Flex-da ili ne?

Evo ljudi kako mi se bliži kraj fakulteta,ozbiljno razmišljam da se uhvatim malo ozbiljnije oko programiranja.Inače sam čisti hobi programer,ali imam solidno znanje iz C# i ASP.NET-a.Prije nekih dva mjeseca sam slučajno naišao na Flex framework i toliko mi se svidjelo da sam odmah naručio dvije knjige na Amazonu i počeo učiti.E sad ja sam svjestan da sam tek pohvatao konce i naučio osnove,ali sam veoma voljan svladati Flex i na kompliciranijem nivou.Mene zanima da li itko u Hrvatskoj radi profesionalno na flex platformi,te opčenito kakva je potražnja za ljudima koji znaju flex.Po netu vidim da je vani dosta tražen,ali mi se čini da se u nas još nije probio.
U biti moje pitanje je ima li smisla učiti nešto,ako u poslovnom svijetu(u Hrvatskoj) nema potražnje za istim!?

Koliko znam nije toliko trazeno u HR makar sam imao nekoliko zahtjeva.
Ja sam Flasher pa bas i nisam upucen u stanje Flex-a. Mozda bi ti gorrc mogao nesto vise reci…
Najbolja adresa ti je Zagreb Flex User Group
Pozdrav!

Teško je u Hrvatskoj s Flexom jer ljudi nisu upoznati s njime i njegovim mogučnostima. No zadnje vrijeme ima pomaka ali koliko vidim s njim rade ili velike firme ili zapaljeni Flexaši. Studiji čiji životi su orjentirani na Flash ili su imali Flash kao dio svoje ponude nisu se primili Flexa. Što me je malo iznenadilo, no što je tu je.

No mislim da je Flex dobar put za razvoj jer jezik je OOP sličan Javi i C# samo light verzija, a Flex je component event driven, što znaći da čovjek koji nauči rad u FLexu nebi trebao imati problem sa component event driven tehnologijama tipa Visual Basic ili ASP.NET (barem mislim da je ASP takav).
Adobe se kod razvoja drži standarda za razliku od nekih drugih pa učenjem Flexa se se shvati i funkcioniranje drugih tehnologija (DOM).

Flex je trenutačno jedan od najačih RIA tool-a na tržištu a sad dali ima mjesta za njega na našem tržištu. Ima ali u ograničenim količinama.

Ja bi na tvom mjestu bacio fokus na AIR.
Mislim da pravo vrijeme AIR-a tek dolazi (ver. 2)

Ok,hvala na odgovorima koji su potvrdili moja razmišljanja.Nastavit ču sa učenjem pa di puklo da puklo.A što se tiće AIR-a,tu sam pomalo skeptičan jer je ipak Microsoft glavni igrač za desktop aplikacije,te sam stoga vjerovao u Flex jer smatram da je 1000 puta bolji izbor od Silverlighta.Ali nikad se ne zna jer navodno šaltanje sa Flexa na AIR i nije toliko komplicirano!!

Neki tvrde da je zbog toga Microsoft izbacio Silverlight jer ih je Adobe pljusno sa AIR-om.
Radio sam u AIR 1 koji je bio dosta ograničen u komunikaciji s OS-om tako da znati Flex, možeš raditi i u AIR. No sad dvojka če biti puno jača i možda će zahtjevati i malo detaljniji pristup desktop aplikacijama.
No AIR je i za AJAX i Flash developere, no iako su Flexeri u laganoj prednosti zbog Flex frameworka.

Prije par godina je BBC odustao od razvoja desktop aplikacija u korist AIR jer su “mudraci” shvatili da software u AIR-u može razvijati njihov web odjel.
Možda se tako i neki naši igrači odluče za AIR kad “shvate” da aplikacije u AIR-u mogu razvijati unutar kuče.

Sve to stoji,ali ja sam mislio da je Silverlight odgovor na Flex.Po nekim predviđanjima RIA aplikacije bi trebale činiti dobru većinu web aplikacija u bližoj budućnosti,pa sam zato mislio da se i Bill tu pokušao uvaliti.Nego vidim da se dobro kužiš u sve ovo,pa ako mi možeš reči što misliš o nadolazećem Flash Catalystu,jer moje znanje Flasha je ravno nuli te me zaintrigirala činjenica da ču moči raditi Flash animacije(i koristiti ih u flexu) bez nekog velikog znanja Flasha.Koliko ima u tome istine?

Da Silverlight je bio odgovor na Flex, no bez priče će se uvijek pričati.
Bio sam na prezentaciji Flash Builder (Flex 4) koji je organizarao Zg flex group, osim toga nisam imao veze s novim Flexom i mogu reći da to nije samo novi broj u Flex evoluciji već donosi puno toga. Ja se nadam da će imati puno podršku za REST osim toga čini mi se da dolazi i evolucija u skinovima i puno bolja podrška za CSS.
To sam zapamtio jer to me i zanimalo.
Ono što bi većina željela vidjeti i je i neka prava HTML komponenta.
No to je uglavnom to što sam zapamtio.
Mislim da se Flex nikad neće niti mu je cilj mjeriti sa FLash animacijama no svakako animacije u FLexu će se unaprijediti.
Mislim da će se unaprijedi veza između Flash i Flexa tako da če taj animacijski dio ostati na FLashu.

mislim da je silverlight tehnički puno bolje napravljen od početka, i da ima veću budučnost od flasha, makar oba će imati mjesta nawebu, flash koji je krš od softwarea, i zakucava svuda će ostati zbog backward compatibility, ali silverlight će ipak preuzet glavnu ulogu, adobe previše bloata SVE svoje programe i upropaštava se lagano, ali sigurno

Iako radim u Silverlightu, mislim da nikada nece zamjeniti Flash na polju bannera, igrica, i ostalih svakodnevnih gluparija koje iskacu sa web stranice i trose resursce :slight_smile: Ali to je samo moje misljenje.

Nazad na temu; ako ti se svidza kako Flex radi i imas iskustva sa c#, onda bi ti svakako preporucio da se bacis na Silverlight. Dobijes gotovo jednake mogucnosti (skinanje, animacije, …), uz puno laksu integraciju sa serverom (citanje iz baze, poput pisanje REST upita preko LINQa, odlicno bindanje na UI, out-of-box security, serijalizaciju i validaciju itd.)

Ja sam sad na stručnoj praksi u jednoj od najvećih informatičkih tvrtki u hrvatskoj te je upravo Flex jedna od stvari na koje me žele fokusirati te ga oni primjenjuju u svojim projektima

Silverlight je bolje napravljen kad je noviji no mislim da Silverlight nikad neće izaći iz Microsoft razvojnog okruženja i postati mainstream odnosno želim reći nitko neće se primiti Silverlighta radi Silverlighta več isključivo zato jer radi u Microsoft okruženju.

Za Adobe, Flash znači onoliko koliko za Microsoft znači Windows. Mislim da Silverlight nije u prvom planu kod njih što se vidi iz samog starta gdje nisu ni znali što će i kako će razvijati taj alat.
Prvo nije trebao na linux i mac, pa poslje treba. Prvo nije trebao na desktop, sad neznam jel ima službene podrške za desktop ali znam da su neki likovi napravili desktop aplikaciju u Silverlightu. Isto tako nije bilo planirano 3D pa će sad neznam što. Znam da su opet to neki izveli, no neznam što je službena verzija.

A o velikoj bazi programera koja će pokoriti flash, prošle su dvije godine, a malo je njih koji su ostavili “1 i 0” u korist animacija.

Silverlight kao konkurecija Flexu da, no konkurencija Flashu nevjerujem.

Nisam neki ekspert,ali po onome što sam vidio po netu Silverlight dosta kaska za Flexom.Sad zašto,to su za mene naprednije teme,ali večina tekstova na koje sam ja naišao govori u korist Flexa.Zato znam jednu stvar,a to je da je penetracija flash playera preko 90%(u njemu se vrte Flex aplikacije) i trebat će dosta vremena da silverlight plugin bude instaliran na tako velikom broju računala(jedino ako ga neće direktno instalirati sa windozama,ali sam negdje vidio da to ne smiju).Ja smatram da je samo zbog te činjenice Flex u ogromnoj prednosti.

osim penetracije flasha, da molimte neke objektivne argumene, ili neke sajtove sa objektivnim argumentima.
Ne tvrdim da je tu neka tehnologija bolja (bolja je MENI osobno, sto ne znaci da je i TEBI), ali ovako iznosenje cinjenica “negdje pise” ne pridonosi kvaliteti rasprave i njezinom mogucem zakljucenju. I ovo “dosta kaska” je vrlo neutemeljena glupost, ako smijem biti prost.

Ako netko radi sa Microsoftovim alatima normalno je da ce prije odabrati Silverlight.
Bilo koji od ta dva alata (Flex/Silverlight) nam daju mogucnosti koje mi ionako ne znamo iskoristiti do kraja. Jedan je bolji u jednoj stvari, drugi u drugoj. Medutim nije sve u alatu vec i u onome tko ga koristi i na koji nacin.
Ideja/inovacija je ono sto odvaja uspjesne od mase.

odlicno receno djankey! Rep+

[quote=“hudo”]osim penetracije flasha, da molimte neke objektivne argumene, ili neke sajtove sa objektivnim argumentima.
Ne tvrdim da je tu neka tehnologija bolja (bolja je MENI osobno, sto ne znaci da je i TEBI), ali ovako iznosenje cinjenica “negdje pise” ne pridonosi kvaliteti rasprave i njezinom mogucem zakljucenju. I ovo “dosta kaska” je vrlo neutemeljena glupost, ako smijem biti prost.[/quote]

  • Flex ima puno siri support za komunikaciju sa raznim backend platformama (Java, PHP, .NET, Rails, Python)
  • Flex podrzava AMF3 binarani format za razmjenu podataka sa serverom sto drasticno smanjuje kolicinu podataka koja se prenosi mrezom. Pored toga AMF3 ne zahtijeva deserijalizaciju na klijentu sto dodatno smanjuje vrijeme razmjene podataka
  • Flex ima databinding mehanizam koji se puno lakse koristi nego Silverlightov
  • Flex jos uvijek ima bogatiji set komponenti
  • Kolicina OpenSource koda za Silverlight je zanemariva u odnosu na Flex
  • Flex ima full text i layout support za Right-to-left jezike poput arapskog (svatko kome je zatrebalo zna o cemu pricam)

Istina da Silverlight ima bolji IDE i vise firmi radi komercijalne komponente.

Flex siteovi sa ‘objektivnim argumentima’:

http://www.picnik.com

Za sve zainteresirane, iduci mjesec ce se odrzati 2 zanimljiva eventa vezana uz Flex. Pratite
http://www.zgflex.org
i mailing listu [email protected].

Pozdrav,

Tomislav

  • SL komunicira sa bilo kakvim backendom. Bilo SOAP, REST, ATOM, ili .net birarna serijalizacija, ili socketi. SL nema pojma dali je u pozadini .net, java, php ili nesto trece
  • databinding je odlican, cak mozes u binding klasi reci koje “sample” podatke da daje dokle se dizajnira u Blendu ili visualStudiu, tako da dizajner moze vidjeti primjer podataka bez da se app spaja na bazu ili slicno. Koristi se uz MVVM pattern (varijanta MVCa za statefull okruzenje) cime se dobije potpuna separacija koda od sucelja!
  • databinding je naravno two-way, uz mogucnost (asinkrone) validacije, promjene podataka (neki int u boju ili slicno), bindanje evenata. Dizajner i programer mogu raditi potpuno odvojeno
    Primjer: view.DataContext=new NekiViewModel();, deklarativno u XAMLu, ili dinamickim injektiranjem preko ioc/di frameworka
  • on-demond ucitavanje dijelova aplikacije. IoC/DI i unit testing frameworci
  • dodatne komponente dostupne u Silverlight Toolkitu
  • podrska za 3D, Pixel Shadere - GPU akcelerirano
  • SL4 ima right-to-left bidi support
  • mocno skinanje kontrola. Za bas svaku kontrolu se mogu napraviti skinovi
  • printing, webcam, mic, drag-drop sa desktopa, multithreading
  • COM-interop na windowsima (komunikacija sa Officom ili bilo kojom COM komponentom)
  • out-of-browser support, install to desktop, elevated trust - local file access
  • kompajliranje u binarni kod - brzina skoro kao nativni kod (mogucnost izrade vlastitog audio/video dekodera u c#), i naravno, meni jaaaako bitno, koristenje c# 3.5/4, znaci LINQ, Dynamic i sve te lijepe stvari. Puno elegantnije nego AS3 (IMHO)

pa podcrtam, u glavnim featurima su isti, razlika je jedino u detaljima. A da Flex ima vise komponenti ili sajtova, to je istina. Ipak je na sceni puno duze od SL!

Pa nema Flex bas tako veliku vremensku prednost pred Silverlightom ako pogledamo release dates.
Mala napomena da se za Flex ne moze racunati od 1.0 zato sto je sve do izlaska 2.0 verzije Flex bio tehnologija dostupna iskljucivo u enterprise okruzenju za goleme novce i radilo se o serverski generiranim aplikacijama, a ne RIA klijentima.
Dakle:
Flex 2.0 = 06/2006
Silverlight 1.0 = 09/2007

Cak i ako gledamo bete, tu su negdje:
Flex 2.0 Beta 1 = 02/2006
WPF Community preview = 12/2006

Cinjenica je da je Silverlight inicijalno imao neusporedivo vecu bazu potencijalnih korisnika nego Flex, ali to se slabo reflektiralo u broju aplikacija na webu.
Ovim tempom ce prije Hrvatska u EU nego Silverlight u mainstream :vozac:

Komunikacija sa Office je pogodnost ako računaš da klijent ima office. No upravo bi to web 2.0 trebao izmjeniti taj pristup. OS ne postoji.
Možda je C# bolje za nekog ko zna, no krenuti iz nule i biti opterećen “glupostima” koje C# donosi a koje su neiskoristive u web svijetu ipak diže krivulju učenja.

Možda neka light verzija C# za SL for dummies.
Mislim, da se prođe OOP pristup u C# knjiga debela 600 stranica a s knjigom od 300 prođe se AS3 OOP pristup i neki grubi pregled tehnologije (s primjerima ali bez slika kao što je jedan hrvatski mag učenja obilato koristi, gdje upit na bazu je rastegnut na 2 stranice).

Recimo desktop, AIR ima ugrađeni broswer koji se temelji na OSource software.
Ne vjerujem da će se Microsoft za tako nešto odlučiti. AIR ima embedan sqlite.
Opet pogodnosti OSourca.
Neznam dali je Microsoft tako otvoren ali mislim da je to, barem kod nekih, ipak razlog broj dva (prvo sam stavio jedan, ali neka bude dva:)) zašto odabrati tehnologiju.

ps.
nemojte me pitati koji bi bio razlog broj 1:)