Gdje i kako mogu naci investitora?

Imam pitanje, gdje naci investitore, investicije? Kako?

Imam ideju za projekt, posao.

GoFundMe, KickStarter,…

1 Like

Pozdrav botFishing!

I ja sam se dugo mučio s tim problemom kako doći to toga ali evo imam dogovoreno nekoliko pitcheva u idućih mjesec - dva. (tj trebalo je vremena da sadašnji projekt dođe do te faze da je spreman za rast - imam konkretne brojke, dokaze, uspjehe)

Investicije ima na svakom ćošku samo pitanje je imaš li (imamo li) pravi projekt i ponudu za to.

Sama ideja neće biti dovoljna pogotovo ako se radi o nekom app-u (pretpostavljam zato što si developer)

Pitchati samo ideju bez konkretnih rezultata (razvijen app, prvi korisnici, njihov feedback, zarada makar od 100$ itd itd) je ajmo reći gotovo nemoguće.

Možeš bar natuknuti o čemu se radi pa ti mogu dati malo više informacija.

Poyy, naime nije rijec o nikakvoj app ili o razvijanju, imam par ideja zapravo, neki black hat, neki white hat.
Imam u planu otvoriti svoj online posao za nudjenje izradu botova (automation softwara, chatbotova…), web scraping, itd. To je jedan on projekata od kojih bi htio prvobitno realizirati.

okay ali kako sam i rekao trebat će ti puno više od toga pogotovo što imaš u planu a nisi pokrenuo…

Zašto jednostavno nebi izradio jedan - dva bota te uložio odredena sredstva u marketing sam (cca 3K-5K€) i vidio kakav ćeš rezultat dobiti.

Jer dns na tržištu ima 10000000 raznih botova i moraš imati konkretno rješenje s stvarnim korisnicima itd.

btw za investicije “nemožeš” imati jedan od projekata nego fokusiraj se na jedno, stvori najbolji app pa onda ćeš doći i do investicije.

O kojem se iznosu investicije radi?

1 Like

Skoro sam bio na jednom prezentaciji momka koji je imao startup TruckTrack koji je ugasio nakon 7 godina rada. Razlog gasenja je bio veoma tesko dobijanje novca od investitora cak i kada se nadju. Covjek prica bas iz prve ruke. Rekao je da u 3 mjeseca u USA proveo da prica sa 150 investitora i dobio je 150 NE. Ono sto je najbolje je da proizvod koji su oni imali je bio veoma funkcionalan, postojalo je trziste za njega i ljudi su ga koristili i placali su za njega. I pored svega toga, nedostatak sredstava od strane investitora ih je ugasio. I jos jedna zanimljiva stvar koju je pomenuo. To sto investitor kaze da se dati novac zapravo ne znaci nista jer se njima desilo da su cekali 10 mjeseci da investitor uplati novac i nakon 10 mjeseci im kaze “niste imali dovoljan rast u ovih 10 mjeseci i nista od novca”

2 Likeova

Zašto su im konstantno trebali investitori? [quote=“bobo_1, post:6, topic:54005”]
Ono sto je najbolje je da proizvod koji su oni imali je bio veoma funkcionalan, postojalo je trziste za njega i ljudi su ga koristili i placali su za njega.
[/quote]
Znači imao je gotov proizvod(aplikaciju) i kupce, ali konstantno traži investitore? Umjesto da je to vrijeme potroši na dovođenje novih klijenata.

1 Like

Sigurno da je teško s investitorima i ima ih svakakvih ali slažem se s tobom.

@bobo_1
Koji k su oni radili da su im nakon 7 godina i dalje trebale investicije.
Nekužim šta su mislili da će ih netko financirati kao mama i tata što su to radili cijeli život.

Da je sve to tako (imali funkcionalan proizvod, korisnike…) i dalje bi postojali a oni u 7 godine + investicije nisu uspjeli doći do nekog minimalnog kapitala?
Vjerojatno su bili “veliki” direktori odjednom kad je taj novac došao i kako došao tako i otišao…

To sto investitor kaze da se dati novac zapravo ne znaci nista jer se njima desilo da su cekali 10 mjeseci da investitor uplati novac i nakon 10 mjeseci im kaze “niste imali dovoljan rast u ovih 10 mjeseci i nista od novca

To vjerujem

Baš tako. Zašto nisu zaposlili salese da to rade i amen.

Mislim po ovome što si napisao nije baš ni da imaju 2 čiste.

2 Likeova

Ne bih da ulazim u neke diskusije o tome sta su trebali raditi ili ne. Samo sam prenjeo sta je momak pricao. A krenuti u neku startup pricu bez investitora je nemoguce.

Najbolja konstatacija koju sam procitao nedavno je kad zapoceti startup, u kojim godinama.
Postoje 2 opcije:

  1. Dok ste na faksu ili odmah neposredno nakon zavrsetka. Troskovi zivota su vam minimalni, u 80% slucajeva ste na sisi od roditelja, imate velik krug poznanika kojima vrijeme ne znaci nuzno i novac, stvari gledate na vlastiti nacin…
  2. Zaposliti se na 10ak godina u struci, vidjeti kako dise industrija i onda se otisnuti u vlastite vode. Tada cete uvidjeti greske, moguce prilike i svasta nesto sto dolazi sa zreloscu. Nemojte misliti da cete isprtljati nesto u kracem periodu, necete.

Pod jedan sanse za uspjeh su 50-50, pod dva 75-25%, i ne sanjajte mladi o nekim novim google/facebook, oni su iznimke koje potvrdjuje pravilo. A to je da takvi se ne radjaju cesto. Najvise uspjesnih projekata su odradili ljudi u kasnim 30ima i u pocetku 40tih, tu je negdje vrh gaussove krivulje.

Investitora danas ima vise nego ikad u povijesti, a sve ovisi o tome koliko ste ozbiljni pristupiti projektu. Tko su ljudi koji vas okruzuju, i kako vi gledate na budcnost. Cak nuzno ne nose investitora same ideje, vec ove gore 3 stvari.

Uvijek sam otvoren za nove izazove, imam ih par i sam koje guram, pa ako ima osoba koje su se propoznali u gore iznad napisanom, vrlo rado bi popricao s njima i neka mi se jave porukom.
Bilo bi mi drago razmijeniti koju rijec s njima, sretno svima :wink:

2 Likeova

Investitora je više nego ikad kao i start up-a odnosno ljudi koji traže investiciju tako da je to dvosjekli mač kao u svemu i za dobit stvarno investiciju treba se dobro potruditi odnosno ljudi neshvaćaju da je investicija jednokratna i uvijek možeš naći neku “budalu” kojoj ćeš prodati muda pod bubrege i dobit ga da investira u nešto što su male šanse za uspjeh. Nije stvar samo u novcu nego u znanju i vezama koje ti investitor može pružiti i koji mogu biti puno vrijedniji od novca.

Pođi razmišljati od sebe odnosno da se staviš u poziciju investitora pa ćeš vidjeti kako se okrene ploča i kako drugačije počneš razmišljati o prilici za koju si se kunio da je savršena i da je sve eazy.

Ono što svakom start up-u treba je investitor koji će osim novca uložiti znanje, vrijeme, trud i veze da taj start up uspije a, to nece svaki investitor.

Ovo što je @bobo_1pričao je primjer lošeg start-upa/investicije ili oboje.