Freelancer.com vs Upwork.com

Da, da, znam za to, tako i trazim (<10$), al gomila ih ima sa po 8-9$ za poso koji bi platio 4-5$ :smiley:

Vidim izbacili su i one “examove”, a msm da su to prije imali? Kad trazim na freelanceru, pa zelim da vidim dal neko zna jezik odredjeni, mogu pretrazit npr Swedish exam 1, i vidjeti koliko je % prosao na testu, tj vidjeti sve freelancere koji su prosli, to mi je odlicna stvar a ovamo izgleda nema

Kao klijent plaćam 5% marketplace fee za svaki milestone kojeg fundam:

Više info: https://support.upwork.com/hc/en-us/articles/218375638-Client-Payment-Processing-Fees

Freelanceri dodatno plate od 5 do 20%, ovisno o količini:

image

Više info: https://support.upwork.com/hc/en-us/articles/211062538-Freelancer-Service-Fees

auuu, al kidaju, neurekli se :smiley: Ispane da bi radnik dobio 400$, ti ces platit 525$ (25$ tvoj fee, a 100$ ce uzet upwork od tih 500 sto ostane).

Nisam siguran al mislim da postoji i withdrawal fee, a to da bi u pravilu freelancer trebao platiti i porez na sve to u svojoj drzavi, necu niti spominjati.

Fee jeste velik na početku, ali vrijedi. Nije mi još se desilo da klijent ne plati, a na Upworku sam 5 godina. Sa long-term klijentima se taj fee ni ne osjeti, a ako dovedeš klijenta na platformu, fee je 0%.

Ja kao radnik na upworku mogu samo reci da je fee ogroman i da je jako tesko dobiti posao. A da ne govorim o Job Success Score za kojeg nitko ziv ne zna kako se racuna. Ja sam dok je bio oDesk imao ocjenu 4.95, kad je to postalo upwork dobio sam Job Success Score 44 od 100.

iWriter uzima piscima 35%
Znaci od tih $525 pisac bi vidio $340. Minus jos Paypal sto ga odere.

edit. Ispravila sam.

skup sport, jadni pisci i jedni i drugi

EDIT: dodaj na tih 35% ove poreze u svojoj drzavi sto ce platit… Ako se ne varam, Srbija idalje freelancerima uzima ogromne %? Na kraju bi ispalo da zaradis 100$ a posle svih feeova i poreza ostanes sa 30$

Pa jadni da. S druge strane, sjajno je da postoji platforma kao sto je Upwork. Jer koliko bi tek bili jadni da nema Upworka. Mnogi od njih ne bi bi nasli posao. Tako da sve u svemu Upwork je dobar. I uzima puno manje nego npr. iWriter (zato sam i batalila iWriter, a i pisci im bjeze)

1 Like

Naravno sve to stoji… meni ovako napamet kad razmisljam kontam da je nekih 12% platforme “ok” trosak

Zamisli kvalitetu prevoda prije 30 godina kad si morao fizicki ganjat ljude po gradovima da prevedu s ZNJ jezika na tvoj ili engleski :smiley: to nije je valjalo, a nit je bilo jeftino. Testirat vise ljudi, vidjet istoriju poslovanja, recenzije i sl… sve je ovo ljepota interneta :smiley:

Da da… zaboravih. Nisam dugo plaćao a i nije nešta preveliko da mi smeta kad plaćam. Kad plaćam članak 10$ bude 10,3

Eto povećaše na 5%

Evo nakon nekih 7 dana i nekih 5-6 ljudi zaposlenih na Upworku (moglo je i vise da nisam vec nasao na Freelanceru) mogu samo reci da je Upwork jedno 2 lige ispred freelancera sto se tice kvalitete kandidata i broj prijava

Ono pozivanje na posao funkcionise 10 puta bolje- pozives, covjek prihvati il odbije… mozes i vidjeti ko je aktivan zadnjih 7 dana pa da ne zoves one sto ne koriste platformu vise i sl… toga ovamo na freelanceru nema.

Jedino sto im je zajednicko jeste sto Indijci ni na upworku nisu normalni :smiley:

1 Like

Može postaviti sliku tog dijela gdje vidiš ko je aktivan zadnjih 7 dana?

Greska, u pitanju su dve sedmice… Al samo kad invajtujes ljude za projekat, ides na filtere pa oznacis i aktivnost:

Ljepota Upworka je i to sto ti u onim sugestijama predlozi aktivne ljude… a ne ko na freelanceru gdje trazis nekoga s odredjenim skilom, a on ti izbaci nekoga ko nije na sajt usao 10 godina

1 Like

Ajde recite dal ja ocekujem previse ili su ovi iz Upworka glupi ko K

Napravio sam tri prekrsaja na Upworku kao klijent, bez da sam dobio email ili notifikaciju… i sad mi je nalog suspendovat (ne banovan). A prekrsaj je to… sto sam u opisu projekta stavio i “test file” koji freelanceri mogu odradit i dodat uz prijavu. Ovo upwork vidi kao “free service” sto mi je suludo. Koga kod sam pitao za dodatne testove- to sam sve placao po dogovoru.

Isto, nije mi jasno kako se dogovorite oko placanja? Jedan od prekrsaja, je to sto sam pitao kandidate koliko bi htjeli zaradjivati po satu (a projekt je bio fixed budget), i sad to racunaju kao jedan od prekrsaja jer je u pitanju pogresna kategorija (svakako nisam planirao placati po satu, ali zato sto sam ovo pitao, sad mi upwork racuna kao da sam trebao ovo stavit u “hourly rate” kategoriju)

Zato što je Upwork jedno vrijeme bio pun prevara vezanih za “test” poslove. Test se može odraditi tek kada se sklopije ugovor, pa makar on bio i minimalni od 5$ :wink:

Ne znam zašto bi ti pitao freelancere koliku oni satnicu žele, postaviš koliko nudiš i vidiš ko će ti se sve prijaviti. Ako ti se ne sviđaju, podigneš cijenu i prijavit će se kvalitetniji ljudi.

Jeste, al kontas onda da su te prevare s naloga koji nemaju istoriju, a na nalogu koji ima onaj hire rate na 100%, i gomilu zavrsenih/aktivnih contracta

A nije li moguce isto tako da stavis sta je potrebno uradit, pa onda vidis koliko freelanceri traze za to, a ne da napamet pogadjas cijene u naprijed da vidis sta kaze trziste (na onaj gore nacin odma na prvom projektu znas na cemu si i koga ces zaposlit).

Eto logicnije mi je da npr ako stavljam projekat za neki sajt, da stavim otprilike sta sajt treba da ima i recimo da bih to platio 500-1500$, i da onda freelanceri salju ponude i sta ce uradit i kako, i koliko bi to kostalo, nego da je prvo postavim 500$, pa gledam prijave, pa onda ako mi se ne svidja da pravim novi job post sa 700$ itd

Klijenti sa kojima sam surađivao, a nisu znali odrediti cijenu projekta koristili su placeholder. Postave $5 kao cijenu projekta i naglase na dnu da je cijena samo placeholder i da se javiš sa cijenom za projekat.

Ja umjesto per hour stavljam fixed rate za odredjenu kolicinu clanaka. Za sampleove odabranima napravim neki manji milestone i tako im platim, pa ako je clanak ok onda ga i iskoristim. Nisam nikad imao probleme s Upworkom, osim nekih bugova koje bi brzo rijesili na live chatu.

Evo sad kontam, imam jedan projekat otvoren, ima 200+ ljudi koji su poslali sample…

U teoriji, taj projekat bi trebao biti wordovan na nacin da oni taj sample ne salju, nego da ja rucno odaberem ko bi trebao poslati to, tj trebam platiti svakoga minimum 5$ za sample, pa ako hocu da svi salju (kao sto su vec poslali) ovo bi me izaslo preko 1,000$. S druge strane, za taj isti jezik imam nekoga ko za 1000$ odradi ~400 clanaka, sto je bukvalno jedan citav sajt hehe

Znaci napravis recimo 100$ for 10 articles about x, pa kad se jave, ti vidis ko ti se svidja i ponudis da uradi jedan clanak za 10$ i vidis dal valja?