Flash posao

Ajde Flasheri,recite mi iskreno kakva je potražnja za Flash developerima(dizajnerima)
kod nas.Prijatelj mi se mi se misli uhvatiti Flasha,pa čisto onako informativno isplati li se to još…nekako svi gledaju na to s nekim podcjenjivanjem,kao što če ti to,klijenti ne traže takve stranice,pa SEO itd…hvala

Flash je mrtav.

[quote=“suludi”]Ajde Flasheri,recite mi iskreno kakva je potražnja za Flash developerima(dizajnerima)
kod nas.Prijatelj mi se mi se misli uhvatiti Flasha,pa čisto onako informativno isplati li se to još…nekako svi gledaju na to s nekim podcjenjivanjem,kao što če ti to,klijenti ne traže takve stranice,pa SEO itd…hvala[/quote]

reci mu: da mu se ne isplatiti učiti flash jer je bezveze

ono što se traži:

  1. java -> mada je ne volim i imam loše mišljnje o njoj
  2. .net -> radim u njemu, plaćen prosjećno
  3. php -> dobar, a lagan za naučiti, posao se može naći
  4. perl -> dobar, teži od php-a, a posla ima
  5. python -> lagan, posla ima, ali treba znati još C ili C++
  6. C/C++ -> posla ima puno, ali su i teški za naučiti
  7. fukcionalni jezici (haskell,ocaml,lisp) -> jako teško za naučiti, manje posla(najviše se koriste u financijskoj industriji), ali su primanja visoka
  8. pl/sql, baze(oracle, mysql, postgresql, teradata) -> posla ima dosta, ali treba biti stručnjak
  9. linux/unix -> posla ima jako puno, i treba puno znati

ovo se sve odnosi na zapadne zemlje.

flash je trenutačno postao prekompliciran da bi se moglo konkurirati u kratkom roku, no još uvijek se u kratkom roku mogu početi izrađivati ozbiljnije stvar.
Mnogi bi rekli da je najbolji (najednostavniji) jezik za početak sa OOP (actionscript 3).

Mrtav, bezveze?
Zašto je desktop verzija TweetDeck izgrađen u mrtvoj i bezveznoj tehnologiji?
Sigurno neki amateri stoje iza tog projekta:)

to je samo jedan primjer, svašta je napravljeno u svakom jeziku, pa to ne znači da je svaki jezik najbolji.

Nitkonije rekao da je flash najbolji jezik, ali je totalno glupo reći flash je mrtav bez ikakvog obrazloženja, pa barem i u jednoj rečenici.

Inaće slažem se sa svim štoj e gorrc napisao.

posla s flashom ima, ali najviše u SAD-u, a i relativno dobro je plaćeno.
najviše se koristi za reklame, animacije, igrice i sl.

svaki bira jezik prema onome što ga zanima, mene recimo flash ne zanima.

[quote=“mile”]Flash je mrtav.[/quote] :roflmao:

Za mene je flash bio otkrovenje kad sam se upaznao s njim (Flash mx).
Može se primjeniti na sto stvari a uvjek ostaje ona glavna web (radi s vektorskom grafikom, pri izradi kompiliranog fajla veoma jednostavan i brz, kreiranje exe fajla (projektora) itd, kad skontaš sistem rada mož svašta raditi.
S video materijalima i integracijom radi fenomenalno, maltene ga svi podržavaju na webu itd, e sad isplativost učenja i unovčavanja znanja kod nas, kad klijentima nemož objasniti ni što je web i čemu služi i zašto, hmm.
Na webu stvarno možeš s njim odraditi sve kako hoćeš da izgleda i kako da radi.
Meni je recimo fenomenalan za prezentacije firme na cd uz još pokoji manji programčić.

Sudeči po odgovorima nema smisla da čovjeka sputavam u njegovoj nakani…još mi oduševljeno priča o nekom Gaia frameworku koji dosta pomaže kod izrade aplikacija(SEO Scaffolding),tako da misli da bi mogao pohvatati konce kroz nekih par mjeseci!!

@gorrc šta nije TweetDeck AIR aplikacija? Mislim, samo se vrti u runtime-u?

[quote=“suludi”]

@gorrc šta nije TweetDeck AIR aplikacija? Mislim, samo se vrti u runtime-u?[/quote]

Jest. Ali dokumentacija je ista:) Osim uz napomene što samo radi u AIR-u.

Sad su Flex promjenili u Flash Builder, tako da ljude valjda više asocira da se radi o istoj tehnologija.

Samo bih nadodao kako se Flash mnogo koristi u izradi interaktivnih obrazovnih sadrzaja, mogu se naci zbilja brilijantna rjesenja, a sam radim na znanstvenom projektu koji se odnosi na analizu i vizualizaciju struktura zajednica u manjim biološkim i socijalnim mrežama… Jednostavno ima veliku upotrebljivost, a mogu se raditi i vrlo ozbiljne stvari, poglavito otkad je AS3 stupio na snagu…

Sheriff

Moje iskustvo…
Trenutno radim na projektu tipa "web advanced image editor"
sa javascriptom to nikako nebi mogao napraviti… tj jedino za InternetExplorer
Klijenta nije zanimalo u čemu ću to ja sprogramirati, jedino da to radi kak se spada i da je dostupno svima

FlashPlayer je intaliran na 96% internet connected kompjutora… java i silverlight niti približno.

Sa Flex/PHP-om se može jako puno napraviti, što se tiće RIA, a full-Flash sajtove nema smisla radit

Ima smisla uciti Flash ako se ima oko za dizajn.

Flex je namjenjen izradi RIA aplikacija, i njega (odnosno OOP i AS3) ima smisla uciti ako se otprilike zna koje firme rade s tom tehnologijom, koje su sanse za raditi nesto na hr trzistu.

Vecina IT firmi koja razvijaju RIA aplikacije vec godinama radi u javi ili .net-u , tako da ja vidim dosta interesa za Silverlight i “standardni” html/js (za internu upotrebu u poslovnim aplikacijama). Za flex nisam vidio neki interes, iako je to samo moje opazanje iz krugovima u kojima se krecem, ne objektivno stanje na trzistu!

Zato u potpisu imaš link na sajt koji je u flešu :srceka:

Nikako…

Ogromno je trziste flash igara, a kako Android podrzava flash to trziste je jos vece.

Izrada flash igara je extra placena po satu, naravno ako imas ideja i smisla za to moze se odlican novac za nase uslove zaraditi. Ako neko zeli vise detalja neka me kontaktira na PM, mogu mu poslati dosta korisnih stvari za izradu Flash igara.

sam nek ljudi rade igrice… :banana:
meni je samo važan onaj postotak intaliranosti na inter. connected pc,
a sa flashom se mogu raditi i pamentnije stvar :slight_smile:

da, igrice su bezveze, ajmo svi radit super kul bannere u flashu, sa animacijama

Evo pazljivo sam iscitao temu i mogu reci sljedece: posla u HR sto se tice flash-a sigurno nema.
Posla all around the world ima koliko hoces. E, sada sve zavisi od nivoa znanja, referenci itd.
Najbolji komentar na cijelu pricu dao je djankey. Pogledajte njegov portfolio i stock sajtove pa cete da vidite.
Sve ovo govorim iz perspektive dugogodisnjeg flash freelancera.
Ako ste niste pogledali zadnje sesije sa ADOBE MAX-a evo link.

LINK

Neka mi neko kaze zasto bih sada ucio c/c++/c# i sl. ako sam as3 progamer i zelim da napravim full 3D igru?

Sto se tice desktop developmenta, flash kombinujem sa Zinc kompajlerom i odlicno odradjuje posao.

Flash=the sky is a limit.

Full 3d igra je sirok pojam. Gledano u domeni “pravih” 3D igara, ako je “sky limit” za flash, onda neznam sta je limit za c/c++ + OpenGl/DirectX.
Svaki alat se moze donekle “saviti” i napraviti nesto s ludo njime, ali dugorocno gledano generalno je bolje uloziti vrijeme u ucenje alata bas namjenjenog za određeni posao.
Kako nista nije crno/bjelo, uvjek postoji određeni postotak proizvoda koji su napravljeni sa ovakvim uvjetno receno alternativnim tehnologijama, ali sukladno s time i potraznja takvog specificnog znanja je manja.
Srecom, globalno gledano ta manja potraznja je u biti dosta velika brojka, tako da se svakako treba okrenuti nekim od freelancing sajtova i potraziti posao vani.
Jer hr je banana drzava, ne samo sto se tice Flasha (i Silverligha, …), nego i “mainstream” tehnologija.