Gdje se sprema cache?

Znam da se cookie sprema na računalu posjetitelja pa isti cookie ima različitu vrijednost za svakog posjetitelja.
No zanima me gdje se sprema cache, jel kod mene na serveru ili kod posjetitelja na računalu.
Htio bi spremiti neke postavke da ih brže dohvatim, da ne moram stalno iz baze vaditi

Ovisi, ima vise vrsta cache-a.

Mozes cache spremiti u memoriju servera (memcached), u svoju bazu (npr spremis rezultat nekog zahtjevnijeg query-ja te je sljedeci zahtjev jednostavni select), mozes koristitti redis itd.

Da, a browseri imaju svoju vrstu cachea gdje spremaju dijelove web stranica tipa javascript, css, slike i sl.

Za Chrome je u c:\Users\TVOJEIME\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache\ za default profil.
Za ostale profile je c:\Users\TVOJEIME\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Profile 1\Cache\ itd.

A ako bi ja htio neke vrijednosti spremiti u cache, tipa ID nečeg što često koristim za čitanje iz baze, bi li to bilo pametno?

Moze neki konkretni primjer?

Prikazujem na sajtu vijesti, I onda svaki put kada korisnik refresha sajt u backendu se detektirati lokacija(država), kategoriju vijesti (koja je defaultna) i jezik browsera. Pa da ne mora detektirati do svaki put kad korisnik dođe na stranicu ili refresha, spremam to u cookie. No nisam siguran koliko je to dobro

Tome cookie i sluzi, da spremis neku informaciju o korisniku koja je specificna samo njemu, tako da ne vidim nista lose u tome.

1 Like