i najtezi posao iz razloga jer cesto mislimo da kad nadjemo neki proizvod da je on zapravo winning proizvod, a s druge strane ako se nama svidja ne znaci da ce se svidjati i drugim ljudima.
Naslusao sam se prica da treba traziti nesto sto je “hot”, a ne prodaje se tako puno i to je greska koju ljudi najcesce rade.
Ukoliko neceg nema previse iza toga stoji valjani razlog, naravno postoji mali postotak uspjesnih koji su iz niceg napravili nesto, no s ako imate mali budget nemojte se zamarati time.
Drzite se proizvoda koji se redovno prodaju jer uvijek ima mjesta za vasu trgovinu, odnosno da i vi dobijete svoj dio kolaca.
U tome ce vam pomoci pravilna izrada oglasa te targetiranje publike (o tome vise kada cu to raditi)

Posto sam ja sebi limitirao budget odlucio sam se na beauty opciju, odnosno nesto sto je namjenjeno vecinom za zene.
Trenutno imam 3 proizvoda i od toga trebam izvuci jedan koji je po meni solidan.
Razlog je jednostavan, od kad je covid poceo veliki broj zenske populacije prebacio se na internet trgovinu i taj broj i dalje raste i nastavit ce tako.
Tocnije sva tri proizvoda namijenjena su za njegu lica (neki i za veci dio tijela, i da nisu kreme).
Znam da sam rekao da necu koristiti nista od svojih prijasnjih/sadasnjih projekata, ali mi je glupo da se pravim lud i zaboravim neke stvari koje sam godinama ucio, te jos uvijek ucim. (ovo se odnosi na statistike, te na sto obratiti paznju)

Zasto bas to?
S time smanjujemo broj korisnika koji ce se zaliti na proizvod te traziti refund iz razloga jer u samom proizvodu nema laznih obecanja, nema krive velicine, nema krivog mirisa i tome slicno.
Uz dobru reklamu zenska populacija lakse “pada” na taj proizvod i narucuje ga (stvar psihologije)
Vecina zenske populacije ne zna sto je dropshipping i nece traziti proizvod na aliexpressu.
Ta stvar se isto moze donekle rijesiti kroz oglasne kampanje, odnosno da se ne targetiraju ljudi koji posjecuju aliexpress etc.

Cijena proizvoda ce biti manja nego u popularnim trgovinama gdje bi pojedini korisnici mogli traziti.

Za pretragu proizvoda, publike, cijena, omjer profita i sve ostalo vezano uz proizvode za dropshipping koristim dropship-spy.com
Cijena mjesecne pretplate je 49$ i vrijedi svakog centa, tih 49$ ustedit ce vam puno vremena.
Dakle software radi sve za vas te nemorate pretrazivati oglase po fb-u i ig-u kako bi vidjeli sto bi moglo biti popularno.
Takodjer sam software ce vam prikazati trgovine koje koriste proizvod koji vas interesira, profit, oglasi koji se koristi za isti i tome slicno.
Imate brdo reviewa pa pogledajte, netreba se puno pricati o tome.

Vazno je napomenuti da se ne nadate da ce vam software naci proizvod s kojim cete 100% profitirati, te ja uvijek kada odaberem neke od proizvoda napravim svoju pretragu.
U to spadaju prvenstveno facebook reklame (slike i videa), te sam instagram da vidim kakva vrsta dobro plasiranih reklama zavrsi u ig explore, i tu vec okvirno dobivam ideju koje influencere bi mogao kontaktirati kada za to dodje vrijeme, naravno sve to pisem jer se lako zaboravi.

Uglavnom trenutno imam 3 proizvoda i do kraja dana i jos detaljnije provjere cu odluciti s kojim proizvodom cu nastaviti.
U medjuvremenu provodim vrijeme na fiverr-u i trazim ljude (citam recenzije) s kojima cu suradjivati.

Osobno uvijek imam neke ideje za naziv stranice, ali dvije glave su pametnije od jedne i nije lose platiti nekoga 10-50$ da iznese svoje ideje.
Dakle trebati cu naziv stranice koji je lako pamtljiv, koji izgleda lijep na oko te koji je vezan uz sam proizvod.

Do sutra cu imati naziv s kojim cu ici, a i samim time kada dobijem naziv platit cu nekog s fiverr-a da mi izradi unikatan logo.
Logo treba biti jednostavan, ugodan oku i treba se uklopiti u samu stranicu, odnosno u dizajn stranice.
Postoje dvije opcije, prvo napraviti logo pa stranicu prilagoditi logou ili obratno.

U medjuvremenu registrirao sam se na shopify i aktivirao 14 dana besplatne pretplate i u skorije vrijeme cu se bolje upoznati s platformom, no izgleda super jednostavno te mislim da cu sve sam moci odraditi.
O samom dizajnu kada dodje za to vrijeme.

Planovi za sutra i do kraja dana:
Kupovina domene, izrada logoa, rezerviranje (ili mozda kupovina) fb i ig stranice, pisanje promotivnog materijala, izrada shopify trgovine, izrada video oglasa

Trenutni trosak: 49$

7 Likeova

Update #2

Odabrao sam proizvod, kupio domenu, napravio fb stranicu i jedan stari ig profil koji nisam koristio godinama prenamijenio za ovaj proizvod (vise o tome kada reklame dodju na red)
Takodjer nije mi se dalo trositi vrijeme na izradu logoa, pa sam platio 15$ izradu istog, takodjer platio sam 15$ da mi kao netko da prijedloge za naziv stranice (bezveze bacenih 15$ isao sam na kraju sa svojim nazivom, jer sve sto sam dobio mi je bilo glupo).
Ostatak sinocnjeg dana i noci potrosio sam na youtubeu proucavajuci kako shopify funkcionira i na sto obratiti paznju.

Iskreno iznenadio sam se koliko je zapravo dobar, odnosno koliko korisnih stvari ima koje ce mi ustedjeti sate i sate vremena.
Navest cu neke stvari:

  • integriranje reviewa direktno s aliexpressa na samu domenu (nigdje na stranici se ne prikazuje da su reviewi sa aliexpressa)
  • obrada masovnih narudzbi produkata u nekoliko klikova
  • automatska izrada privacy policya, tos-a, refund policy-a
  • kuponi
  • sustav naplate i brdo ostalih korisnih funkcija dostupnih na par klikova
    (da netko krivo ne shvati, sve moje stranice su vecinom custom izradjene i za neke stvari se trosi puno vremena, te kad sam vidio da ovdje mogu sve u par klikova bez natezanja ostao sam lagano impresioniran)

Vecina ljudi s fiverra je trazila da mi za 100-200$ izrade stranicu sto je po meni pretjerivanje i uz par sati provedenih na yt-u dobio sam sve sto mi treba i stranica se s gotovim materijalom moze izraditi u kratkom vremenu, te cu to sve sam napraviti.
Proizvod koji sam odabrao je dropshipping friendly i vec ima gotove video i slikovne materijale kao i brdo opisa na aliexpressu.

Svejedno nasao sam osobu koja ce mi za 10$ napraviti zaseban unikatan opis proizvoda za samu stranicu, te nadodati nekoliko gotovih tekstova za fb i ig reklame.

Znaci na nekih 60% sam do samog otvorenja stranice, ono sto sad cekam je logo, dao sam dizajneru vremena posto moram cijelu stranicu urediti i pripremiti tekstove itd.
Iznenadio sam se koliko zapravo sve brzo ide i doduse moglo bi jos brze, ali nigdje mi se ne zuri.
(nisam dugo vremena radio web stranicu niti bilo sto vezano uz dropshipping)

Ono sto je sljedece kada dodje gotov logo i tekstovi:
saljem logo i tekstove osobi koja ce mi napraviti video i slikovne reklame, nakon toga pocinjem ubacivati tekstove i slike na fb i ig stranicu, radim lagani boost fake followerima, reviewima i lajkovima na fb-u, te radim fejk komentare i lajkove na instagramu posto followere tamo vec imam.
Za to cu koristiti google i fiverr i probati pronaci kvalitetne i cim realnije providere istih usluga.
(s ovime treba biti oprezan, kada dodjem do tog dijela bit cu detaljniji)
Takodjer stranica i sve oko nje ce biti zavrseno u sljedecem updateu i po nekim mojim kalkulacijama sljedeci uto-sri bih mogao poceti s testnim reklamama.

Napomenuo bih da ovo sto ja placam na fiverru su gluposti, gubljenje vremena i samo znak lijenosti, vecinu stvari mozete odraditi sami.
Vecina proizvoda na aliexpressu ima sve spremno za dropshipping i nema neke prevelike potrebe za mijenjati tekst, slika ima svugdje (naravno one koje nemaju copyright), jedino eto ukoliko mislite da video koji ce netko napraviti za vas bude super, to je ono sto ja najvise ocekujem.
Da sad krenem raditi novu trgovinu bila bi na shopifyu gotova unutar 24h i reklame bi se pocele vrtiti unutar 48h.
Cekanje na sve ove fiverr indijce je u vecini slucajeva gubljenje vremena i novca.

Ono zbog cega mene to toliko ne smeta je to da mora postojati sadrzaj na fb-u i ig-u, po meni ta stranica ima veci kredibilitet jer tko god s oglasa ode prvo na vasu fb ili ig stranicu, te vidi da vec imate recenzije, kupce, followere, lakse ce se odluciti na kupovinu proizvoda, a za taj proces treba i vremena.

Trgovina koja je gotova unutar 24h je odlicna za ispitivanje proizvoda i svakome tko krece u ovo preporucujem to kada pocinje zaradjivati novac.
Dakle jedanput kada ulovite ritam i znate kako poslozit stranicu u kratkom roku mozete odmah zapoceti s ispitivanje proizvoda i reklama, za to vam netreba profesionalna fb niti ig stranica.
Ukoliko vidite da proizvod ide krenete s ozbiljnijim radom, ovo je velika “tajna” malog majstora, mislim tako sam ja prije ispitivao trziste, a i moja firma ga jos uvijek tako ispituje i dokazano radi.

Stranice koje ce vam biti od pomoci:
pexels.com - slike besplatne za upotrebu
unsplash.com - isti servis kao pexels
namelix.com - mozete dobiti ideju za naziv stranice/proizvoda

Za one koji ovo sve citaju, interesira me zanima li vas postupak izrade same stranice u shopifyu odnosno da vam prikazem na koji nacin ja radim stranicu za jedan proizvod, posto je to dosta opsirno, a ako ljude ne interesira necu trositi svoje vrijeme na to.

Ukupni trosak:
49$ s prijasnjeg updatea
15$ - pomoc pri odabiru naziva stranice (bacen novac)
15$ - izrada logoa
10$ - izrada tekstova
14$ - .com domena (znam da sam je mogao dobiti jeftinije, ali ovu sam kupio direktno preko shopifya posto mi se nije dalo zezati s preusmjeravanjima te sam to vrijeme utrosio na nesto korisnije)

Trenutno: 103$ (u ove cijene nisam racunao tax-u posto ona varira, moze se izbjeci, nekom se vraca, bla bla bla, uglavnom cijene bez poreza)

3 Likeova

Super, odlično, sviđa mi se tvoj put kojim ideš. Samo me zanima jel ti sad radiš stranicu za jedan proizvod ili general store?

Jako dobar i pozitivab tutorial, svakako da je vrijedan paznje, ono sto meni bode oci su fake followeri, mislim da za njih nema potrebe, zajednica oko jednog proizvoda se moze lagano izgraditi uz kvalitetan sadrzaj i reklame. Isto tako bilo bi dobro da malo vise paznje posvetis nacinu placanja, mislim da na tom polju mnogo ljudi ima problem, odnosno tesko se odobrava Stripe i 2Checkout.

Naveo sam u temi da se radi o jednom proizvodu :thinking:

objasnit cu to kad dodjem do tog dijela, ne planiram nastaviti raditi na toj trgovini jednom kada napravi profit i vrati ulozen novac

Nazalost ja ne mogu utjecati na to kome ce se odobriti, a kome ne.
Ovisi od osobe do osobe, firme do firme i do samih proizvoda.
Na shopifyu postoji opcija da se koristi njihov payment processing, ali osobno cu ici sa svojim paypal business racunom.
Shopify ne podrzava njihov payment u svim drzavama tako da mislim da je paypal bolja (i skuplja) opcija, ali to opet ovisi o prometu, kada bih vidio da najvise kupovina dolazi iz drzava koje podrzavaju shopify payments prebacio bih se na to, ali kao sto rekoh ne mislim taj online store imati vise od mjesec-dva tako da mi je svejedno, ovo cisto radim jer imam vremena, a i obecao sam prosle godine :smiley:

Koji je odnos tj koji će bit odmos kupovne i prodajne cijene, okvirno, i zašto će bit taj odnos? Šta misliš koliko smeta kupcima na podugo čekanje proizvoda i kolko njih batali kupovinu zbog toga?

Proizvod ce me kostati 1-5$ ovisno kakav paket se uzme, u 80% slucajeva prodaje se od 18$ na dalje, naravno ko zna traziti naci ce jeftinije.
Na tih 1-5$ ide 4$ shippinga sto dovodi cijenu proizvoda od 5-9$, naravno u to treba uracunati i % koji ce uzeti paypal i shopify, koji bi trebao iznositi oko 4% sveukupno (nisam jos 100% siguran to cu znati nakon kad prodaja krene, ali to je moja nekakva racunica).

Znaci proizvod ce me kostati u grubo od 6-12$, a prodavat cu ga od 15-30$, ako vidim da prodaja ne ide kako zelim spustit cu cijenu 12-24$
Kontaktirao sam 2 suppliera jedan je u kini i tu je dostava manje vise oko 20 radnih dana, dok je drugi u USA i dostava za USA je 3-7 radnih dana, cijene od oba suppliera kad se sve zbroji su iste odnoso varira mozda 50-80 centi .

Taj odnos cijene je cisto iz razloga jer proizvod iz nekog razloga drzi dobru cijenu u 80% drugih trgovina i nema logike spustat mu cijenu i natjecat se s nekim, posto nikad ne znas tko je s druge strane i ako ti njemu otmes njegov dio kolaca on ce sve uciniti da ti uzvrati istom mjerom.
Problem jeftinije cijene rijesi se kuponima ili specijalnim ponudama koje nisu zauvijek, treba se uvijek drzati priblizno slicne cijene kao i ostale trgovine, jer ukoliko je moj proizvod jeftiniji nego 80% drugih trgovina, to moze izazvati negativan efekt. Pri tome mislim na to da ce se svatko normalan zapitati zasto sam ja jeftiniji i postati sumnjicav (losija kvaliteta itd.) i to moze doprinijeti do slabije prodaje.
Kao sto sam naveo u temi kada bude sve funkcionalno za vip clanove i donatore foruma cu objaviti u zatvorenoj grupi sve detalje bez cenzure.
Trenutno to ne zelim raditi zbog balkanskog mentaliteta koji bi zakljucio da koristim forum kako bi boostao stranicu te mozda prodao nesto, sto mi nije niti na kraj pameti :slight_smile:

Onima koji nesto hitno trebaju, kupit ce to uzivo ili preko amazona uz prime dostavu ili bilo koje druge lokalne trgovine koja nudi isti ili slican proizvod.
U doba korone dostava je usporila na globalnoj razini i to ce trajati jos dosta dugo dok se ne otvori dovoljno novih logistickih kompanija.
Kupci su u vecini slucajeva prihvatili da za jeftiniji proizvod trebaju sacekati malo duze jer covid sve usporava, a oni koji su nestrpljivi koristiti ce gore navedene opcije i nece se uopce zamarati s malim trgovinama.
Osobno moja firma je dozivjela ogroman porast prodaje i mozda se 1-3% kupaca zalilo na sporiju dostavu, ta stvar se je rjesavala isprikom i slanjem 10-20% off kupona na sljedecu narudzbu i problem rijesen :wink:

3 Likeova

Hoće li nastavak biti uskoro? :grinning:

Nisam htio spamati bezveze temu s sitnim updateovima, uglavnom imam dosta teksta za update vec spremno, prosli tjedan sam 5 dana za redom preskocio zbog nekih privatnih razloga i ovaj utorak sam zapoceo s testnim oglasima na fb-u i ig-u i prodaja je krenula, ne zelim trenutno o brojkama, samo cu reci da sam ostao iznenadjen (u pozitivnom smislu) :smiley:
Uglavnom mislim da ce u nedjelju izaci finalni update :wink:

6 Likeova

Jel ide ikakav update? Virujem da mnoge zanima epilog ove price. :slight_smile:

5 Likeova

Znači, tvoja web stranica je zapravo landing page za taj proizvod. Čitao sam davno kod Istoka P. značaj landing page.
Posjeta ce dolaziti samo preko fb i ig oglasa ili ces raditi i onsite SEO?

Zanimljiv tema, nadam se da ce projekat uspjeti

@keisuke, jel ima neki update?