Freelance projekti - da li ima zainteresiranih?

Kao sto postoje fudbaleri koji igraju za milione ima i onih koji igraju za dzak brasna i vrlo tesko ce vecina tih fudbalera sto igraju za dzak brasna dodji do 1000e a kamoli miliona. Tako i pisci. Imaju svoje limite. Moze se to malo poboljsat, ali vecina pisaca ima limite na sve strane. Od nedostatka strucnosti, do nedostatka istrazivanja, kreativnosti, stila, opsteg znanja… i tu editor ako je dobar moze pomoci, ali ne previse kao i dobar trener onom fudbaleru sto igra za dzak brasna.

Da bi se postigla neka bolja cijena potrebna je uglavnom neka strucnost ili ime. I to ne mislim ime kao dobrog provajdera nego ime u odredjenom svijetu. Npr neki lik koji ima licni sajt o kafi, pise za najveci magazin o kafi, ucestvuje u okupljanjima, takmicenjima i native je pisac i uzima 50-70$ po clanku. Ti ne mozes na forumu, a i sire naci nekog ko moze upola dobar pisac da bude jer mu fali sve ovo, cak i da ima dobro znanje nedostaje mu ime, nedostaje sto nije native i cak i ja kome engleski nije prejaka strana cesto primjetim da pisac nije native.

Cak i ako ne treba strucnost, ako treba kreativnost, onda je skoro jednak problem jer je vecina nema. Najgore sto npr gdje ne treba ni pretjerana strucnost ni kreativnost no istrazivanje, vecina ni to ne zna ili ne zeli vremena da trosi da bi sve bilo kako treba tj da bi vrijednost napisanog povecala cijenu.

Dalje, tacno se vidi kod vecine pisaca odradjivanje posla, kao i to ko bi mozda mogao biti dobar pisac. Vecina ne mogu biti dobri pisci. Vecina vidi pisanje kao brze pare. Ne znaju biti zanimljivi, privuc i zainteresovat citaoca, seo optimizivat, a da ne izgleda da je seo optimizovano. Vecina se trudi sto brze clanak napisat, a sta je brzo to je i kuso. Vecina se ne trudi napredovat i ne racuna pisanje ko posao vec hobi. I ti kao editor bi imao tonu posla da to ispeglas, da nadjes ljude koji su posveceni, da ih edukujes, da napreduju. Kao sto u vecini slucajeve nije slucajno da ti sto igraju fudbal vrijede vrecu brasna tako da nije slucajno da pisci vrijede uglavnom koliko trenutno su placeni, a neki ni toliko ne zasluzuju. Ja sam do sad saradjivao sa minimum 100 pisaca i od toga max 10% zasluzuje solidno vecu cifru. I vidi se da bi recimo mogli bit dobri piscu. 40% ne zasluzuje ni tu malu cifru. Ostali su na toj cifri jer bas toliko zasluzuju.

5 Likeova

Pozdrav, zainteresovan sam, preferiram React, ali nije problem ni VueJS, sto se tice iskustva, radio sam na jednom projektu krace vrijeme, React/GraphQL. Imam nekih svojih projekata, trenutno testiram neku svoju MERN aplikaciju Smatram da sam negdje na “medior” levelu, volio bih ako vec budem u ekipi da ima neki senior da malo uputi.

Ja sam vec imao pisce i nisam od njih nasao nijednog koga mogu editirat. Doslovno to sto napisu treba totalni rewrite, jedno vrijeme sam i tako radio da pisci rade smao istrazivanje a ja pisem, ali nema tu kruha pa sam odustao, vecinu pisanja sam odradjujem ali sad nemam nesto vremena i pokusavam napravit tim i da to sve jos dignemo na vecu razinu. Samo tesko je pronaci ijednog dobrog vrijednog pisca za po 1$ 100 rijeci. Ako bi nasao dva tri koja su solidna i voljna popravit svoje pisanje i istrazivanje lako se moze to dici na vecu razinu. Ja kao editor mogu jako dobro skresat clanak ako su u njemu neke obicne greske i tu i tamo zeznuta struktura recenice, ali ako je svaka druga recenice zeznuta onda se treba sve isponova napisat.

Mislim da se nisi dotakao možda najbitnijeg.
Kako podijeliti zadatke, odgovornost i prema tome i zaradu?

Kad se to posloži, mislim da se približavaš već poznatom konceptu gdje imaš organizatora/vođu i ekipu koja radi određene zadatke za određene iznose. Naravno, ti možeš osmisliti i kvalitetniji koncept.

Prednost tima/firme u očima klijenata je u tome što imaš firmu koja ima registriran neki broj zaposlenika i to daje određenu garanciju klijentu.
Još ako postoje klijenti koji će potvrditi pozitivno iskustvo u radu s tom firmom, onda si novim klijentima još pouzdaniji.

A krenuti iz nule sa firmom koja zapošljava određeni broj ljudi, je malo nezgodno. Košta hladni pogon…

Možda bi tu bila opcija da početna ekpa te firme sama sebi plaća doprinose, a ostatak se podijeli po zaradi i zasluzi. Na taj način bi tim činom svi pokazali da žele stvoriti tu firmu…a da nisu tu tek tako da probaju.

Jer “probati” je vrlo često sra**. Onaj tko uistinu želi nešto napraviti…on ide svim srcem u tom smjeru i nema tu onda puno prostora hoće li to nešto uspjeti ili neće. Naravno, to sporazumjeva da je put dobro isplaniran, a to stvara i tu vjeru u taj put. A kada se ima precizan plan, onda se u svakom momentu može i vidjeti koliko put odstupa od plana ili ne…po potrebi koregirati. Za svaku kritičnu točku unaprijed imati plan B.
Bez preciznog plana, sve je lutanje. :slight_smile:

Onaj tko bi zaista htio da se stvori ovakva firma i vjerovao u to, nebi mu trebao biti problem dati dio sebe u startu da se ta firma osnuje…tako da recimo pokriva svoj hladni pogon. (To je samo ideja, neću reći ispravna. Uglavnom, na ovaj način bi se mogla “jednostavnije” startati firma sa određenim brojem ljudi koji su stalno zaposleni)

A onaj tko nije dio firme, njegove usluge se outsource-aju…

E sad, po tvom konceptu (ako sam dobro skužio) …svi bi se na neki način outsource-ali, a i svi bi bili tim. Al ne vidim kako to rješava početni problem koji sam naveo da vidim najbitnijim?

Neću reći da je nemoguće tako, ali puno toga bi trebalo preciznije definirati da se uopće vidi kako to zamišljaš. :slight_smile:

Btw. ja sam isto htio pokrenuti firmu …al mi nije baš bilo jasno kako to startati. A niti mi se nije dalo prolaziti sve baby-korake od sirovog početka do točke da to na nešto liči.
A nisam bio u mogućnosti odmah zaposliti x broj ljudi, također smatram da je to poprilično rizično. (Nisam bio u mogućnosti niti jednog zaposliti, kamo li ekipu)

Tako da zasad idem malo manje rizičnim putem.
Ali kada bi išao na osnivanje svoje firme, težio bih tome da precizno definiram koncept u koji bi osobno vjerovao i u koji bi vjerovali oni koje bi nastojao okupiti tim konceptom.

Ovdje nisam baš vidio koncept osim želje da se zajedno radi. A koncept je DNK tog tima :wink:

BTW. ono što bi trebala biti činjenica:
Tim ljudi koji su pravno registrirani da zajedno rade i koji mogu isporučiti iole kvalitetan proizvod sa relativno efikasnim utrošenim vremenom, neće imati problem sa pronalaskom klijenata.

To je lagano kokoš-jaje problem i treba “samo” naći način kako zavrtiti petlju. :slight_smile:

mislim da se ovdje ne radi o firmi. Mislim ako sam dobro shvatio da je cilj stvoriti tim pod nekim imenom na upworku i dobiti kredibilittet a onda kasniej s tim kredibilitetom (ovisi kakav stvoris) mozes ili raditi pogone kao Google ili mozes biti gori od susjedovog malog pa ubrzo zavtorit, sve ovisi o kredibilitetu kojeg steknes.

A ljudi u timu nisu outsorcani niti su dio tima, mislim oni su dio tima onoliko koliko zele biti, ako nemaju vremena jednistavno ne rade i nebudu placeni, nema hladni pogon, placen si koliko radis. Zato to je za ove ljude koji vec imaju posao ali imaju i slobodno da nesto rade jos, pa onda zasto ne ovo.

A zasto je ovo dobro, kao sto sma spomenuo da se povezemo i dobijemo koliko toliko osjecaja sto moze sto napraviti i onda uzimat poslove prema tome, to je onaj pozzitivian loop koji bi te trebao kickat sve dalje i dalje i na kraju do vrha.

A zasto nebi svatko od ovih pojedinaca u timu sam radio na upworku, pa moze, nema problema, svatko tko ima email moze raditi na upworku, i vecina njih radi, odnosno ne radi, jer eto neznam zasto ali dobra debela vecina ne uspije na upworku…

@bozoou

Vidim sto tebe muci.

Mogucnosti su slijedece:
Otvorim obrt, svatko dobije svoj dio kao suradnik preko winglio i sl., davanja su cca. 18% kod winglio.

Krenemo radit i kad uleti veci projekt , otvorimo firmu u kojoj smo svi suvlasnici sa pocetka prica.

Sto se tice placanja, to ti ide ovako:
Napravi se naliza zahtjeva i svatko zaduzen za svoj dio kaze cifru za koju bi odradio posao i koliko mu treba vremena, sve skupa se zbroji , doda npr. marza za eventualne troskove , marza za project managera koji kaze iznos koji bi bio ok to sto je nasao posao + vodjenje projekta + komunikaciha sa klijentom, i na to se doda PDV + troskovi upworka.

Ne krece se od firme, nego se krece od toga da se prvo nadje nekoliko poslova odradi mozda po manjoj cijeni zbog referenci i onda krece dalje.

Ja dajem 100% sebe u to.

Isto tako kad se odradi analiza, posloze se tiketi sa rokovima, budjetiranje i sl.

Sta cemo firmu otvarat, D.D.? zbog jednog posla, pa ako nas zbog jednog posla zele strpat u cuzu sa onim mafijasima neka… mozda nesto naucimo u cuzi…

1 Like

Moze i pausalni obrt.:grin::grin::grin::grin:

Do 85 000 kn prihoda zaposlenoj osobi su davanja oko 100 eura mj.

Ako se prekoraci 300 000 kn god. , onda se naplacuje i pdv.

ne isplati se, vise se isplati otic u cuzu. Predpostavljam da se necemo vidjet uzivo pa ako nas nakon prvog posla strpaju u cuzu da se barem vidimo pa onda mozemo face to face dogovorit neke strategije.

Samo koliko vidim ima nas ovdje i srba i bosanaca i hrvata, pa preporucam kad izdaju tjeralice da krenete putem europe, neka nas uhvate u Minkenu pa da budemo zajedno u cuzi, ovako cemo biti svako u svojoj sto nije nesto…

1 Like

Zahvaljujem se svima, email je poslan svima od kojih sam dobio njihov email privatnom porukom.

Strpite se s pausalcima do sljedece godine, uhljebi spremaju nesto za pausalce…

Ja bi sudjelovao. Imam iskustva sa react/react-native, wp ,node, go,…

Imam i firmu ako treba…

I jos par ljudi koji bi se mozda mogli prikljucit ( dosta iskusni developeri).

Ekipa, jeste li se uspjeli izorganizirati? Kakva je situacija sada 2 godine kasnije?

2 Likeova