Gdje je najpovoljnija bitcoin kupovina?

Gde kupiti bitcoin ali sa malom provizijom?
Gde najbolje napraviti wallet?

Ja bi ovako glupa pitanja samo obrisao da sam moderator.

1 Like

Najbolje napraviti wallet na binance tu mozes i kupit sepa bankovnim prijenosom 0% je provizija
Imas ovde detaljnije info

1 Like

Eh da sam ga tad kupio… :smiley: Btw. Da li sve vazi isto (mislim na proviziju) i za Srbiju?

Za Srbiju i BIH ne
Ne moze se kupovati direktno na Binance SEPA i kartica ali moze preko Advcasha
Napunis Advcash karticom porvizija je 3.9% a onda prko njih kupujes na Binance 0%
Ima gore detaljno objasnjeno na jednoj stranici

Na Changelly mozes direktno da kupujes sa karticom iz Srbije, uzimao sam vise puta ne samo BTC i nikad problema.

na skrillu se može kupiti karticom iz bih, moze i na payeeru, mozda i paysera … samo se moze kupiti i prodati, ne moze se slati na druge adrese, osim na payeeru … tako sam barem ja skonto

Isto je na Revolutu, americkom Paypalu i jos nekim servisima. Time ti ne postajes vlasnik BTCa i ako ga hoces drzati dugorocno, to je jako losa opcija.

Ne vidim koji je smisao takve kupovine BTC
To je isto kao da odes u salon automobila i kupis Lamba ali trgovac ti ne dozvoljava da ga izvezes iz salona , povozas i posle parkiras kod sebe u garazu

To je striktno za investiranje, ako ne misliš koristiti stvar u koju investiraš. Na taj način se recimo krajem ove godine kada bude cijena na peaku može brzo i jednostavno prodati kripto. Uz to, mnogi stariji ljudi ne žele koristiti mjenjačnice i slično.

1 Like

kupiš, držiš par mjeseci i prodaš kada cijena skoči … a sve u okviru jedne mreže, nema feeova i zajebancija … vidiš li sad smisao?

Ne vidim
Ponavljam to je isto kao da kupis jako rijedak model Lamba ali ne dobijes kljuceve ,ne mozes da ga vozis i parkiras kod sebe u garazu
Ko ti garantuje da si stvarno kupio Lamba Kupio si imaginarnog Lamba
Dobio si samo obecanje trgovca da ce on umjesto tebe kupi , da cuva i voza lamba
Naprimer cijena Lamba za 5 god skoci na 2 miliona dolara trgovac moze da kaze da ti nisi kupio Lamba i odbije da ti da 2 miliona
Trgovac moze da ode u stecaj ili zatvori radnju a sa njim nestane i tvoj imaginarni lambo
Neko naprimer provali u salon slucjano i ugovor da si kupio Lamba koji cuva trgovac nestane (neki haker provali recimo u bazu podataka pay pala i izbrise sve podatke itd

Ti nisi vlasnik lamba dok ne posjedujes kljuceve lamba i dok lambo nije kod tebe u garazi
Normalno ako si vlasnik lamba i hoces da ga vozas moras nasuti i malo goriva u rezervoar

Ako striktno investiraš, tada taj Labmbo nećeš voziti, pa je isto gdje stoji, dok god je tvoj, a i ovdje pričamo o digitalnoj, ne fizičkoj stvari.

Revolut. Ti posjeduješ određenu količinu kripta kod njih, koju si kupio. Oni je čuvaju, ali na tvoje naloge za kupnju, prodaju ili zamjenu odmah reagiraju u milisekundi.

Nije najbolji način za investiranje u kripto, dapače, jedan je od najgorih. Ali i sam imam dio portfelja kod njih, jer mogu momentalno prodat i koristiti karticu s lovom. Nadalje, kod starijih ljudi je ovo jedini način investiranja u kriptovalute, jer kupiti na mjenjačnici nekoj… Jako teško.

bitcoin protiv banaka, a na kraju berze dodju na isto ko i banke haha

Dođeš u banku i staviš €100,000 eur na oročenu štednju. Novac si dao, a dobio si komad papira na kojem piše da si položio tih €100k eur. Novac nemaš, imaš samo komad papira. Banka ode u stečaj. Ista situacija.

Zato služi osiguranje depozita, a isto vrijedi i za npr. Revolut. Ako vjeruješ banci i državi, onda možeš vjerovat i Revolutu jer su kod njih sredstva osigurana i za slučaj da propadnu.

To je razlika izmeđa osiguranih i neosiguranih institucija. Veći je rizik kupiti na burzi koja nije adekvatno regulirana i na kojoj sredstva nisu osigurana i iza osiguranja ne stoji država nego recimo na Revolutu.

Ja ipak više volim imati Bitcoin na ledgeru na sigurnom nego vjerovati burzi, Revolutu ili državi.

Kao što su već neki rekli, ako želiš samo investirati (i vjeruješ državi) onda ne trebaš imati problem kupiti preko npr. Revoluta. Isto je i s Lambom, ako ga kupiš da ga preprodaš i ne misliš ga voziti još ti je i bolje da stoji u salonu ako znaš da za njega garantiraju trgovac i država.

Rizik uvijek postoji … možda je tvoja garaža za čuvanje lamba manje sigurna od njihove koji se bave time.

Na tebi je da procjeniš rizik i odabereš put kojim ćeš ići. To nam je nekako glavni posao unutar ovog tijela. :slight_smile:

A ovo sa Revolutom je ekvivalent i ako ti BTC stoji na mjenjačnici… samo je pitanje u koga imaš veće povjerenje.

Jel mogu sa tim kupljenim bitcoin-om sa Changelly-a da uplacujem na gambling sajtove? Ne vidim razlog koji bi me blokirao da to uradim jer ja kad kupim btc na changelly prebacujem odma na coinbase wallet i uredno izvrsim uplatu na gambling sajt, drzava to ne moze da vidi zar ne? Btw. Kupovina sa mastercard-om nije problem?

Pitam ovako glupa i jednostavna pitanja zato sto sam nedavno bas imao problem sa Skrill-om i mastercard-om, zivce su mi pojeli, poludeo sam…
A za par dana bas to treba da uradim za jednog prijatelja, pa da sve lepo isplaniram

Ako sajt podrzava placanje sa btc onda mozes naravno, a sto se mastercard tice pise da moze, ja sam licno uzimao s Visa karticom, ali cim je naglaseno moze. :slight_smile: