Fakturiranje usluge u inozemstvo

Poštovani,

registrirao sam D.o.o. za zastupanje stranih tvrtki. Tvrtka bi trebala pokrivati područje bivše države, a zastupali bi se proizvođači iz EU. Po uspješnom završetku posla trebalo bi tim proizvođačima fakturirati uslugu posredovanja. :njam:
Nejasno mi je da li prilikom fakturiranja treba obračunati PDV, odnosno prilikom ugovaranja posla sa proizvođačem dogovorena je provizija (%). U slučaju da se mora obračunati PDV, da li se to obračunava na dogovorenu proviziju ili je provizija umanjena za PDV:hmmmmmm:??

posto je nase zakonodavstvo takvo kakvo je na neke usluge ces morati zaracunati pdv ali ga necesmoci prikazati na racunu (da dobro si procitao :slight_smile: )

Dakle ako ti meni naprimjer napises racun na moju AT firmu sa pdv-om ja ti ga NE priznajem jer EU zakon jasno govori o dvostrukom oporezivanju a to je da nema pdv-a izmedju firimi u drugim zemljama pa ni izvan EU no kako sam rekao nasi zakoni su takvi kavi jesu :slight_smile:

Ne stvarno nije sala jer se sa time borim svaki dan posto imamo firmu i u Austriji

Nakon x natezanja sa knjigovodjom, poreznom, FINOM, advokatima dosli smo do zakljucka da intelektualne usluge podlijezu pdv-u u inozemstvu a promet stvarima ne.

Zvuci suludo no to je moje iskustvo e sada najbolje kontaktiraj knjigovodju inace zbog glupih i nedorecenih zakona “pusis” samo 23%

Bas bi me zanimalo iskustvo drugih koji rade sa inozemstvom

Ja imam iskustvo da kod nas ljudi i knjigovođe jako liberalno tumače Zakon o PDV-u u dijelu gdje govori o neoporezivim stvarima (npr. ljudi često stavku koja govori da su savjetodavne usluge inžinjera neoporezive tumače kao da govori da su usluge inžinjera općenito neoporezive). Ako je situacija iole komplicirana, ako cijena uključuje više stavaka koje se oporezuju, tu nema pameti. Ali ako je stvar dosta jednostavna, najbolje je - IMHO - točno i precizno opisati račun te poslati upit na Poreznu i dobiti njihovo mišljenje. Onda si miran, pretpostavljam. Makar se odgovor čeka 6-9 mjeseci.

Evo jedan primjer oko kojeg smo lomili koplja sa poreznom u toj mjeri da sam htio zatvoriti firmu

AT firma iznajmi dakle ne proda nego iznajmi server koji je lociran u AT i prema tome izda racun bez pdv-a (posto je to u AT kaznjivo ako izdas racun sa pdv-om na drugu tvrtku a nije u AT) na nasu HR firmu i nakon (pazi ovo 6 mjeseci ) javlja porezna mome knjigovodji da HR firma mora platiti pdv na te iznajmljene servere !?

Prvo sam pitao knjigovodju dali je normalan te mi je isti prosljedio pismo iz Porezne koje bi najradije stavio ovdje no nesmijem :slight_smile:

Rekao sam im da nezelim platiti jel to nije po zakonu te su oni rekli tj napisali da ako neplatim ide ovrha te sam uzeo odvjetnika da bi isti nakon sljedecih 4 mjeseca zakljucili da server nije intelektualna usluga i da PDV nije potreban :-)))

Ajmo dalje :slight_smile:

slucaj 2:
AT firma napravi webstranicu za HR firmu izda racun bez MwSt (Mehrwertsteuer) PDV jelte, opet knjigovodja veli pdv se mora platiti i nakon x natezanja morali smo ga platiti

slucaj 3: Hr firma napravi komad softwera za AT firum izda racun pez PDV-a kao bi i trebalo biti jel !?? i na kraju HR firma plati pdv tj. dodatno joj se zaracuna PDV i dobije po nosu od porezne da ako tako nastavi ide fuck kazna

imam toga jos na lagereu pa ako vas zanima samo recite :slight_smile:

Zapravo ne, ali smiješno je da ja imam pismo u kojem stoji da PU misli kako je programiranje “elektronički obavljena usluga”, više detalja ovdje u postu #2, po čemu bi ispalo da si u pravu (iako u zakonu to ne piše):

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=31748

Na žalost, to je ključni problem primjene prava u RH uopće - neobrazovani suci, trosmisleni zakoni, dvojkaši zaposleni u upravi (jer su visine plaća ograničene). Zakone uopće nema smisla čitati, jer i da uzmeš odvjetnika i taj neće pola toga shvatiti.

Tako sam ja zaključio da je najbolja opcija ići pismom na PU (kao neko bacanje kocke) i onda postupiš kako u pismu piše - imaš alibi.

Dakle ovo stvarno nisam očekivao! Kod programiranja još i postoji neki “proizvod” - program, ali kod posredovanja čak ni to. U svakom slučaju hvala za savjete! Evo pišem upit na PU.

Čini mi se da ću se na koncu prepustiti :cuga2:;:kmech: i svoju peteročlanu obitelj angažirati na traženju socijalne pomoći od “Imamo Hrvatsku”.

Ukoliko bih primao Adsense zaradu na firmu, da li bih morao zaračunati PDV na fakturu Googlu? Isto tako me zanima i za ostale prihode od oglašavanja stranih firmi, te affiliate zarade.

Da li je oglašavanje na siteu “usluga” ili “iznajmljivanje/prodaja reklamnog prostora”?

Ako netko prima adsense zaradu na firmu, što ste stavili pod opis računa i da li ste obračunali PDV?

Joj ja bi se najradje stavio u hibernaciju i cekao EU da se sve te pizdarije rijese.

[quote=“Tritan”]Ukoliko bih primao Adsense zaradu na firmu, da li bih morao zaračunati PDV na fakturu Googlu?[/quote]Temelj oslobađanja u tom slučaju je Zakon o PDV-u, čl. 5. st. 6. tč. 2. To prekontroliraš kod knjigovođe.

Nasa firma se bavi razvojem softwera za firmu u DE.
Racun izdajemo za uslugu programiranja, ne prodajemo aplikaciju kao gotov proizvod.
Kao usluga, oslobodjena je placanja PDV-a temeljem članka 5. stavak 5. i 6. Zakona o PDV-u.
A sad ono zbunjujuce… oslobodjen si placanja PDV-a, ali ipak ga trebas platiti, kao PDV na ino uslugu, ali ti se taj iznos vraca nakon mjesec dana, ili tri, ovisno kakav si obveznik placanja PDV-a.
No, ima jos jedna opcija a to je da ako ti promet ne prelazi 80.000 kuna godisnje mozes imati firmu bez da udjes u sustav PDV-a, ali onda ne mozes ni odbiti PDV za stvari koje kupujes preko firme.

Koliko ja razumijem, ako bi se pratilo slovo zakona, zapravo ne bi mogli biti oslobođeni od PDV-a samo zato što ste ino-firmi pružili uslugu programiranja. Za to ne postoji osnova među točkama stavke 6. jer se tamo spominje inžinjerska usluga savjetovanja, a ne inžinjerska usluga.

Oslobođeni možete biti za elektronički pruženu uslugu, a to znači da se preko Remote Desktopa ili sličnog sredstva spojite na računalo firme u inozemstvu i obavite nekakvu uslugu, pa i uslugu programiranja.

Međutim, čini se da ovo što si ti rekao u praksi prolazi. Ne samo u praksi, već i nadležno ministarstvo - koliko sam ja razumio njihove odgovore - tvrdi da je programiranje “elektronički obavljena usluga”, valjda krivo tumačeći pojam “elektronički”.

[quote=“Tritan”]Ukoliko bih primao Adsense zaradu na firmu, da li bih morao zaračunati PDV na fakturu Googlu? Isto tako me zanima i za ostale prihode od oglašavanja stranih firmi, te affiliate zarade.

Da li je oglašavanje na siteu “usluga” ili “iznajmljivanje/prodaja reklamnog prostora”?

Ako netko prima adsense zaradu na firmu, što ste stavili pod opis računa i da li ste obračunali PDV?[/quote]
Za AdSense nisam siguran, ali za affiliate zaradu ti mogu reći svoje iskustvo.
Aff. uslugu fakturiram kao ‘posredovanje u prodaji’. Nakon nekoliko kontakata s poreznom u vezi s obračunavanjem PDV-a, uputili su me na njihov središnji ured gdje mi je gospođa rekla na koje točke Zakona i Pravilnika o PDV-u se mogu pozvati (navedene niže) i kao referencu navela ovo ‘Mišljenje središnjeg ureda

Tako da sada na sve fakture koje “ispostavljam” affiliate mreži stavljam ovaj tekst:
[i]Oslobođeno plaćanja poreza temeljem “Zakona o PDV-u”, članak 5. stavak 4. točka 4. i “Pravilnika o PDV-u” čl. 33, st. 7.

  • U skladu s mišljenjem središnjeg ureda Porezne uprave od 19.6.2002. br. klase: 410-19/02-01/89, ur. br. 513-07/02-2[/i]

[quote=“bambam”]Nasa firma se bavi razvojem softwera za firmu u DE.
Racun izdajemo za uslugu programiranja, ne prodajemo aplikaciju kao gotov proizvod.
Kao usluga, oslobodjena je placanja PDV-a temeljem članka 5. stavak 5. i 6. Zakona o PDV-u.
A sad ono zbunjujuce… oslobodjen si placanja PDV-a, ali ipak ga trebas platiti, kao PDV na ino uslugu, ali ti se taj iznos vraca nakon mjesec dana, ili tri, ovisno kakav si obveznik placanja PDV-a.
No, ima jos jedna opcija a to je da ako ti promet ne prelazi 80.000 kuna godisnje mozes imati firmu bez da udjes u sustav PDV-a, ali onda ne mozes ni odbiti PDV za stvari koje kupujes preko firme.[/quote]

Pazi, mislim da si krivo shvatio. Ako nisi u sustavu PDV-a, to uopće ne znači da ne trebaš plaćati PDV. To znači da PDV ne možeš odbiti, nego gaknjižiš kao trošak, ali ga svejedno moraš plaćati.

Ako su platio Google Adwords, tada se to računa kao ino usluge promidžbe. Moraš platiti PDV i to ne da ga izbiješ, nego ga nadodaš. Dakle, ako si platio 1000$ adwordsa, onda moraš platiti još 230$ PDV-a tako da tih 230 dolara pretvoriš u kune po srednjem tečaju HNB-a koji važi na dan izvršenja Adwords uplate. Ova vrsta PDV-a (pdv na ino usluge) se ne plaća idući mjesec ili tromjesecje (porezno razdoblje), nego se placa odmah (mislim da je rok 10 dana).

Ukoliko ne plačaš PDV na ino usluge samo zato jer nisi u sustavu PDV-a, tada te čeka kazna od nekoliko stotina tisuća kuna. S ovim se ne igraj.

[quote=“Trix”]Za AdSense nisam siguran, ali za affiliate zaradu ti mogu reći svoje iskustvo.[/quote]U istom se zakonu eksplicitno spominje i marketing - znači koja točka iznad ili ispod.

Jel izgledno očekivati uopće da će se to riješit?

Kakav smo mi baksuz od zemlje još će se dodatno zakomplicirat stvari.

[quote=“Alen”]Ajmo dalje :slight_smile:

slucaj 2:
AT firma napravi webstranicu za HR firmu izda racun bez MwSt (Mehrwertsteuer) PDV jelte, opet knjigovodja veli pdv se mora platiti i nakon x natezanja morali smo ga platiti

slucaj 3: Hr firma napravi komad softwera za AT firum izda racun pez PDV-a kao bi i trebalo biti jel !?? i na kraju HR firma plati pdv tj. dodatno joj se zaracuna PDV i dobije po nosu od porezne da ako tako nastavi ide fuck kazna

imam toga jos na lagereu pa ako vas zanima samo recite :-)[/quote]

Ovo je tipičan primjer PDV-a na ino usluge. AT tvrtka će uvijek izdavati račun bez PDV-a nama u RH. To je normalno. Takve usluge (ako podliježu) se oporezuju po mjestu oporezivanja. Ako je usluga obavljena u RH plaća se PDV na ino usluge na način da se na račun koji smo primili od AT tvrtke zaračuna 23% PDV-a (srednji tečaj HNB na zadnji dan u obr. razdoblju u kojem smo primili račun). Rok plaćanja je do kraja slijedećeg mjeseca.

[i]Kada kažem ‘plaća se PDV’ ne mislim dobavljaču već na posebni uplatni račun državnog proračuna. Ino dobavljač nema nikakve veze jer su tvrtke u RH obvezne voditi računa o tome što podliježe obračunu PDV-a na ino usluge, a što ne.

Znaju li ovo svi poreznjaci? Naravno da ne. Mnogi, na žalost, ne znaju niti što je server i zato imaju problema s određivanjem mjesta oporezivanja… ovdje najčešće ispaštaju tvrtke…[/i]

Budući da je ponekad teško odrediti mjesto oporezivanja, mnoge tvrtke se odlučuju platiti PDV na ino usluge i kada nisu sigurne kako bi izbjegle kaznu i zatezne kamate.

Treba imati na umu da PDV nije trošak tvrtkama koje su porezni obveznici. PDV na ino usluge koji se plaća, koristi se kao pretporez i ‘povlači’ nazad.