Format date string sintaksa

To je ok i skroz logično. Upravo kroz ta proširenja se s vremenom iskristalizira ono što bi trebao imati svaki od njih…pa u nekom momentu i temelj evoluira da proširi svoj standard.

Evo, momentjs se usudio proširiti normu za regdate. Ništa loše u tome.
Ako ja prepišem specifikaciju za taj regdate od C# i momentjsa…zadržat ću ono najbolje od njih oboje što su inovirali.

Ali nije kompatibilno.:smile::smile:

Unutar svog sustava je kompatibilno.
Unutar vanjskog sustava je kompatibilno u tolikoj mjeri da se ne koriste značajke koje su nadograđene samo unutar svog sustava.

Sa time da je sa vanjskim sustavom kompatibilno u onom postotku koliki postotak tog vanjskog sustava se drži te norme.
Upravo zato u startu treba procjeniti koja norma je najbolje prihvaćena i samo nastaviti tim putem…

Evo, uzivaj:

Tu mozes kupiti sluzbeni ISO dokument:

Btw. tvorcu php-a to nije bilo očigledno kada je kreirao d.m.Y H:i:s sintaksu.
U to vrijeme, moguće nije bilo ništa iskristalizirano…pa je on opleo svojim putem.
A ja u ranim danima svog programiranja sam prenio tu sintaksu u svoje JS komponente…i koristim takav regdate do današnjeg dana.

Sada želim izaći na najprihvaćeniju regdate sintaksu i pomislih da takva odluka zaslužuje temu da si ovog puta od dobronamjernih kolega forumaša potvrdim sljedeću odluku za regdate.

Odluku sam pronašao i potvrdio, dobronamjerne kolege forumaše nisam pronašao. :slight_smile:

Čast nekolicini, ali kao društvo smo šaka jada…

@bozoou

Napisao sam ti jednom da si opaki igrac, ali nisi potkovan teorijom, nego imas neke svoje zamisli, a sve te tvoje zamisli su vec rijesene, ovo nije prva tema. Sjetimo se samo normjs.

Nisi iznio ni jedan konkretan problem gdje s datumima imas problema.

Iako imas iskustva, to ne znaci da imas i znanja.

Ono sto ti spominjes, da je nekome u interesu, to bi se vec bilo napravilo.

Ali ocito da nitko s time nema problema u praksi i stvar funkcionira. Postoji mogucnost da se standardizira i u prog. jezicima i u jezicima, pismima, OS-ima, bazama itd, ali proci ce jos 20-30 god. dok se to ne napravi, jer neke stvari se mijenjaju sporo, pogotovo ono sto radi se ne dira.

Ali ja ništa ne diram.

Ja samo donosim odluku slijediti trenutno najbolji put…tj.najprihvaćeniji…kako svojim djelom i radom nebi povećavao nered, nego pridonosio redu/unificiranosti.

Jesam više puta, ali niste se potrudili shvatiti. Muku ste mučili da uopće počnete razlikovati regdate od timestampa. Nisam siguran da smo još to ustanovili pa se neću trošiti na dublje stvari…

Uglavnom, sorry… ali svi tvoji zadnji upisi su postali parazitski. Jedina namjera ti je da me uvrijediš i to radiš kroz nekakve skrivene floskule ispod stola. Do te mjere da si imao potrebu otvoriti paralelno temu kojoj je jedan od ciljeva bio uvrijediti mene. Možda i jedini cilj.

Uvrijedio sam i ja tebe i ispričao sam se jer mi ne trebaju dječja prepucavanja.
Ako ti ne možeš izaći iz toga, onda u mojim očima ideš na ignore listu. …nemoj osjećati da ću ti više odgovarati ako nastaviš sa ovim forama koje pokušavaš progurati xx svojih zadnjih postova. Ili se drži teme ili ne očekuj više moje odgovore…

@bozoou

Nikog ja ne vrijedjam, ako si se osjetio povrijedjeno, onda isprike.

Prvi dokument je sprdnja od kvalitete…i ne targetira baš problematiku.

Drugi, jel treba uopce komentirati.

Neiskrenu ispriku ne prihvaćam. :wink:

Mene zanima konkretno primjer:

– Imam takvu formu, ulaz u nekom formatu, regdate mora to
– Onda js dobiva date u odredjenom formatu, regdate mora napraviti to.
– js preko ajaxa salje podatke, backend prima u tom formatu i regdate je to i radi to
– sprema se u bazu, gdje regdate opet radi nesto
– sve sa primjerima konkretno, input format, date format, regdate itd.

– ako je u pitanju react ili vuejs ili angular app, onda je na svim mjestima korisniku input isti jer tako odradis, pa ti obrada u cijeloj app nije problem.

Dao sam već. Traži postove sa primjerom na localize_date_format() komponentu.
I ta komponenta je samo jedan od primjera primjene kada komponente međusobno prosljeđuju regdate.

Sto smatras pod komponentom?

Voliš ga k’o majka ludo dijete a ja ovu temu gledam k’o krava mrtvo tele.

Naravno da ne mora. OK, u mom slučaju u 99% situacija - mora.
Zašto ta ideja? Da bi se olakšalo održavanje koda. Konkretno, pogledaj ova dva bloka koda:

$.ajax({
  method: "POST",
  url: "/check/user/activity",
  data: { user: someUserIdVariableFromCurrentUrlForExample }
})
  .done(function( data ) {
    if (1 === data) {
      //do the rest
    }
  });
$.ajax({
  method: "POST",
  url: "/check/user/activity",
  data: { user: someUserIdVariableFromCurrentUrlForExample }
})
  .done(function( data ) {
    if (1 === data.active) {
      //do the rest
    }
  });

I sada ti dodješ na nečiji kod, drugo ti je puno uočljivije šta ti je ta vrijednost.
Ali ja to ne radim za drugog već prvenstveno za sebe i kad pogledam kroz neko vrijeme ne moram dodatno otvarati PHP fajl da bi’ potvrdio samom sebi od čega mi je to 1 (ili neka ruga vrijednost).
Zatim za održavanje i proširivanje koda: kroz dva mjeseca korisnik aplikacije je super zadovoljan ali želi dodatnu funkcionalnost na istom mjestu. Pazi sada nadogradjen kod:

$.ajax({
  method: "POST",
  url: "/check/user/activity",
  data: { user: someUserIdVariableFromCurrentUrlForExample }
})
  .done(function( data ) {
    if (1 === data.active && 5 > data.userPostsCount) {
      //do the rest
    }
  });

A ako želiš da nadogradiš onu varijantu gdje si dobij’o samo integer tu je puno više posla.
Integer u povratu je u prednosti ako nikad neće biti nadogradnje; u istoj kompleksnosti (nadogradnje) ako će biti jedna i samo jedna nadogradnja ikad i u debelom zaostatku ako će biti n+1 nadogradnja koda. Ja taj zaostatak rješavam u prvom koraku standardizujući output ovog tipa na JSON.
Naravno da output može biti bilo kakav string pa i HTML string ali to onda produbljuje problem održavanja i pravi trenutni kod manje fleksibilnim.

Na šta?
Nudio sam mu x puta da postavi konkretan problem (bez palamudjenja o evoluciji).
Predji mu 200-300 zadnjih postova i izvuci sve što je napisano u kod tagovima. Sumnjam da ima više od 20 linija (ako i tol’ko) bez poveznice sa nekim konkretnim problemom koji treba riješiti.
Mislim da sam se trudio da kako god znam, pomognem bilo kome na forumu u tom nekom domenu vezanom za programiranje. E pa nije on izuzetak kojem ne želim pomoći ali (mi) ispada da on sam ne želi da mu se pomogne. Mislim, help us to help you.

2 Likeova

Komponenta je dio nekog većeg sustava.
Npr. komponenta u autu je od kotača do neke žićice.

Znači komponenta može biti bilo što, ali podrazumjeva da je dio nečega i da pored nje ima još komponenti koje su također dio istog sustava.

Jer da je komponenta samo jedna, nebi bila komponenta.

To sam napisao onako iz svoje glave, a da vidimo što kaže google: http://staznaci.com/komponenta

@dmitrecic

Evo konfirmacije. Je l’ vidiš ti ovde neki JS kod?

1 Like

Kod weba imas tri komponente:
– fronted
– backend
– baza

Ako radis mvc, onda uglavnom na svakom view-u imas js, ok mozda se ubace koji pluginovi za jquery, ali to je sve js.

React, vuejs – jedan file koji dobijes kao build, input je uvijek isti, obrada je ista.

Ako imas reactjs, onda imas jedan js file, api i bazu.

Tu ne vidim potrebe gdje komponente medjusobno komuniciraju , onako kako ti zamisljas.

Pa ja mislim da sam slikovito dočarao što znači riječ komponenta.
Ta riječ je postojala i prije programiranja, i njeno korištenje u kontekstu računalnih programa ne mijenja njeno značenje.

Čak su i jezici dovoljno uniformirani da će ta riječ zvučati slično i na hrvatskom i na engleskom i na dosta drugih jezika. To znači da riječ ima zdrave i vrlo precizno jasne definirane korijene svog postanka.

Slično je u programiranju, ako je nešto zdravo definirano u startu…zadržat će svoju pojavku u svakom jeziku vrlo sličnu svom izvoru.

Lingvistika je zajebana stvar i najveći mudraci pokušavaju dokučiti razvoj jezika. Mi programeri imamo tu čast da opažanjem razvoja programskih jezika shvatimo nešto i o ovom govornom jeziku. :wink:

Ponavljam, ako radis reactjs, unutar njega mozes sloziti strukturu kakvu hoces, ali izvana to izgleda kao jedna komponenta.

Na fronted dijelu, js mozes promatrati kao jedan sustav kao jednu komponentu.

Programski jezik na serveru, opet kao komponentu.

Netočno, pročitaj opet značenje riječi komponenta.
Btw. svaka komponenta je sastavljena od svojih komponenti. Hijerarhijski se može potegnuti daleko u dubinu.

Tako ako pogledaš recimo tu komponentu frontend, ona se dalje sastoji od raznih komponenti…

I sve su to komponente weba, pitanje je samo koliko želimo ići u dubinu.
A ja sam tebi jasno napisao o kojoj komponenti pričam i koji je njen zadatak…tako da ne vidim problem.