Fakultet, posao, Život

U listopadu krećem na fax, upisao sam informatiku. Kakva mi je perspektiva s tim fakultetom, budući da su predmeti dosta općeniti, nemam dojam da ću se za nešto specijalizirati, npr. što se tiče web-a, imam samo jedan predmet i to na 4. godini - Programiranje za internet? Imam dojam da su danas u IT-u traženi usko specijalizirani developeri, svakojaki dizajneri itd. Inače sam iz Hercegovine i kod nas ima dosta malih firmi koje se bave web designom, previše prodavaonica računala i opreme koji ujedno rade i servis a tek 1-2 veće softverske firme koje rade nešto ozbiljnije i za strano tržište. Postoje i 2 startup inkubatora, tu sam se kretao neko vrjeme, išao na tečajeve i sl. Da li bolje prođu oni koji kod kuće i na raznim tečajevim uče točno ciljano za neko zanimanje koje mogu raditi i samostalno npr. back-end developer ili web designer ili oni koji idu na fakultet? Vidim da ovdje dosta ljudi živi od AdSensa. To mi izgleda super, rad od kuće, fleksibilnost…Kakvi su vaši savjeti i priče?

Nije stvar da bolje produ oni koji uce kod kuce, vec je stvar da oni jedini dobro produ. Naravno da se moras specijalizirati za nesto. Ukoliko te zanima web development ima ovdje par uspjesnih kolega koji te mogu savjetovati odakle zapoceti. Moj savjet je HTML, CSS, Javascript, C#. Umjesto C# mozes i neki drugi backend jezik, stignes o tome razmisliti dok naucis ovo prije.

Imas tu ljudi koji zaraduju od adsensea, lead marketinga, affiliate marketinga… na globalnoj sceni ima i masu varijacija koje kod nas i nisu toliko zastupljene.

Trebas znati da to nije nesto cime se mozes baviti onako “usput”. Ja sam bio naivan pa sam to mislio, prije par godina krenuo se baviti affiliate marketingom kako bi zaradio nesto novca da se mogu bezbrizno posvetiti programiranju koje sam tada ucio. Mislio sam da mi je programiranje neupitna buducnost i da sam roden za to, a sada mi je to obican hobi. Posvetio sam se maksimalno affiliate marketingu i doista uzivam u tome… vidis kako se sve brzo okrene.

Ti vidi za sebe, sto ti najvise odgovara i u cemu se najbolje snalazis. Dosta ljudi danas upisuje tzv. Programerske fakseve jer su culi da je to in, da je lako proaci posao i zaradivati dobru placu… nije ni to problem ako takvi ljudi zavole programiranje nakon sto doista vide kako to funkcionira, u suprotnom, ne bih im bio u kozi… sretno!

Prije sam pokretao razne web stranice, neke za svoj gušt, a s nekima pokusavao nesto ubosti na AdSensu. Tek zadnjih mjeseci intezivno proučavam SEO, o cemu prije nisam pojma imao. Sto se tice mojih skillova poznajem HTML,CSS i ponesto JS. Nasao sam neke easy keyworde, pa uskoro krecem
u novi projekt sa AdSensom. Ako bih bio npr. samouki Front-End developer koliko mogu zaraditi freelancingom ili naci posao bez diplome? Ili bolje da se bavim adsensom?

Možeš zaraditi dosta i s jednim i s drugim. Samo ovisi koliko ćeš se angažirati oko toga. Jedina mala razlika je što ćeš freelancingom prije doći do novca, dok će zarada od AdSensa biti pasivnija. Ukoliko te to baš zanima, preporučujem da kreneš s freelancingom dok ne stekneš neki kapital i znanje, a kasnije tko zna gdje ćeš završiti.
Inače, moja priča je da sam sad student treće godine FERa, ali u međuvremenu, već nakon prve godine sam shvatio da me programiranje i računarstvo uopće ne zanima. Ove godine sam upisao ekonomiju i studirati ću je paralelno s FERom jer sam shvatio da me zanima marketing i management. Zašto ne želim odustati od FERa i zašto ne žalim što sam išao na FER? Zato jer sam stekao dosta IT znanja, te iako planiram cijeli život se baviti marketingom, menadžmentom i poduzetništvom, ta znanja inženjerske struke će mi itekako pomoći u budućem poslu. Također još jedna bitna stvar su kontakti i poznanstva. Gdje ćeš bolje naći ljude za suradnju nego na fakultetu koji je pun sposobnih ljudi.
Fakultet ti neće dati puno praktičnih znanja, ali ima tu ostalih prednosti, tako da je najbolje kombinirati fakultet sa samoobrazovanjem kod kuće na internetu.

Još jedan savjet, koji je više moje osobno mišljenje i neki se neće složiti. Ostavi se AdSensa. Dolazi kraj klasičnim oglasima. Google radi na tome da još ostane u igri s AdSensom, ali teško. Ne kažem da se ne može uspijeti, ali to je danas puno teže nego prije par godina, a postoje puno profitabilnije stvari danas. Ukoliko te zanima marketing, uhvati se društvenih mreža i content marketinga, a to možeš kombinirati s affiliateom. Kod društvenih mreža ne mislim na skupljanje i prodavanje lajkova po fejsu, već mislim na management društvenih mreža, razvoj strategije i promociju kroz content marketing.

Pogledaj na youtube govore Garya Vaynerchuka. On je meni osobno prvi uzor u marketingu i poslovanju.

Što točno upisuješ, kakva ti se čini Algebra i njihov studij Digitalnog marketinga? Ja isto gledam da se prebacim s inzinjerskog faksa na to… takoder ne zalim ni malo sto sam upisao ovo sto sad studiram, iz istih razloga kao i ti.

Algebrin studij Digitalnog marketinga mi se čini predobar, pogotovo kad sam pogledao sve kolegije koje nude. To mi je bila prva želja za upisati, ali financijsko stanje mi to trenutno ne dopušta jer je godina 25k kuna, pa sam upisao ekonomiju u Zagrebu EFZG. Iako to nije toliko kvalitetan fakultet, mislim da će mi to biti sasvim dovoljno da me dublje uvuče u struku, jer sam ionako dosta samouk.

1 Like

Ja sam u Mostaru upisao studij informatike na Prirodoslovno - matematičkom fakultetu, inače kod nas nema nekog velikog izbora što se IT fakulteta tiče: informatika, računarstvo i informacijske tehnologije. Slično kao i na Algebri postoji privatni fakultet sa malo zanimljivijim programom, razne varijante marketinga, dizajna itd., ali dosta skup.

negdje sam procito da matematicari u osiguravajucim kucama nauce posao ekonomista za 6 mj… obratno je malo teze vele ekonomistima treba par godina da skuze matematiku… tako je i sa inzenjerstvom i marketingom…
dizajn je pak treca prica i tu ko nema zicu za umjetnost nema se kaj petljat

sve to zapravo ima malo veze sa biznisom i zaradom love jer je biz mix svih tih stvari (inzenjerstva, marketinga, hr, cora koji donosi lovu, propisa itd) a kod nas jos nisam bas skuzio da nude programe inzinjerstvo+ekonomija ko u svabiji…

ljudi i dalje upisuju faksove ne prema svojim afinitetima(iznimka su naravno oni odlikasi) i pokretanju svog biznisa neg prema nekim poslovima koje bi im neko trebao dati i platiti ih kolko oni misle da trebaju dobiti a ne koliko prema trzistu vrijede…to dovodi samo do hrpe nezaposlenih a kad se tu upetlja i drzava imamo cirkus od ekonomije i obrazovanja…

u jednom momentu sam brijo upisati postdipl poduzetnistvo na etfos al skuzil sam da mi je to zapravo potpuno bespotrebno i bacanje love… fakultetski programi su njihovi proizvodi a studenti su im kupci…
ima tona privatnih skola skolica akademija i slicnih nebuloza koje vecinom zapakiraju postojece besplatne sadrzaje…
ok to je lijepi biznis model i dodana vrijednost al cini mi se da im je ogranicen uspjeh u cinjenju ljudi uspjesnijima… ne kazem da nema kvalitetnih al to treba dobro provjerit sta se nudi i za koju lovu…

drzavni su jos gori…na mom faksu su na pocetku rekli ppogledajte 10 ljudi sa svake strane samo svaki 10ti ce zavrsiti faks… danas kad razmisljam o tome kuzim koliko su zaparvo neefikasni…koliko resursa i tudje love trose na bedastoce i vlastita izmisljavanja tople vode… ni studenti nisu bolji…velika vecina prosjecnih i ispodprosjecnih…realno bi bilo dobro ukinut 90% takvih faksova i zavoda koji mlate praznu slamu…ili nek rade al nek se financiraju sami …vrlo bi bila drugacija slika…

cilj teme je imat svoj proizvod ili uslugu koji ces prodavat a drugi ce radit za tebe a ne biti kupac…
cini se banalno al jednom kad se to shvati mos bit jednako uspjesan u bilocemu…
samo treba izbit iz glave soc brije i da je neoliberalizam i kapitalizam neznam kakvo zlo…

u danasnje vjeme je fakat znanje dostupno svima s internetom sam treba zaronit…

Avorian odakle ti ovo da dolazi kraj klasicnim oglasima i da je AdSense na rubu propasti ?

Fax, razne školice, tečajevi i to, sve je to ok. Iz svega ćeš ako si mudar nešto naučit, al najviše ćeš naučit tako da si odabereš neki projekt iz područja koje te zanima i jednostavno kreneš, čitat, proučavat, radit, trgat zube, lomit se, psovat, odustajat, vraćat se, ponovno odustajat, kretat iznova, popušit, zaradit, i tako ukrug. Nema bolje škole od te.

1 Like

I ja sam veliki zaljubljenik u poduzetnistvo, pratim ljude poput Garya, Marka Cubana, Elona Muska i sl. Imam osjecaj da velika vecina malih start-upa rade zanimljive stvari ali da ipak ne rjesavaju probleme i da zato ne postoji potraznja. Drugim rijecima ljudi su spremni platiti za neki proizvod ili uslugu tek onda kada uvide svoju stvarnu korist od toga tj. kada im ta usluga ili proizvod rjesi neki stvarni problem. Bit je u rjesavanju problema. Sto rjesis veci problem koji tisti vise ljudi i zarada je veca. Uvijek je pametno dati dosta korisnih stvari besplatno. Tada te ljudi prepoznaju i prate. Upravo ono sto radi Gary.

Idi ti na fakultet. Prevarit ces se ako mislis da ces samouk nesto uspjeti

KanGaroo vecu glupost nisam dugo cuo,nadam se da ne mislis ozbiljno.

Vidis da se registrirao samo da to napise :slight_smile:

zanemarite KanGaroo-a, to je jedan moj prijatelj napravio acc da se malo sprda sa mnom, haha

Ne vidim ništa loše u tome što je @KanGaroo napisao, za biti samouk i uspjeti bez fakulteta treba imati sreće, volje i nešto što će ti pokrivati prazan hod dok se ne osamostališ ili dok ne krene stizati pristojna svot novca za život.

Fakultet je najbolje rješenje za ljude koji sebe smatraju lijenim. Jednostavno, kada imaš ispite ti se htio ili ne htio moraš natjerati da radiš, osim ukoliko ti je svejedno da ćeš izgubiti godinu, novac i ostale resurse.

Možda u ovoj fazi života misliš da ne voliš neku određenu oblast, ali te npr. predavanje podstakne da to istražiš i dodatno se edukuješ o tome. Ovo govorim ne samo za neki IT fakultet, nego generalno. Jednostavno na fakultetskim programima spomenu se razne stvari što je dobro jer se upoznaješ s njima, ali i loše jer će ti mnoge bespotrebno oduzimati vrijeme.

Kako god, fakultet je odlična stvar za raspored vremena, tj. kako bi bio siguran da ćeš raditi na sebi, a možda upravo kroz predavanja i rad s profesorima shvatiš da si nadaren za neku drugu oblast u okviru IT-a i život ti se potpuno promijeni. Ovo nije šuplja priča, nego nešto što sam i sam prošao, a i mnogi moji poznanici.

Sretno u svakom slučaju.

Nemoj stavljati preveliki fokus na formalno obrazovanje. Tko zna što ti život nosi. Vrlo vjerojatno ćeš promjeniti 3-4 zanimanja u radnom vijeku tako da je najbolje da formalnim obrazovanjem dobiješ dobru bazu (nauči razmišljati), a tokom vremena se nadograđuješ prema potrebi i trenutnim interesima.

Ja upiso racunalstvo,ali to tek zbog papira jer mislim da prakticki necu nista naucit tamo dao 14k za godinu jedino gdje cu nesto naucit to je cisco akademija. Danasnji faks nije ko prije ovo je samo strebanje nema prakse ljudi izadu sa fakulteta i prakticki nista ne znaju nastrebali su teoriju i ne znaju to primjenit u praksi.Znam po frendu 3 godina na tvzu ne zna di je vise supalj nekad me takva pitanja pito da ne znam dal bi se smijo ili plako. Papir ti jedino zbog posla treba jer ti poslodavcu bar u hrv izgledas recimo ozbiljnije sa faksom. Npr dok u njemackoj druga prica jel znas radit ili ne znas. Znam decka ima sss al ubija CAD evo i sad sa sss radi u bmwu.
Ugl sto zelim rec sve je na tebi najvise ces naucis kad sam radis isprobavas,proucavas itd.
A sto se tice posla najbolje ti je sam nesto izmislit,sjest i razmisljat i polako pocet jer ipak si onda sam svoj sef.