Flex-da ili ne?

Momci, mislim da ste obojica odlično naveli feature jedne i druge tehnologije. Treba reći da i AIR od 2.0 verzije podržava sve feature koji su se pojavili u najnovijoj verziji Silverlighta. Isto tako, Flexu je također svejedno o kakvom je servisu ili server-side tehnologiji riječ.

Mene osobno smeta kod Silverlighta, odnosno više kod njihovog “communityja” što koliko god se pričalo o njemu, ne mogu pronaći poštene reference, pogotovo one s jakim i imenima u igri. Recimo, kada vidim da Google, JP Morgan, NY Times, MLB, NHL, Sony Ericsson, Volkswagen, FedEx, IBM … imaju svoje Flex aplikacije, a ne mogu naći neku poštenu listu Silverlight aplikacija, onda me to nekako ohladi.

Na prvu ruku to nema veze s razvojem, ali s druge strane, možemo reći da netko koristi Flex u poprilično opterećenim okolinama i njima su zadovoljni. Kada ne mogu pronaći neku listu SL aplikacija s težinom, to me lagano odbije od tehnologije jer ne mogu biti uvjeriti da je riječ o uistinu skalabilnoj platformi. Recimo, radim s Oracle platformom i oni su promovirali svoj ADF kao zamjenu za JSF, ali nitko živ to ne koristi - pate se sa slaganjem showcase liste :slight_smile: Al, dobro to je neka druga tema.

@tpokrajcic
SL v1 se ne racuna. To nitko nije ozbiljno shvatio i koristio. Koristio je JavaScript za programiranje i imao je jako skroman set UI komponenti. SL v2 je izasao u prvoj polovici 2008, to se racuna kao prva verzija. Znaci slicno kao FL1

@gorcc
Office sam dao za primjer. SL komunicira sa COM komponentama, znaci to moze biti bilo koji drugi nativni program koji ima COM.
Radio sam u AS3, tamo kada je izasao, i mislim da je pocetnicima puno lakse nauciti c#. Ja sam se dosta gubio u njemu, cisto zbog nacina programiranja, IDE alata, mogucnosti debugiranja, i dostupne literature. Za raditi osnovne stvari u c# ti nikako ne treba 600 strana knjige, i 100 je puno. Ja radim u c# vec godinama i nikada nisam trebao knjigu od 600 strana samo o jeziku!

@LeeC
Slazem se sa tobom. Broj javno dostupnih SL aplikacija je neusporedivo manji od FL.
Mislim da nekoliko cinjenica pridonosi tome:

  • FL programeri su dosli iz Flash svijeta. Oni vec godinama izdaju web aplikacije i samo su morali preci na objektni AS3
  • c# programeri se tek moraju naviknuti i nauciti raditi RIA aplikacije, bilo namjenjene zezanciji ili poslovnoj promjeni.
  • tek dvije godine je proslo od kada su c#/vb.net programeri mogli poceti raditi sa SL
  • mozda ti ne trazis SL aplikacije: npr. ja znam mozda jednu-dvije Flex aplikacije na netu, ali ih znam brdo SL, jer svako toliko pogledam sta ima novoga (postoji showcase i linkovi na
    http://www.silverlight.net
    ). Flash tu ne racunam, on rastura sve zivo :wink: