FOI fakultet :D

Ja sam ti na 5. godini foi-a, tj. ostala mi je jos samo obrana diplomskog, sto znaci da sam gotov. Fakultet je kao i svaki drugi u Hrvatskoj - 0 bodova.

Uvijek je sve na tebi koliko ces vremena posvetiti ucenju odredjenog podrucja i raditi na sebi, nijedan fakultet te nece pripremiti i od tebe napraviti .net, java ili bilo kojeg programera.

Kad sam shvatio da je tako na svakom fakultetu poceo sam se prijavljivati na vise natjecanja, raditi sastrane poslove (s foruma) i ostali freelancing. Tako sam naucio 95% stvari koje znam.

Postoji hrpa fakulteta koji su 5 puta laksi od foi-a i neces izgubiti toliko zivaca kao tu, foi upisujes ako si spreman uciti beskorisna govna, znas jako dobro matematiku i nije ti problem vjezbati ju jos puno vise od toga i imas odredjenu zelju za nekim od programiranja (iako nije nuzno). Postoji ti vise smjerova na foiu, upisi onaj organizacijski, malo uci ekonomiju, strebaj i opet ces na kraju imati diplomu mag.inf. iako kurca od informatike neces znati. Vjeruj mi neki neznaju ni sto je maticna ploca niti css, niti napisati 1 liniju bilo kojeg prog. jezika. Ja sam o toj opciji poceo razmisljati kasno pa sam upisao najtezi smjer…

Da nebi bilo sve tako crno, na foiu imas par asistenata/prof. koji su bogovi svoj podrucja i u tim podrucjima ces nauciti i vise nego dovoljno da kasnije ides raditi i usavrsavati se u tom smjeru, zbog tih osoba je fakultet ipak nesto.

Takodjer u varazdinu imas idealno okruzenje za ucenje, zivot i sve ostalo tako da je i to odlican izbor.

Ako imas jos kakvih pitanja vezano uz bilo sto od navedenog, javi se ;).

Eto od onog koji je to prošao.

Ja sam završio 2 pred diplomska studija i jedan diplomski studij na FOI-u (programsko inžinjerstvo). Osobno sam zadovoljan s fakultetom i uvijek prijeko gledam one ljude koji pljuju po FOI-u (pod ovime mislim na glavne smjerove FOI-a, a ne na podružnice i PITUP) - po mojem mišljenju to su ljudi koji očekuju da će uz nimalo truda dobiti sve na pladnju.

Na fakultetu možeš skupiti mnoga znanja. Smisao fakulteta nije da te na fakultetu osposobi da budeš najbolji program na svijetu već da stekneš širi skup znanja i vještine da ih sam usavršiš i da se specijaliziraš za nešto. FOI nije programerski fakultet već informatički. Danas je informatika široko područje u kojem je programiranje zapravo “fizički rad”. Ja sam zadovoljan s FOI-em upravo zbog toga što osobu može usmjeriti i prema programiranju (znam dosta dobrih programera koji su završili FOI) i prema konzultantskim zanimanjima. Osobno me programiranje zanimalo od malena i FOI me osposobio dovoljno da budem kvalitetan programer, ali mi je dao i druge vještine koje su me s programerske pozicije u relativno kratkom roku usmjerile prema poziciji voditelja projekta u informatičkoj trvrtci.

Što se tiče posla poslije fakulteta moje kolege i ja samo uglavnom svi našli posao u roku nekoliko tjedana, i u to vrijeme puno lakše nego moji prijatelji koji su završili FER. Naravno, loši studenti uvijek imaju problema ali ako si dobar problema ne bi trebalo biti da vrlo brzo pronađeš posao.

Varaždin je super sredina za studiranje i to je svakako nešto što FOI-u daje određeni šarm

1 Like

Znam da je off topic, ali pohvale za dizajn stranice! :slight_smile:
Baš me je ugodno iznenadio :slight_smile:

1% ljudi studiraju samo zbog tog sto zele novo znanje, to ih bas zanima i uzivaju u tome. Ostalih 99% njih studiraju jer je to nekakva “norma” u HR … pa cak i oni “jedinaši” uspiju upisati neki fax. Jedno 60% ne uspije zavrsiti fax … a onih 40% koji zavrse … ili ne rade u struci ili se jos uvijek slepaju na racun roditelja.

Diploma je OK … i super je to imati, ali nazalost u HR je mozete objesiti iznad WC školjke. Poanta je u tome da ako ste sposobni, imate volju i znanje, netreba vam nikakva diploma … snaci cete se i raditi cete ono sto volite :slight_smile:

Sto se tice FOI-a i opcenito bilo kakvog faxa, oni Vam daju nekakvu opcu kulturu i elementarno znanje … no daleko je to od bilo kakvog znanja da biste mogli raditi u struci. Ako Vas nesto stvarno zanima, surfajte, ucite, citajte knjige … radite na pravim primjerima u praksi. Zato i postoje oni pripravnici za 1600 kn da se stekne zannje i dobije iskustvo i reference.

Vezano za FOI kao FOI i Varazdin, studirao sam tamo … i sve najgore :slight_smile: Barem u moje vrijeme od 2006-2010 na tom faxu se nije znalo ni tko pije ni tko placa. Studirao sam IS smijer … profesori kasne, ne pojavljuju se (pronadje ih se po birtijama) totalna neorganizacija oko ispita, referade … ma opcenito svega. Da ne govorim da se u sve 4 godine ucilo jedno 60-70% ekonomije naspram informatike.

Sto se tice varazdina kao grada … ako ste u mirovini onda je to super grad … nema previse ljudi, nema previse guzve, imate cesto predstave, kina i nekakva kulturna dogadjanja. Ako ste studnet zeljan izlazaka onda imate par klubova i to je to. Dakle ili cete ici u CK ili ZG na izlaske. O zenama da ne govorim :slight_smile: … FOI ima 2-3 promila zena na faxu … a ove lokalne su ili vec sve udane ili su mljekarice po 300 kila :slight_smile: Doduse ako vas to pali … ima dosta ovih ispod 18 … kojima je glavni doseg otici u prark na klupicu, napiti se litar-2 vina od 8.99 kn/l i povracati ostatak noci.

1 Like

Pozdrav kolega.

Možeš li mi reći da li foi-evci komuniciraju na nekom forumu ili facebook grupi. Upisao sam razlikovnu godinu za diplomski studij, ali kako sam izvanredni student (uz rad) vrlo teško dolazim do potrebnih informacija.

Nekadašnji foi forum je bio odličan…