Explore Feed je tu zvanično!

Da li ovo FB pokusava da napravi kompenzaciju tako sto ce da podigne eCPM?
Screenshot_4

Juce i danas mi je iznad proseka za domacu publiku. Juce je cak u nekim trenutcima bio i oko 5$ ali je do kraja dana pao na ovih 2.64$.

Kako je kod vas?

To ti je kratkorocno ako si tek novi na FB IA… ili si zahvatio postove sa stranom publikom.

Malo sacekaj da budes imao vise dana za uporedjivanje!

Ma nisam nov :slight_smile: Radim ja FBIA od juna meseca.

Sasvim logičan i očekivan potez Facebooka. Dapače, puno će ugodnije biti koristiti Facebook sada kada se iz news feeda makne spam i clickbait naslovi. To je ono što se i planiralo, a u konačnici će se vjerojatno FB djeliti na news feed gdje neće biti samo vaši prijatelji, nego vjerojatno i stranice koje označite sa time da želite vidjeti u news feedu (to je samo moja pretpostavka, no pobuniti će se poznate ličnosti, jer im je svima fejs nametnuo stranice i ugasio profile), a ostale stranice koje ste bzvz lajkali i koje sada postaju click bait news će biti u explore feedu koji neće nitko gledati. Dobar korak u borbi protiv spama mi se čini ovo od FBa.

EDIT: vidim da nisam spomenuo, no ovo se vjerojatno radi i zbog poboljšanja FB IA. Ajmo reći borba protiv lošij sajtova i prikazivanje reklama samo na sajtovima koji su zanimljivi i kvalitetni, jer će opstati na FB IA vjerojatno samo sajtovi sa kvalitetnim sadržajima, a svi koji su radili spam i glupe vijesti će odustati zbog nikakve zarade.

Ja bih iskreno voleo da je zbog toga. Svakako sam za sklanjanje spama i clickbait-a sa feed-a. To je bar jednostavno oceniti sta je spam i nerelevantan sadrzaj. Ono sto nema reakcija, lajkova, serova, komentara je spam, ono sto ima pozitivnih reakcija nije sam i treba da se smatra relevantim sadrzajem.
Ali ja iskreno mislim da je krajnji korisnik zadnja rupa na svirali u celoj ovoj prici i da njih iskreno zabole za korisnika, vec se gleda kako ce oni da uzmu lovu. Oslobodili su samo sebi feed za njihove reklame i to je to. Da tako misle, ne bi spamali sa reklamama, jer budimo realno, 90% reklama koje vidimo su nerelevantne, bar meni. A sta je to nego spam? Tako da prica o pozitivnom korisnickom dozivljaju nema veze s’vezom.

Za zdrav razvoj FB IA potrebno je da se vide objave stranica, jer ako to naprave da plaćene reklame samo budu vidljive, FB IA ce propast. Mislim da je ovo samo način da FB IA koriste samo stranice sa kvalitetnim sadržajem i određenom temom i da spam stranice propadnu.

Ako na news feedu budu samo reklame koje su plaćene, FB IA će biti samo među explore, a budimo realni to će gledati 10% ljudi. Morati će biti neki gumb da određene stranice budu na news feedu.

Pa upravo sam to ja i na glas razmisljao juce u nekoj od ovih tema. Da ponovim, meni nema logike da pustis FBIA i nakon par meseci iseces ljude koji su presli na FBIA, bukvalno sam sebe zeznes. I ja mislim da ce morati da ide uskoro neki update. Ja bih iskreno voleo kada bi moglo da ide po izboru korisnika sta ce da ide na News a sta na Explore.

Po meni je kopiran sadržaj najveći problem Facebook, Google je nakon 20 godina uspio to riješiti savršeno, i kopiran sadržaj i kupljene linkove, ako se netko sjeća, još prije 3-4 godine se na Googlu dalo lako do pozicija spamanjem, kopiranje itd. pa su izašli Pande i Pingvini pa nije ništa valjalo prvih godinu - dvije, pokvario se SERP, sada mi se čini da je Google napokon dobio bitku, nema više ni najslabijeg keyworda bez da se pomučiš, treba ti 6 mjeseci rada za prve rezultate. Tko više znanja, truda uloži, njemu posjeti.

I onda što se desilo, došao Face, narastao previše, više od onoga što oni sami mogu kontrolirali i internet je ponovno postao sranje, divlji zapad, balkan… Tko više ili prije iskopira, zaspama grupa, napravi više lažnih profila… taj je pobjednik, najbolji webmajstor itd. Ne moraš više znati html, instalirati wp, kamoli SEO… Meni susjeda, stara baba spama face grupe i puni apartmane, odjednom uspješana webmajstorica a ja propalica koji sam 11 godina webmajstor, ja joj napravio Face profil… što reći, izgleda da je svo znanje i iskustvo na internetu postalo nebitno…možda će me sutra i mater prestići, cijeli dan lista po instagramu…

Google skenira sadržaj, ima botove koji idu van Google domene po netu, Face to nema, na Faceu je sav sadržaj unutar Facebook.com domene. Ne vidim načina kako da Face prepozna dali je neki članak već bio objavljen na Faceu kada vide samo url i title, čak i da vide sadržaj, ja mogu npr otići na 24 sata i čim oni objave članak, staviti ga na svoju stranicu prije njih, pa bi njihov ispao kopiran. Tko bi više lud pisao članak, radio na kvaliteti kada imaš Face.

Uglavnom mislim da su se oni pogubili i izgubili bitku protiv spamera, vratili su internet 20 godina unatrag i ovo im je vatrogasna mjera. Jednostavno se vidi da je Google star 20 godina, a ovi 10, još 10 će im trebati da pohvataju konce, ako do tada budu postojali, nadam se da neće.

3 Likeova

Ja prosto ne mogu da se nacudim tome da spojedini ljudi i dalje misle da su ove promene radjene zarad korisnika, kopiranih sadrzaja, spamova itd?
Zar vi stvarno mislite da je njima stalo do korisnika ili plagijata ili ne znam ni ja cega vec? Ljudi njima je stalo iskljucivo do profita. Korisnik im je bitan onoliko koliko im treba da ostvare profit i tacka.
Isto vazi i za G. Sto se teze rangiras, vise ulazes u Adwords i to je to. Obican korisnik ili bilo koji webmajstor, firma itd nije bitan, bitan je profit tih kompanija i svi oni gledaju kako da sto vise uzmu pare.
Kao sto bilo kog politicara boli dupe za narod vec gleda da sto duze sedi u stolici, tako i ove zabole dupe za korisnika, vec gledaju da se parice mnoze.

A za ovo definitivno @bugi nisi u pravu, jer su oni sklonili iz pretrage i ljude koji sami rade sadrzaj, koji ulazu u taj sadrzaj, osmisljavaju itd. Sto je dokaz da njih zabole za sve ovo sto si ti naveo.

I jos jedan primer, kad je izasao FBIA rekli su da je u ravni sa linkovima koji nemaju FBIA. Da li je to tacno ili su favorizovali FBIA i na taj nacin zaradjivali vise? Odgovor znate :wink: Toliko o tacnosti toga sto oni kazu!

Moraju skloniti sve, kada nemaju mogućnosti da razlikuju jedne od drugih.

Ne mozes da me ubedis da oni ne mogu da nadju resenje da sklone samo odredjene… Prave toliko sofisticirane algoritme da znaju da li volim “plavu ili crvenu boju” a ne mogu da sklone spam od kvalitetnog sadrzaja…

Pohlepna masinerija kojoj nikad nije dosta novaca, sve ove promjene su iskljucivo radi $, briga njih za dozivljaje, Mark je zesca smradina. Zivin za dan kad vise mu nece biti tak bajno…

misliti lose a nadati se dobrom - ne ide …

ljudi, fejsbuk je nešto što mi u svojim glavama ne možemo zamisliti … koliko oni uposlenika imaju, koliku infrastrukturu održavaju … a vi bi da uložite 10$ a da zaradite 500$ … e pa ne može, ni jedan posao nije tako profitabilan (možda jedino prodaja droge) pa neće ni ovaj biti … ja jednostavno mislim da oni brinu o user experience ali i o oglašivačima … i google i facebook, s tim da fejsbuk nema mnogo prostora za manipulisanje … uglavnom i jedni i drugi teže da stvore savršen ekosistem, da se saobraćaj zadržava u njihovom okviru … za google je savršen sajt i najbolje će se rangirati onaj koji dobija posjete sa googlea a ima google reklame u sebi … a najgori je onaj koji dobija posjete sa fba a ima adnow + popupove umjesto adsensea, taj će se najlošije rangirati na googleu

neki će reći da je to monopol, dobrodošli u kapitalizam

čitaj: microsoft

2 Likeova

Ne mislin ja nista ulagati na fb, samo kazen da je smradina teska i da se nadam da ce kad tad propasti radi te pohlepe.

napravi ti fejsbuk pa ću vidjet kako ćeš se ponašati kada u sekundi budeš imao milijardu korisnika :smiley:

1 Like

Svi se žale da je reach srezan i to dosta, ja još uvijek vidim objave stranica u news feedu, da li je neko od vas primjetio da nema objava stranica ili da mu se pojavila ona ikonica rakete?

Nemam pojma što je to, ali nemam još :slight_smile:
Što se tiče reacha, da dosta loše je -.-

Meni je ovaj novi explore feed bezveze. Od prvih 20-30 objava koje su mi prikazane NI JEDNA mi se ne sviđa. Npr sport nisam nikad pratio na FB a ono 7-8 objava vezane za sport. A i na news feedu prije ovog novog nije bilo ništa interesantno u zadnja 2-3 mjeseca. Npr izbacuje mi 7-8 objava kako je neki prijatelj lajkovao neke stranice i to sve zaredom, bezveze, šta me briga što je lajkovao neku stranicu, ajd da je neka slika ili nešto… Zatim slabo sam viđao objave za stranice koje sam pratio a sada nakon ovog update-a pretpostavljam da ih neću vidjeti nikako, osim ako budem ulazio na stranice pa gledao nove objave a od toga nema ništa…

S druge strane, imam svoje stranice i doseg mi je opao za nekih 50%, što je katastrofa…

Pročitajte dio teksta ovog što kaže:

“Samo pripazite, algoritam je teško prevariti. Ako mislite da ćete skratiti put time što ćete kopirati već uspješne stranice i objaviti slične objave, nećete uspjeti. Facebookov algoritam detektira tko je prvi objavio zanimljiv tip sadržaja te će vas nagraditi dvostrukim reachom ako činite njihove korisnike sretnim i zadovoljnim.”

Zar nije fb-ov algoritam očitavao samo title i image, da jeste dosad…ali odsad kako se koristi IA svi možemo primjetiti da fb sad ima pristup i tekstu, eto kako će znati da li je tekst kopiran, ali postavlja se pitanje sad - Kako će facebook znati da mi nismo ukrali od nekog tekst i objavili ga na fb prije njega?

Po mom mišljenju neće znati ali tu dolazimo do onog dijela što je @BigTruck spominjao, originalni sadržaj i prijavljivanje kopija. Uglavnom dolazi nam nova era na Facebooku, vrijedi se pripremati.