Format date string sintaksa

Dobro aj prestani se više vrijeđati. Prešli smo valjda to.

Da li vidiš iz ovoga gore da postoje različite regdate sintakse i različiti formati datuma. …i da ne možemo u isti koš trpati pojmove: regdate i format datuma ??

Znači regdate je sintaksa (hrpa pravila) koja daje instrukcije kako će se formatirati timestamp.
Regdate će dovesti timestamp u određeni format datuma. …no jedna sintaksa regdate-a je spospobna dovesti timestamp u bilo koji format datuma.

Znači: jedan regdate sintaksa -> beskonačno mogućih različitih formata datuma

Jedna regdate sintaksa nikako ne znači da smo zapeli i samo sa jednim formatom datuma koji ćemo nametnuti svima…

Aj pojasni, što bi značilo da je format datuma regex?

I zašto iz vedra neba izvučeš sada odjednom regex?

Ako spominjem regdate, onda ne mislim na regex!

Regdate sam nazvao simbolično slično po riječi regex, samo iz razloga što je objema namjena da barataju sa stringovima na jedan specifičan način gdje je sam string instrukcija enginu koji parsira.

Kad ću imati inspiracije.

Meni dođe datum sa forme u formatu:
dd.MM.yyyy HH:mm:ss

I hočeš reći kad upogoniš provjeru sa ova dva regdate
dd.MM.yyyy HH:mm:ss
d.m.Y H:i:s

Da ti vrati true i u jednom i drugom slučaju ili ako koristiš jedan ili drugi regdate da je to isto?

Citiraću jednog:

Ponuda ističe za 0000-00-00 00:25:45.

1 Like

Ja uopće ne govorim o tome u kojem će formatu tebi doći datum sa forme.
Kao što je rekao @creatifcode , najlogičnije je da se koristi timestamp za razmjenu datuma…i sa time se apsolutno slažem. Ali o tome nije ova tema! <<svaki puta boldam, ali ne pali!

Isključi to razmišljanje u kojem formatu će biti datum…velim po stoti puta, ne pričamo o formatu datuma. Što se toga tiče, toplo se nadam da ih razmjenjujete u timestampu, heh. …vama lakši život.

E sad, ključno pitanje je ističe li tvoja ponuda u Y-m-d H:i:s ili u YYYY-mm-dd HH:mm:ss :smile:

2 Likeova

Kao prvo, regdate ne radi provjeru. …pa prema tome ne vraća true ili false.

Regdate je sintaksa pomoću koje ćeš formatirati TIMESTAMP u željeni format datuma. (U bilo koji format koji ti je srcu drag…neograničen si mogućnostima…)

ili ako koristiš jedan ili drugi regdate da je to isto?

Naravno da nije isto. Komponenta mora poznavati sintaksu regdatea kojeg prima kao parametar.
Zato nemere jedna komponenta raditi sa jednom sintaksom regdatea…a druga sa drugom.
Zato i govorim da treba pogledati koja je regdate sintaksa najšire prihvaćena…i sve komponente uskladiti da rade sa tim regdateom.
Jer ako je u igri više različitih regdate sintaksi…nastaje teški čušpajz.

Ne. Proslijedio sam timestamp i samo formatir’o output u moment.js-u.

2 Likeova

Ovo mi je uljepšalo vikend.

Reci to velikim firmama koje rade baze, pa sw inženjerima koji rade na razvoju jezika.
Hrpa ljudi, no way.

Imaš timestamp, kad mi dođe u php i treba mi određeni format, prebacim timestamp u taj format, tako i za bazu.

Što češ sa bazama, OS-ima itd…

Dakle imaš linux, win, freebsd, mac os, aix, zos, + hrpa OS-ova za mrežne uređaje, firewals , embeded OS, real time OS itd…

Onda imaš :

Pa imaš različite arhitekture: x86, arm, power pc itd…

Pa onda imaš

Itd…

I sad bi ti u sve ubacio regdate pravila?

Bozo, najsire prihvacena sintaksa za date format, ne postoji - tj. nije ustanovljeno.To je isto kao da pitas koji je najsire prihvacen nacin za rijec jabuka u govornom jeziku.
E sada ti mozes ici logikom da je Engleski najprihvaceniji jezik na svijetu, pa reci od sada cemo svi jabuku zvati apple (glup primjer, ali nebitno).Isto pravilo se ne moze primjeniti za programske jezike, jer se njihova popularnost mijenja relativno cesto - mada svi znamo da je JS najpopularniji :stuck_out_tongue:

Dalje, poslusaj ono sto ti je CC rekao - da ne prilagodjavas stvari sebi.Tebi to sto ti zelis i cijeli taj normJS zvuci super cool - jer si ga ti osmislio.Ako ja za primjer pisem Python, ja cu ocekivati da date format sintaksa prati standard samog jezika, a ne neki Bozin standard cija je date format sintaksa jednaka onoj iz JS-a.

Na kraju se opet dolazi do toga da to sto ti pokusavas nema stvarnog benefita.Tebi izgleda i zvuci cool, medjutim osobi koja dodje poslije tebe ce to izgledati kao totalni bullshit - budi siguran u to :slight_smile:

2 Likeova

Kako će u ovom drugom regdateu engine razlikovati koji mm se odnosi na minute, a koji na mjesece?

Bro, napisao si krivi regdate…samo što nemamo specifikaciju da vidimo kako bi bilo ispravno. :wink:

Da se opet uključim.
Ne branim @bozoou (da odmah u startu se ogradim od trpanja u klanove :smiley: )
Međutim, satrati u startu nekoga tko želi napraviti svoj lib ili framework je u najmanju ruku - ružno.
Dajte mu konstruktivno kritiku ili savjet.
Ako baš smatrate da je to glupo ili bezveze, bi li to rekli i tvorcima jQuery-a ili vue.js-a u njihovom startu pisanja tih lib-ova?
Da citiram: " jQuery’s syntax is designed to make it easier to navigate a document, select [DOM] elements, create [animations], handle [events] and develop [Ajax] applications."
Sve što se tiče jQuery-a može se napraviti i sa čistim JS.
Bozhoou želi napraviti nešto slično ali drugačije, pretpostavljam normalizirati/unificirati stvari između svih tih libova za lakše korištenje. Kao što jQuery olakšava manipulaciju nad DOM-om.
Ne možete reć da nešto ne valja ako niste probali. Kao da ja sad ispalim da je Linux sxanje jer postoje Windowsi i MacOS i da je Linux potpuno nepotreban.
Dajte malo stanite na loptu, razmislite. Budite inovativni.
Evo meni je @tpojka jednom prilikom rekao da mi Ajax mora vraćati JSON (tehnički je u pravu), a ja mu odgovorim da meni Ajax vraća ono šta JA hoću (ne znam jesam li u pravu, ali to i tako radi, jer zašto da mi vraća cijeli objekt ako samo trebam jedan broj). Čemu tu rasprava, primjerice?
Ista stvar i sa Bozhoou - čovjek radi na svom libu, ne potkopavajte. Dajte mu prijedloge, pa kad bude neki javni normjs u alphi i kad ga pusti nama na testiranje, onda možemo ili pljuckat ili ga pohvalit.
Uzdravlje! :slight_smile:

1 Like

Rekoh već da normaliziram sebe i svoju okolinu. Naravno da na onaj dio na koji mogu utjecat…da neću šarat nego ću biti unificiran.
To je loše?
Loše je što sa tom unificiranom regdate formom želim biti što kompatibilniji sa većinom?
Kako to može biti loše, molim te objasni?
Trebao bih definirati u specifikaciji za izradu komponente da se radi prema nekom žnj regdateu za kojeg nikad nitko nije čuo? :smiley: …jer je glupo uopće pomisliti da postoji neki regdate koji je širom prihvaćen,…iako svi koristite oznake: dd za dan, MM za mjesece, yyyy za godinu…kao da je Bog tako propisao. Doduše vidim da se u temi brka mm i MM za mjesece…ali to je valjda prihvatljiv nesporazum pošto nemate specifikaciju za regdate :P.
Da je imate, znali bi da je mm za minute, a MM za mjesece prema onome kako se trenutno najšire koristi…tj prema ISO standardu koji je definiran još 1988 godine.

Opet ti sa timestampom :smiley: :smiley: :smiley:
Ako pričam o razmjeni regdatea, onda pričam o razmjeni regdatea, a ne razmjeni datuma.
Regdate se razmjenjuje u situacijama kada jedna komponenta govori drugoj komponenti kako će formatirati datum.

Btw. svaka čast na konkretnim pitanjima. Jedini shvaćaš problematiku koju pokušavam riješiti, tj. ispravnim pitanjima pokazuješ da ti je jasno što mi je na umu. Dok većina brka regdate i timestamp kao da su to dvije iste stvari. A jedna je datum, dok je druga instrukcija o formatiranju datuma…heh.

Nebitno je što pokazuješ da se ne slažeš samnom, jer nije cilj da se svi slažemo…cilj je da se barem razumijemo o čem pričamo. Inače razgovor postaje frustracija…tako da svi gore koji se frustriraju trebali bi se prvo potruditi shvatiti o čemu je tema, a onda možemo diskutirati o plusevima i minusima.

Ugl. i prvi puta si postavio OK pitanje i čekaju te detaljniji odgovori čim sjednem za komp :wink:

Vidi je na tvom izvoru:

Čini se da ipak postoji neka šire zastupljena norma kada nalazimo istu/sličnu specifikaciju unutar C#, momentjs-a …i sada ovog tvog izvora.

I opet ti dobronamjerno ponavljam nauci teoriju rac. znanosti pa ce ti biti sve jasnije.

Svaka baza, svaki jezik, svaki OS je za sebe.

Isto tako se postavlja pitanje koji su benefiti toga?

Ako to radis za sebe, super, ali ponavljam ti doci ces svako malo do problema kojeg neces moci rijesiti na ovaj nacin.

Isto tako uzmi u obzir i time zone i njihove formate za svaki jezik, bazu, OS, pa druga pisma.

Uglavnom sretno ti bilo.

Savjet , neznam da li si zavrsio kakav studij, ako nisi hitno upisi racunarstvo.

Cuo sam da je algebra jako dobra sto se tice studija racunarstva.

Ako radis, radis jedan jezik ili eventualno dva i prilagodjavas se potrebama.

Facebook koristi nekoliko prog. Jezika, u svim vremenskim zonama, data centre imaju na vise kontinenata i stvar funkcionira, kako ona ne bi mogla funkcionirat stvar od nekog malog bez tog regdate iz kvarta koji ima 200 , 300 ili 500 klasa u svojem projektu.

Pa sve ti je to bazirano vise manje na istom formatu, vec znas za njega. Ima naravno tu i tamo iskljucenja i svaki jezik mozda ima neke svoje sitnice koje je dodao ili oduzeo, ali GRUBO gledano sve je isto svugdje.

Ne razumiju oni jednu stvar.
Kada milijarde spermića krenu na svoj put, uspjet će samo jedan ili nitijedan ostvariti naumljeno.
Prema tome, iz perspektive pojedinačnog spermija šanse za njegov uspjeh su ravne nuli…nikakve!
No oni će svejedno svi pokušati.

Konačni uspjeh oplodnje je ipak rezultat njihovog zajedničkog rada…unatoč tomu što ih 99.99 % “neće uspjeti”

Uspjeli su svi koji su pokušali, jer svojim pokušajem su već doprinjeli tome da postoji onaj jedan koji je ostvario zajedničke snove.

Zbog toga ovoliko buke u ovoj temi…ljudima je nevjerovatno od kuda mi obraza usudit se samo pomisliti da nešto mogu nametnuti kao normu.

Ali imamo norme SQL, JSON, REGEX,XML, HTML,CSS …puno njih se moralo usuditi pokušati da bi sve to nastalo…

1 Like

Jesi cuo za njih?
https://www.w3.org

U tom konzorciju su sve velike svjetske firme.
Broje preko 400 clanova.

https://www.w3.org/Consortium/Member/List

SQL da, ali na bazi svaka firma ima svoj prosireni jezik za sql.
Pa imas t-sql, pl/sql, pg/plsql, mysql ima svoje itd.

Heh, odjednom je normativ skroz očigledan. :slight_smile:
I meni je…ali nadao sam se da postoji nekakva službena dokumentacija na taj normativ i ova tema nije ništa drugo doli pitanja gdje je taj normativ dokumentiran :wink:

No ispalo je da ga svaki library dokumentira unutar sebe…

…što se mene tiče, on kao norma bi trebao biti zaseban entitet i imati svoju dokumentaciju na koju će linkati biblioteke koje se drže te norme :wink:

I od teme sam očekivao da ću dobit taj link…i da ću još biti i noob kako već nisam znao za taj link.
Al čini se da linka nema :slight_smile: