Full width dizajn 2016/2017. ili ti tema o širini stranica/sadržaja

Dakle zadnjih par mejseci dok sam u poslu, vidim da dosta webova prelazi na full width stranice.

Npr sada sam bio na eventimu tražim neke karte, dugo nisam bio pa vidim:

I još niz drugih da ne nabrajam.

Radio sam neke još i prošle godine, dakle sadržaj da ide full width.
Slideri se i dalje rade na nekih 1920px širine.

No da li razmišljate o novim monitorima, prikazu na 4k monitorima itd?
Koji su vam standardi u postavljanju itd.

Vidio sam neke stranice iz 2012/2013 par komada na 4k rezoluciji i iskreno smijeh:)

Nije ovo full width, ovo je malov eci width. A i nije standardan web. Pronaci standardan web s tekstom na full width, e to izgleda smijesno.

Sad vidim da kad odes na neki page width se i na eventim.hr smanji, tak da ono…

1 Like

Ne mora značiti.
Može se full width fino koncepcijski složiti, što naravno zavisi od majstora koji ga slaže.

1 Like

Da ali prelaze.

Ja sam sada radio nešto na divi temi, jedan web dućan koji se radi, i jedna live stranica, ima gro članaka pa sam se poigrao sa rasporedom članaka.

Ako se dobro postavi, dobro to izgleda. A na velikom ekranu predobro. Pa pitam kakva su iskusta.
Slike naravno su druga priča. Ali išao sam sa idejom da nema malih rezolucija.

Ne može samo text, to je previše, Pričam o jednom dobrom rasproedu sa tekstom slikama itd…
Ovo nije skroz ali definitivno prelaze na nešto šire. Pa me to potaknulo.

Kad nađem primjere koje sam vidio stavim.

No čisto me zanima razmišljanja.

Webom jos uvijek prevladava tekst, cak ponekad sam se uhvatio da mi je procitati neki tekst umjesto gledanja videa, video sporo traje, vuce se, a ima dosta toga da bi nabrzinu preletio, sa tekstom to mozes.

Ako je tekst glavni dio weba onda neznam dali je full width pametno. Jer ce izgledat smijesno

Sve veliko, nepregledno.

Ajd daj primjere i mene to jako zanima, jer theme za WP kojima sam se ja u zadnje vrijeme susretao nisu full width.

Nemoj gledat što naši webovi i njihovi brain-trustovi rade.

Etc etc…onaj novi T-portal dizajn… kladim se da im page-viewovi padaju expresnom brzinom :smiley:

Fullwidth je ok za neke galerije, portfolije, video servise (yt) ili tako neke user generated platforme.

Za sve ostalo trebaš imat definiciju weba iz razloga da možeš fokusirat čitatelje na tebi važne stvari tipa objave, reklame, članke itd. Jer ih moraš navodit kamo ti želiš i da rade akcije koje ti želiš.

Dakle samo radi suprotno od onoga što naši rade i uspjet ćeš :smiley:

1 Like

Full width mi je must have posebno na mobilnim stranicama. Desktop i nije baš poželjan.

Što se teksta tiče, pa pogledajte samo wikipedija članke. Čisto i jednostavno. Kada vidim padding post kontejnera prvo to rješavam.

Going back to the roots - tako će na kraju biti.

Pitam iz razloga, što i neke od tih stranica, imaju otvaranje određenih stvari sa js, fullsize poupovi koji nemaju svoj url itd… loše.

http://demo.acosmin.com/?theme=justwrite

Neznam bas koliko je ovo koncepcijski lijepo slozeno. Ali znam da ljudi pate od OCD-a, neki vise neki manje i kada vide ovakav chaos na monitoru zaboli ih glava, sada zamisli da svoj super popularni site pretvoris u ovo, ljudi koji su visjeli na tvom siteu 2 sata, nemogu sada biti ni pola sata.

Slicno sa bojama, recimo da lijepi clean design s bijelim toplim bojama zamjenis sa zabljom zelenom bojom, isti effekt.

Copyright © 2022 WM Forum - AboutContact