DSLR fotoaparati - iskustva, preporuke

Imate li kakav DSLR fotoaparat?
Da li fotografirate?

Mene je fotografija uvijek zanimala pa razmišljam ubosti neki polovni DSLR do 3500 kn
sa objektivima (opremom). Imam dosta novije, stručne fotografske literature.

Vidim, na nuškalu se solidna oprema može naći za te novce iako me malo frka
kupovati polovno jer sam početnik i ne razumijem se opremu.

Što treba gledati (osim broja okidanja) pri kupnji polovne DSLR opreme?

Za 3500 kn ne možeš kupiti niti objektiv da valja… ustvari možeš, ali ne za taj DSLR.

Daj linkove s njuškala za više informacija.

http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoaparati/pentax-k-x-dslr-oglas-12634326

Oba su staro smeće, nemoj to kupovati. Nema veze što si početnik, ali gledaj uzeti ipak nešto malo bolje.

A kaj bi bilo OK u tom cijenovnom rangu (polovno?) da ima bar onaj osnovni objektiv?
Kaj bi ti tražio polovno za te novce?
Ima i močnih kompaktnih fotića ali kažu da se oni bez obzira na specifikacije ne mogu mjeriti sa DSL-ovima.

Ja bi uzeo dobri stari d7100 kao npr. ovaj http://www.njuskalo.hr/digitalni-fotoaparati/nikon-d7100-af18-105-oglas-15747069

Objektiv nije baš nešto, ali za početnika idealan. Nakon par mjeseci kupiš si još neki prime objektiv i to je to za početak. Nakon toga ćeš već i sam znati što ti treba.

Inače za ove pare možeš kupiti novi d7100, samo tijelo.
http://www.hdewcameras.co.uk/nikon-d7100-camera-body-1257-p.asp

U ovome ti vrijedi ona: “koliko para, toliko muzike”

Znam, uvijek je to tako.
Hvala za preporuke, to mi je barem neki orijentir.

A šta misliš o ovim aparatima, to je preporuka od jednog forumaša sa fhr-a ?

Panasonic G6
Panasonic GF6, GF7
Sony A5000
Samsung NX3000

Pogledaj Canon-e 550d ili 600d. Bavio sam se fotografijom ali sam rasprodao opremu. Imao Canon 5d mk2 i objektive 35L 1.4, 135L 2 i 17-40L :slight_smile: Prije toga i Nikon d90.

Jes, te modele sam gledao već, thx.

Po meni su Canon i Nikon najbolje opcije radi većeg izbora objektiva u svim cjenovnim razredima.

Kao neko ko je fotograf i snimatelj, preporuka od marki Canon i NIkon, mozes naci svugde polovno, mogu ja da ti prodam svoj Canon 60D, no daleko si, ko ce se cimati da salje za 400e. :smile:

Sta znam, mozes Canon 550D uzeti za te pare, neki nikon. Znas kako ti ide, probaj naci kao sto je moj, prosao dosta ali vise sa njim amaterski fotkao i onda mozes ubosti dosta dobru cenu, za kul aparat i kit objektiv. Prvom prilikom, nadjes recimo 50 1.8, nije on toliko skup, ako bas nadjes aparat kao sto ja cenim moj, mozes i odmah uzeti 50 1.8 i na konju si.
50tica je na cropu extra za potrete, 1.8 extra zamucenje, solidan, zbog 1.8, pri malo manje svetlost i rokaj… Posle uzmes neki zum, dobro to kasnije i samo rokaj. :wink:
Razmisli, moja preporuka je Canon ili Nikon, Sony eventualno neki noviji za snimanje…

Nabavio sam Canona 550D u dobrom stanju, Canon 18-55 + Tamaron 70-300 + kartica 32GB + torbica za te pare.
I za sada sam prezadovoljan.

Sad još treba naučiti rukovati aparatom.
Evo jedna od mojih prvih fotki (u botaničkom vrtu):
http://ivanvardaj.iz.hr/foto/5.jpg

Inače, šta mislite o samostalnom čiščenju senzora i objektiva?

Vidim dosta ljudi govore da je to rizično ali opet drugi kažu da ako se upotrebljavaju namjenski kitovi za čiščenje i ako se radi ispravno i prema uputstvima da ne se ne može ništa zeznuti.

Senzor mi je OK ali imam jednu flekicu na leći objektiva izvana i par zrna prašine na viewfinderu iznutra.

Pozdrav ljudi,
da ne otvaram novu temu ovdje ću.

Planiram si kupit prvi fotić za fotkanje i poneko snimanje.
Upada mi u oko Nikon D5600 sa objetkivima 18-55mmm i 70-300mm.

Ima li tko ovaj fotić po mogućnosti i sa ovim objektivima ?

Pregledao sam cijeli internet za ovaj fotić ali želio bih info iz prve ruke.

Ako vec planirate da udjete u tu pricu onda sakupite malo novca i uzmete Fuji X-T3 ili Canon 6D MK2 fantasticni su oba i za video i za slike. Sto se tice objektiva zavisi sta zelite da fotografisete. Uvijek sam sto se Canon tice za Canon EF 24-70mm f/2.8L II tako da mozete da pokrijete vecinu, sto se Fuji tice 18-55 moze da zavrsava posao odlican je.

1 Like

Slazem se sa Sceko, bolje je da skupis jos malo para i kupis neko FF (full frame) telo.

1 Like

Bome taj aparat 11.000 kn, a objektiv 13k haha,

Vjerovatno covjek ne planira biti profesionalni fotograf tako da nema smisla da ulaze toliku lovu u opremu.

Ja sam uvijek izbjegavao te all-around objektive, mada mogu posluziti dobro za landscape scene i slicno.

Ako planiras slikati neke portrete ili street photography ili pak nesto u tom fazonu, onda je prime lens 35mm ili 55mm dobra opcija.

A čuj, planirao sam prirodu, neke događaje i tako nešto slično fotkati, a nekad i snimati… pa sad gledam ti objektivi dolaze u kompletu kod nekih trgovaca.
Ali ako ne valjaju džaba su u kompletu haha

Za 1300e moze da se nadje sa objektivom ovim novo ne koristeno, polovno mnogo nize i miran si narednih par godina i samo posle uzimas objektive, ako ces da pravis poso. Ukoliko je za tebe treba ovako bzv da slikas onda telefon ti zavrsava poso :slight_smile: