Facebook page - savjeti za uspješno vođenje

bas zanimljivo. mi smo za svoj site tek nedavno poceli malo aktivnije stavljati stvari na FB page i nisam bio siguran koliko često stavljati članke online. za sad smo se ogranicili na jednom dnevno, između 12 i 15h (tad nam je najveci promet na sajtu). bas cu probati dodati jos jednu objavu navecer oko 20, 21h pa vidjeti efekt :slight_smile:
imam jedno pitanje: mi smo zapravo kao nekakav online lifestyle casopis. da li nama ima smisla objavljivati FB postove s nekim šalama, slikama i komentarima? ipak je nama cilj dolazak ljudi na nas site, a ne nuzno “reach”.

[quote=“dankobanana”]bas zanimljivo. mi smo za svoj site tek nedavno poceli malo aktivnije stavljati stvari na FB page i nisam bio siguran koliko često stavljati članke online. za sad smo se ogranicili na jednom dnevno, između 12 i 15h (tad nam je najveci promet na sajtu). bas cu probati dodati jos jednu objavu navecer oko 20, 21h pa vidjeti efekt :slight_smile:
imam jedno pitanje: mi smo zapravo kao nekakav online lifestyle casopis. da li nama ima smisla objavljivati FB postove s nekim šalama, slikama i komentarima? ipak je nama cilj dolazak ljudi na nas site, a ne nuzno “reach”.[/quote]

To sve zavisi na koji si način skupio ljude. Postoji filozofija i u tome. Ako npr. plačaš like i pokrečeš kampanju od 08 - 16h, tada je najbolje unutar toga vremena objaviti nešto. Tvoja je niša specifična, po meni bolje bi bilo objaviti ponoći, neznam probaj. Osobno sam kiksao kad sam objavljivao više puta dnevno, ljudima dopizdi pa me skinu.

vidim da je tema dosta stara, ali naišao sam na nju guglajući
Imam i ja za podijeliti neke Facebook savjete iz jednogodišnjeg iskustva bavljanjem Facebook marketingom.

više na
http.//denidigital.wordpress.com ili www.facebook.com/denidigital

5 Savjeta kako povećati Organic Reach

PAMETNO GRADITE SVOJU BAZU FANOVA – Veliki broj Facebook administratora misli kako je čim veći broj fanova dovoljan za uspjeh. Iako ta brojka ne može odmoći, ona vam svakako neće pretjerano pomoći. Ukoliko ljudi koji su Likeali vašu stranicu uopće ne reagiraju na sadržaj uopće ne reagiraju na podijeljene sadržaje, očiti je znak da nemate dobru bazu fanova. U ovu skupinu fanova spadaju vaši prijatelji i poznanici koje ste zamolili da vas Likeaju, ali i SVI OSTALI fanovi do trenutka dok im niste privukli pažnju. Osim što vaši fanovi moraju biti osobe koje odgovaraju vašoj ciljnoj publici (dob, lokacija, interesi itd.), oni u najvećem broju slučajeva uopće neće reagirati na sadržaj koji postavljate ukoliko on nije “engaging” odnosno zarazan u slobodnom prijevodu. Kako izgraditi kvalitetnu bazu fanova, a da pritom ne potrošite ni centa, vrlo je izazovan posao, no moguće je.

KVALITETA I KVANTITETA SADRŽAJA – Ukoliko niste stranica kojoj je cilj nasmijati ljude do suza, nemojte dijeliti “meme”-e više od jednom tjedno. Radije se fokusirajte na kvalitetu sadržaja koju dijelite. Sami razmislite koju vrstu sadržaja želite podijeliti s vašom ciljnom publikom i kakav efekt želite s tim sadržajem postići. Ukoliko promovirate vlastiti proizvod ili uslugu, personalizirajte priču o njemu, dajte mu težinu, dajte razlog da čitatelj pročita članak do kraja. Kvalitetni postovi neće biti dovoljni ukoliko želite povećati svoj “Organic Reach”. Uz jedan takav kvalitetni post, trebat ćete ih još nekoliko tijekom dana. Ovisno koliki broj fanova u datom trenutku imate, prilagodite broj postova tijekom dana. Po mom osobnom iskustvu preporučio bih jedan post na 500 fanova. Dakle, ukoliko imate 750 fanova ili 1350, u jednom danu svoje sadržaje podijelite dva, odnosno tri puta. Pri tom ne morate brinuti kako će vaše objave prerasti u spam ili izazvati negodovanje vaših fanova, naravno ukoliko dijelite kvalitetan sadržaj pametno izgrađenoj bazi fanova. U svakom slučaju, većim brojem objava tijekom dana ostvarit ćete kumulativni efekt “jedno do dva postotnog organic reach”-a po objavi te ćete u konačnici na taj način svoju stranicu i sadržaje ispromovirati većem broju ljudi.

OSMISLITE TAKTIKE ZA PRIVLAČENJE PAŽNJE – Ono što je također ključno u cijeloj priči jest privući čim više pažnje i poticati akciju vašim objavama. Akcije podrazumijevaju sve oblike klika koji su mogući oko vašeg posta, ali i na vašoj stranici. Ja ću ih za ovu prigodu grupirati u dvije skupine: akcije oko postova, akcije na vašoj stranici. Prilikom svake objave tekstualnog sadržaja, ne zaboravite da je slika ono što prvo zapne korisniku za oko. Ukoliko ta slika ima pozitivan efekt na posjetitelja zaradit ćete Like. No je li to dovoljno? Naravno da nije. Vaš cilj bi trebao biti sve osim Likea. Prilikom prikupljanja Like-ova na određeni (nesponzorirani) post ostvarujete minimalni “engagement” odnosno angažman. Da bi dospjeli u News feed vaših fanova, a kasnije i na News Feed vaših prijatelja, potrebno je ostvariti i druge oblike akcije. Naravno, u prvom redu to su komentari i dijeljeje sadržaja (Share). Stoga kada objavljujete novi post, osmislite tekst u dužini od jedne do dvije jednostavne rečenice, koje će zaintrigirati i potaknuti čitatelja na akciju. Za osmišljavanje ovakvog teksta potrebno je poznavati svoje fanove ili ih barem pridobiti vašem načinu komunikacije. Dodatno, potrebno je znati i kada su oni online (Točka 4). Spomenimo još kako u prvu skupinu akcija spada i ona najvažnija, a to je otvaranje poveznice (linka) koju ste podijelili. Ukoliko se objava odnosi na poveznicu s vašom stranicom, ovo je krucijalni korak, jer time zapravo ostvarujete vaš krajnji cilj. U drugu skupinu akcija spadaju akcije koje fanove odvode na vašu Facebook stranicu. Ukoliko je osoba koja nije fan vaše stranice, morate osigurati da ona to i postane. Stoga dobro osmislite vaš cover photo, profilnu sliku, ujednačite izgled vaših tabova, uvijek imajte barem jednu do dvije kvalitetne galerije slika (ne misli se na Timeline photos) te držite vaš profil prozračnim i pristupačnim. Zagušenost velikim brojem postova koji “frcaju” od slova, a slika nigdje, svakako će odbiti “non-fana” da postane “fan”.

VRIJEME KAD SU FANOVI ONLINE – Ukoliko niste na “ti” s Facebook Insight analizom, za ovu priliku naučite jednu od korisnijih mogućnosti koju FB Insight nudi. Kratki tutorial: Logirajte se kao admin na vašu stranicu, otiđite na “See Insights” (ili copy/paste “?sk=insights” na kraju domene vaše stranice, bez navodnika) te kliknite na “Posts”. U ovom prozoru možete vidjeti vrijeme kada su vaši fanovi u prosjeku online. Za provjeru po danima, dovoljno je prisloniti miša na jedan od proteklih 7 dana. Svakako se fokusirajte na termine kada je posjećenost najviša. U tim terminima objavljujte svoje postove. Ukoliko je posjećenost jednaka ili približno jednaka u dva termina, npr. u 21h i 22h, post objavite u ranijem terminu ili na polovici tog vremena, kako bi pokušali jednom objavom obuhvatiti veći broj fanova.

DRŽITE SE RASPOREDA – Za kraj, važno je stvoriti navike kod vaših fanova. One ne moraju biti na svjesnoj razini, ali dosljednim i organiziranim objavama podsvjesno ćete stvoriti očekivanja i ispunjenje tih očekivanja kod vaših fanova. U početku slobodno eksperimentirajte, provjeravajte u kojim terminima fanovi najviše reagiraju na vaše objave, koji oblik podijeljenog sadržaja izaziva najveći odaziv u koje vrijeme i sl. Jednom kad nađete zadovoljavajuću formu, držite je se sve dok ne primjetite promjene, odnosno pad interesa.

Da li se na fb page moze postaviti da se objave rade automatski po unaprijed određenom rasporedu, tako da se moze unaprijed par dana to postaviti? Ili za to koristite neke vanjske servise?

Može se postaviti imas opciju na fejsu za to