Facebook page - Kršenje pravila, blokada linka i objava

Zdravo svima.
Već nekoliko godina radim sa AdSense, i do prije 20tak dana sav sadržaj sam uglavnom dijelio na par Facebook stranica kao i na Instagram profilu.

Niche je bila svakodnevnica kao i recepti.
Da budem iskren 50% sadrzaja sam crpio sa google.com izvora a ostalih 50% sam tipkao i pisao originalan sadržaj.

Slike sam uređivao i nikada koristio već postojeće posebno ne sa “velikih” domena.

Također sam koristio Facebook Open graph tagove, i svaku objavu sam provlacio kroz debugger prije dijeljenja, upravo kako bi izbjegao neke “nedopustive” greške.

Sad se desilo da na Facebook stranici (koju gradim cca.3 godine od nule uz pomoc page like oglasa i svakodnevne same aktivnosti clanova) dobijem u kategoriji “page quality” obavijest kako sam u januaru prekrsio pravila tako sto sam objavio video klipove cija autorska prava polazu neki drugi autori…

Slika :
https://m.imgur.com/gallery/OYsNyWa

Helem, da su me na vrijeme obavijestili da je to problem bas ti klipovi (u pitanju su neki recepti) svakako da bi izbrisao, jer sam radio na tome da za svaki video dobijem dozvolu ili navedem izvor do autora.

Sada,pretpostavljam zbog tih krsenja pravila, kada objavim neki link sa bilo koje svoje domene u roku od 5 minuta ista biva blokirana dozivotno, a zakazane objave (čak i slike) bivaju izbrisane.

Zanima me, ima li neko slično iskustvo sa ovom problematikom, i kako “ojačati” tu vezu između domene i facebooka kako bi znali da se ne radi o nekom spam-u ili scam vijestima.

Reach sam znao ostvariti preko 1.5mil a u pitanju je stranica cca.55k clanova. Dakle interakcija sa publikom je bila i vise nego ocigledna jer je upravo tema stranice i objava bila u skladu sa publikom i onim sto zele da citaju.

Slao sam mailove,popunjavao kontakt forme ali ne pije vodu…

Volio bi da ovdje podijelimo iskustva na relaciji AdSense - Facebook (2019) sa trenutnim algoritmima i forama koje koriste ove platforme, kako bi unaprijedili svoj rad i znanje.
Hvala unaprijed, i zivjeli. :slight_smile:

O tome se najvise pise na forumu i non stop se neko zali da je blokiran.
Pregledaj forum sa tom temom i videces razne odgovore.

Svakako da ću pratiti a i čitao sam neke teme. Međutim u mom slučaju problem #1 je sama blokada Facebook stranice tj. Pod stavkom "page quality"navedena kršenja i dalje u tekstu opisan problem brisanja objava sa fb stranice, blokade linkova…

jel te fb sam otkrio da si koristio tudji video materijal il mozes vidjeti da te neko prijavio?

Koje su ti to fore? Kažeš da navedeš autora? Pa jesi ga prije toga pitao da ga smiješ navesti? - NISI

Koristiš tuđi video materijal u svrhu rasta tvoje fejs stranice a nisi platio da smiješ koristiti taj materija? Nema veze što navedeš autora, to nije tvoje.
Ima ljudi koji rade i uploadaju video na youtube kako bi nešto zaradili a ti ukradeš video i staviš ga na svoju fejs stranicu i onda kažeš: “Pa kako su me blokirali?”

Nemoj krast tuđe i neš bit blokiran, to je sva mudrolija

Zamisli youtubera koji ima fejs stranicu koju koristi kao platfromu za marketing kako bi doveo promet na svoju stranicu ili kanal a ti skineš njegov video sa youtube-a i objaviš ga besplatno na fejsu. A možda bi baš 10% ili 99% tih ljudi otišlo na youtube pogledati isti video. Kužiš, u tome je stvar. Nema veze što si ti naveo njega kao autora. Tako ću ja onda stavit seriju Only fools and horses i navesti da je vlasnik BBC. Jel sad kužiš gdje si pogriješio? Nemoj krast tuđe video uradke, jer za 3-4 mjeseca, godinu dana ćeš kad tad dobit ban

“Facebook je nedavno otkrio kršenja…”
Dakle FB je otkrio vezano za te klipove. Navode da je to bilo u januaru, a ja sam do prije mjesec svakih par dana provjeravao tu stavku page quality upravo zbog toga ukoliko bi bilo neke povrede da ispravim. Tad nije bilo tih upozorenja, nego tek sada kada su sve poceli blokirati…

Hvala na utrošenom vremenu i opširnom odgovoru na moju problematiku.
Ono što sam napisao gore vezano za kontakt autora, i ako nisam stalno ubacivao video klipove (cca.par) samo sam jednom dobio poruku da trebam samo navesti putanju do njih i to je to. Dakle nikada me nisu direktno autori upozoravali, a niti Facebook (svakako bi da sam 1.dobio upozorenje odmah i reagovao). Svi ti video zapisi su bili postavljeni davno, jos prosle godine, dakle od tada nisam ubacivao niti video niti sam dijelio autorske radove drugih korisnika.

Za ocekivati je bilo da me FB upozori i ja bi odmah reagirao u skladu sa tim. Ovo je sada bilo iznenada.

Nejse to sad sve, rad je obustavljen svakako.

Ono sto mene zanima jesu iskustva drugih. Da li je moguce vratiti facebook stranicu iz “mrtvih” i nastaviti sa radom po pravilima ovaj put naravno?

Sam si sebi kriv jbg

Hocete li reci da eto 50% clanova ovog foruma vrši upload vlastitih fotografija, video zapisa, ili članaka na Facebook stranice?

Meni ovo više izgleda, neka si pao, baš mi je drago, ko te je?? više zarade za nas koji još uvijek nismo banovani, haha, neka su te, kada ne znaš varati.

Eto kako mi izgledaju ovi odgovori.

Pa ne znam sta mozes ocekivat kad uzmes tudji video i objavis i jos ga drzis 1g.
To se objavi i pusti 2-3dana te se obrise

1 Like

Dali treba takoder paziti na slike i gifove ? Ili samo na video zapise.

Kako onda objasniti slučaj da kada objavim svoj vlastiti video na jednu facebook stranicu i sutradan želim šerovati tu istu objavu na drugu stranicu dolazi mi obavijest kao da krsim neka pravila i objava ne prolazi.

Imao sam par takvih prijava za fotografije, međutim nikada ne objavljujem sa profila gdje sam glavni admin na stranici… nego sam pravio neke druge… i uglavnom prvo strada profil koji je objavio taj post a glavni admin dobije upozorenje da se to vise ne ponavlja…

U međuvremenu sam prestao objavljivati tudje fotografije, objavljujem samo post linkove i to na isti ovaj gore način sa drugih profila koje mogu halaliti ako se nesto desi…

Medjutim ovih dana facebook pravi veliku cistku tih “sumnjivih profila” tako da svi koji objavljujete sa takvih profila ili drzite stranice na njima mozete ovih dana ocekivati neki tip provjere… povezivanje profila sa brojem telefona, provjera putem fotografije i sl…

Zadnjih par sedmica dosta objava mi uopste nije proslo čak i moji lični video recepti… dolazile su obavijesti da krsim neka pravila… i danas evo prvo trazili povezivanje broja telefona, a sada i fotografiju… Još uvijek čekam provjeru… nezz šta će se desiti…

Zanimljivo. Znaci pojacali kontrole i na druge nacine.

Kod mene je problem sto uopste nije blokiran niti profil niti ja objavljujem sa nekih xy profila/izvora.

Jedino sam sa 1 profila licnog gdje sam admin.

Medjutim stvar je u tome da nisu reducirali stranici niti reach, niti su ikada prije toga poslali upozorenje i kako na koji nacin da ispravim stvari.

Ovo se sve desilo iznenada…

Sad kako sam shvatio, nekako bi prvo morao skinuti i rijesiti ta krsenja sa facebook stranice kako bi dalje mogao uopste istu koristiti…
Ali stvar je da vise nema na stranici nikakvih klipova niti slika koje su predmet tog krsenja…

Dakle sve visi u zraku…

*Update

Saznao sam da me prijavio doticni koji ima stranicu sa istim niche. Navodno facebook mi rekao da se javim “ostecenoj” strani i da rijesim nesporazum.

Ja poslao mail covjeku, i njegovoj stranici, ali nema odgovora.