Državne obveznice - mišljenja, iskustva

Šta mislite o ulaganju u državne obveznice?

Imam prijatelje koji misle uložit lovu, ja s druge strane sam malo sumljičav zbog ovih što vode državu.
Laik sam za ulaganja, pa zna li iko reč malo više o tome?

da je drzava top i nije, ali ak nije propala sve ove godine, tesko da ce u sljedece dvije

1 Like

4 Likeova

Ali i ode 500 eurića na glupost.

Jel istina da je na ulaganje od 2.000 € za dvije godine dobit 600 € ?

I jel istina da se uzima provizija od 160 € na ovaj iznos ? :rage:

3.25% je minimalna godišnja kamata, dakle na uloženih 2000 EUR u jednoj godini možete očekivati 65 EUR ili više. Na dobit se plaća porez na dohodak od kapitala koji je 10%, dakle na tih 65 EUR bi platili 6.5 EUR poreza.

Isplativije je od čuvanja novca u bankama (koje praktički više ni ne nude kamate) i puno sigurnije od ulaganja u dionice (prije će propast neka firma nego država). Ja osobno preferiram rizičnija ulaganja pa mi ovakvo ulaganje nije interesantno.

Na ideju oko državnih obveznica država je došla s informacijom da Hrvati drže 35 milijardi eura u bankama (mnogi su do konverzije kuna to držali “ispod jastuka”), pa ih pokušava motivirati da to stave u opticaj.

1 Like

Drže ispod jastuka jer barem za pola od toga nemaju pokriće, odnosno ne mogu podastrijeti legalno porijeklo.

Držali… morali su staviti u banku da bi promijenili u eure. Mjenjačnice su isto prijavljivale ako bi netko došao promijeniti kune u eure u većem iznosu.

Davno prije 1.1.2023. su sve ispod jastuka pretvorili u €.

4 Likeova

Nema poreza na obveznice niti dobit…

1 Like

To je tvoje mišljenje ili si negdje tako pročitao?

DOHODAK OD KAPITALA PO OSNOVI KAMATA

Kamatama se smatraju primici od tražbina svake vrste, a osobito:

  1. primici od kamata na štednju u eurima i deviznu štednju (po viđenju, oročenu ili rentnu štednju, uključujući i prinos, nagradu, premiju i svaku drugu naknadu ostvarenu iznad visine uloženih sredstava),

  2. primici od kamata po vrijednosnim papirima,

  3. primici od kamata po osnovi danih zajmova,

  4. primici ostvareni na temelju podjele prihoda investicijskog fonda u obliku kamata ako se ne oporezuju kao udjeli u dobiti na temelju podjele dobiti ili prihoda investicijskog fonda.

Kamatama se ne smatraju:

  1. zatezne kamate,

  2. naplaćene kamate po sudskim rješenjima i rješenjima tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave,

  3. kamate na pozitivno stanje na računu za plaćanje sukladno propisu kojim se uređuje platni promet​​, kamate ostvarene po osnovi pologa i štednje po viđenju, koje su ostvarene od banaka, štedionica i drugih financijskih institucija, te kamate ostvarene temeljem namjenski oročenih depozitima koji služe za osiguranje tražbina banke pod uvjetom da su te kamate manje od najmanje kamate za oročenu štednju, odnosno ako iznose najviše do 0,5% godišnje,

Najmanja kamata za oročenu štednju ne odnosi se na namjenske oročene depozite koji služe za osiguranje tražbina banke.

  1. primici od kamata ostvarenih ulaganjem u obveznice, neovisno o izdavatelju i vrsti obveznica,

  2. primici po osnovi prinosa na životno osiguranje s obilježjem štednje (isplaćena naknada iznad uplaćenih premija osiguranja) i prinosa po osnovi dobrovoljnog mirovinskog osiguranja.

Porez na dohodak od kapitala po osnovi kamata obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju isplatitelji istodobno s isplatom ili pripisom primitka kao porez po odbitku, po stopi od 10%.

Izvor: porezna-uprava.hr

Sad ne znam dal za ove obveznice vrijedi neki poseban zakon…

Izgleda da je @Jolla u pravu:

Ja sam naletio ovdje: HRT: Koliko se može zaraditi na državnim obveznicama

Nisam nigdje čitao na službenom državnom pismenu…

sve si rekao s ovim

jesi to negdje pročitao ili je tvoje mišljenje… :smiley:

The annualised cashback rate for the money you held with Wise in February 2023 is 1.12% for EUR, 2.65% for GBP and 3.53% for USD.

znači bolje hold u wise nego s državom imati posla :stuck_out_tongue:

1 Like

3,65% je finalna za sve nas koji smo uložili.

To je i mene iznenadilo na Wise. Ovaj moj škrti HPB neda skoro ništa haha… A na wise za puno manje novaca na računu dobijem veći cashback.

Nekako bi se sigurnije osjećao da mi država (koliko god bila koruptivna) garantira za lovu, nego neka fintech kompanija iz Estonije. Propadale su slične kompanije u prošlosti. Shodno tom riziku očekivao bi od njih i veće kamate nego što trenutno nude. Wise/Revolut i slični su super za transfere i transakcije ali ne bi držao veću svotu love tamo.

1 Like