Flash posao

Cuj, ovo je receno u kontekstu rasprave. Akcenat sam stavio na lakocu ucenja i implementacije.
Recimo ljetos sam imao ponudu za angazman izrade igre u flashu, publisher BigFishGames, kompanija koja me “vrbovala” prvu igru je radila u C++ i zbog komplikovanosti (ne znam detalje) baratanja video fajlovima itd. odlucili su se na flash. Uglavnom, odradio sam demo, a angazman sam odbio, jer sam popunjen do kraja godine (toliko o kolicini posla).
Znaci “sky is the limit” trebalo bi znaciti jednom kreiras-kompajliras za razlicite platforme: win, mac, linux, web, desktop, mobile…

Uostalom, svake 2 gdine pokrene se tema Flash is death.
Znate sta ja mislim- Silverlight is death :slight_smile:

LINK

Da, Silverlight je toliko mrtav da ga microsoft zeli koristiti kao stratesku platformu za razvoj desktop, web i mobilnih aplikacija, uz HTML5 koji ce se sada gurati na webu. Da ne spominjem da je cijeli UI na WinPho7 na silverlightu.
Ovakvi tekstovi sa linka govore samo o novinarskoj neupucenosti u problematiku.

Silverlight i Flash/Flex ce biti tu jos neko vrijeme, bez sumnje.

što vrijedi to ms-u, ako će to raditi samo na windowsima?:lula::lula::hmmmmmm::hmmmmmm:

zašto se sve firme busaju, windowsi su najbolji, ako su toliko dobri zašto ne kupite sve licence i ne platite sve što morate?

[quote=“Lola”]što vrijedi to ms-u, ako će to raditi samo na windowsima?:lula::lula::hmmmmmm::hmmmmmm:

zašto se sve firme busaju, windowsi su najbolji, ako su toliko dobri zašto ne kupite sve licence i ne platite sve što morate?[/quote]

Pa radi i na linux-u :lula: imas Moonlight.

brojke sve govore, 92% racunara je na windowsima…to je najpopularniji OS pa nije ni cudo sto ima najvise napada na njega.

Sta je solucija Mac OS, da njima placam ogorman novac? ne hvala
Linux? Ovdje je problem mala podrska za hardware, a ni trziste softwarea nije bas puno razvijeno.

Moj trenutni posao je razvoj na linux platformi, i mogu reci da mi nedostaje Visual Studio :smiley:

[quote=“nike”]Pa radi i na linux-u :lula: imas Moonlight.

brojke sve govore, 92% racunara je na windowsima…to je najpopularniji OS pa nije ni cudo sto ima najvise napada na njega.

Sta je solucija Mac OS, da njima placam ogorman novac? ne hvala
Linux? Ovdje je problem mala podrska za hardware, a ni trziste softwarea nije bas puno razvijeno.

Moj trenutni posao je razvoj na linux platformi, i mogu reci da mi nedostaje Visual Studio :D[/quote]

linux -> mala podrša za harware - ne bih se baš složio.

da ne bi ispalo opet prepucavanje win/linux.

pitanje, koliko od 92 % koji koriste win, koliko njih ima plaćene licence?

svi znamo da ms možda proda 100-200 milijuna licenci po jendom OS-u.
neznam , bezveze lupam, a realno na win ima puno više korisnika koji nemaju plaćene licence, ali isto tako ima puno korisnika i na linuxu.

ono što mene smeta na win je da mi ne radi pola stvari koje mi rade na linuxu ili ih je skoro pa nemoguće upogonit.

još mi je više draži FreeBsd.

radim u .net-u.
ali isto tako radim i u python-u na linuxu.
trenutno pauziram od linuxa dok ga ne stavim na virtualnu mašinu na laptopu.

ono što me još smeta,što se prodaje nešto jako skupo, a toliko ne vrijedi.
konkretno pričam za win server i sql server, kad postoje puno kvalitetnije zamjene i to jeftinije.

ako moram radim i sa .net-om i sa sql serverom, nema problema, samo što ima bolje.
jedino što su imali kvalitetno je bio office 2003 i to su uspjeli zeznuti.

[quote=“Lola”]linux -> mala podrša za harware - ne bih se baš složio.
[/quote]

svi driveri su beta, pa probaj malo extend desktop na grafickoj kartici, eto jedan primjer.

vani 90+ % ljudi ima licencu, kod nas 5-10%.
linux korisnika je svega 1% (i od toga veliki broj cine serveri), dok ostalih 6-7% je Mac OS

rekao bih da je situacija obrnuta

[quote=“Lola”]
radim u .net-u.
ali isto tako radim i u python-u na linuxu.
trenutno pauziram od linuxa dok ga ne stavim na virtualnu mašinu na laptopu.

ono što me još smeta,što se prodaje nešto jako skupo, a toliko ne vrijedi.
konkretno pričam za win server i sql server, kad postoje puno kvalitetnije zamjene i to jeftinije.

ako moram radim i sa .net-om i sa sql serverom, nema problema, samo što ima bolje.
jedino što su imali kvalitetno je bio office 2003 i to su uspjeli zeznuti.[/quote]

da priznajem da mssql u free verziji nije nesto (mislim da je ogranicenje 512MB RAM i jedna jezgra, ovo nisam siguran), ali ne moras koristiti mssql sa .net, moze i bilo koju drugu bazu.

ljudi, ne skrecite sa teme, ovo nije rasprava .NET vs Ostatak svijeta (iako jako volim ispravljati ovakve neznalize koji samo kritiziraju taj .net i silverlight;).

Pitanja vezana sa ovaj thread su: dali ulagati u Flash znanje, kolika je potraznja sa Flash programerima i dizajnerima u Hr i svijetu, i dali ce HTML5 istisnuti ovakve “plugin” tehnologije (Flash i Silverlight), dali ce ih istisnuti samo na webu ili i u desktop varijantama (Flex i Silverlight)?

evo koliko je recimo flash tražen u SAD-u.
link

[quote=“hudo”]ljudi, ne skrecite sa teme, ovo nije rasprava .NET vs Ostatak svijeta (iako jako volim ispravljati ovakve neznalize koji samo kritiziraju taj .net i silverlight;).

Pitanja vezana sa ovaj thread su: dali ulagati u Flash znanje, kolika je potraznja sa Flash programerima i dizajnerima u Hr i svijetu, i dali ce HTML5 istisnuti ovakve “plugin” tehnologije (Flash i Silverlight), dali ce ih istisnuti samo na webu ili i u desktop varijantama (Flex i Silverlight)?[/quote]

samo da kažem mimo teme, znam ja dobro da se iz .net-a mogu koristiti i druge baze.

nemam ništa protiv kritiziranju i ispravljanju.
sve što je zatvoreno i nekompatibilno, s vremenom će propasti, makar bio vrhunski proizvod.flash je vrhunski za neke stvari osim za animacije i igrice i ako ne bude 100 % radio na linuxu, mac-u i drugim os-a ,a posebno na svim OS-i za mobitele i on će propasti.
a da li se u flashu isplate raditi poslovne aplikacije neznam.

sjeti se samo cobola, fortrana nekad, jako traženi programeri i jednostavno propalo, jedino još ima aplikacija koje se održavaju, jer se ne isplati prebacivati ne novo i opet godinama peglati bug-e,

tako će se vjerojatno desiti i s javom i .net-om koji su u ovom trenutku dosta popularni, ovo je moje razmišljanje.također drugi primjer je sqi kompanija, koja je imala fenomenalne servere i fenomenalni OS irix i što se desilo isto propali, kad je bilo sve zatvoreno i nekompatibilno.

evo što kaže ekipa za flash koja je radila poslovne aplikacije.treći post.

link

moje mišljenje je da je budućnost u php-u, python-u, perlu itd…

ja bi rekao da ce prije ruby zamjeniti php, ali sve su to razmisljanja (i zelje).

http://www.google.com/trends?q=php,ruby,python,asp.net,java&ctab=0&geo=all&date=all&sort=1

.net (i Silverlight) se aktivno mjenja i evoluira, svake godine izlazi nova verzija koja prilicno prati svetske trendove (sa kojom godinom zakasnjenja mozda:), dokle kod jave i php-a nisam vidio nesto posebno novog - ali to uopce ne znaci da ce nestat. Posto MS stoji iza .net-a, to daje sigurnost da se u sljedecih 5 godina sigurno nece nista drasticno mjenjati, odnosno MS ce barem nekoliko godina unaprijed predstaviti novi smjer razvoja. Zato korporacije vole .NET, daje im sigurnost u stabilnu, provjerenu platformu sa kvalitetnim vendorom (supportom).
Kako stvari idu, niti Java vise nece biti otvorena kao prije, posto je Oracle pocao raditi svasta. Ali ekosistem oko JVM je dosta ziv…

Vrijeme je pokazalo da nikada nece ostati “samo” taj i taj programski jezik, nego ce uvjek biti njih 3-4 mainstream, i 10-tak sa manjom zastupljenoscu.
Kao sto niti HTML5 nece biti odgovor za sve, Flash i ostale tehnolgije ce biti tu, i nove ce dolaziti.

to što stoji netko iza određenih alata, tehnologija to ništa ne znači.

1.slučaj: velika firma proizvodi alate/tehnologiju/jezika
2.slučaj: zajednica radi na razvoju alata/tehnologija/jezika

u prvom slučaju firma može reći nećmo više razvijati tu tehnologiju/alat/jezik i nećemo više pružati support.
ms je imao prvo j++ pa onda j#, jezik sa java sintaksom, pa ga više nema.
ako rikne firma ili firma ugasi proizvod, doviđenja.
u drugom slučaju, ima dosta ljudi koji rade na tim stvarima, ako netko ode, netko drugi će doći.
ako svi napuste projekt, opet će se netko naći ili neka firma da ga dalje održava.
znači koliko god da netko tvrdi da je bolje imati firmu iza proizvoda ne bi se složio.

tako da se to može i dogoditi i flashu.

1.primjer vam je firebird baza.
na početku se pojavila interbase baza, koju je borland distribuirao sa svojim proizvodima i koja nije bila free.
nakon toga kako je borland odlučio je više ne gurati, objavio je code 2000.g.
ekipa je uzela code i dalje razvijaju, uspješno već 10 godina, a developeri se financiraju od sponzora i donacija.
embarcedero i dalje razvija interbase.

2.primjer je python
podržava ga google, a i dosta ostalih velikih firmi, neka jedna firma rikne, ima ih 999 drugih koje će nastaviti financirati i pomoći u daljnjem razvoju.

velike firme kao ms, adobe mogu propasti sutra.

3.primjer. recimo firma daje besplatan razvojni alat uz neke proizvode.
i što se desi nakon x godina, kažu eh sad za runtime trebate još jedan naš proizvod koji koša jako puno.

na primjeru flasha.sve fino, super, krasno i da se adobe ne sjeti, ako hoćete vrtiti flash na serveru mora platiti još pozamašnu svotu.

zašto je oracle završio kupnju suna-a, za x mjeseci, a ne odma? zato jer nije htio popustiti EU u vezi mysql, zahtjev EU je bio da mysql i dalje bude opensource.
oracle je na kraju ipak morao pristati na takve uvjete.

da se vratim na velike firme.
velike firme mogu u svakom trenutku promijeniti licencu, dodati i naplatiti bilo što dadatno u novoj verziji.

tako je bilo i sa sql serverom.do verzije 2000, nije bilo cal-ova i odjedanput su se sjetili kako dodatno zaraditi, uvest ćemo cal-ove.

[quote=“gagy”]Evo pazljivo sam iscitao temu i mogu reci sljedece: posla u HR sto se tice flash-a sigurno nema.
Posla all around the world ima koliko hoces. E, sada sve zavisi od nivoa znanja, referenci itd.
Najbolji komentar na cijelu pricu dao je djankey. Pogledajte njegov portfolio i stock sajtove pa cete da vidite.
Sve ovo govorim iz perspektive dugogodisnjeg flash freelancera.[/quote]
Ima posla i u HR okvirima, ali ipak su mi drazi stranci :bush: Hvala bogu granice u nasem poslu nista ne znace tako da nema problema (govorim u svoje ime).
Mene najvise interesira AIR (2.5), ali nazalost nemam vremena ozbiljno se pozabaviti njime.
A ovih rasprava o kraju/smrti flasha mi je stvarno… blah

[quote=“djankey”]
A ovih rasprava o kraju/smrti flasha mi je stvarno… blah[/quote]

Kad sam vidio što donosi Flash Player 11, e to će biti stvarno revolucija na webu.
Brrrrrrr…, koji HTML 5.

http://blog.scratchaudio.com/2010/11/html5-flash-silverlight-which-one-is-dead/