Gdje traziti klijente za web dizajn?

Dakle ja sam dugi niz godina web dizajner, moglo bi se reci uspjesan, jer iza mene stoji dosta rada, dosta sajtova, dosta zadovoljnih klijenata, pa moglo bi se reci i dosta zaradjenog novca.
90% svega toga sam stekao radeci na freelancing portalima.I recimo da je do prije godinu dana sve bilo super, ljudi su fino placali, cijenili su trud, rad i zalaganje itd…itd…, ali danas je stanje malo drugacije, dosli su prokleti Nigerijci, Afrikanci, Indijci i ostali majmuni koji se kvalifikuju kao profesionalni web designeri i koderi sa preko 10 godina iskustva ( alo covjece prije 10 godina nisi struje imao a webom se bavis aaaaa…) i oni vam rade sajtove za MIZERNE NOVCE, znaci evo primjera da ne bi duljio bez potrebe :
Oglas glasi :
Trazi se web dizajner koji moze odraditi ecommerce web sajt, cms based, sa unique design-om, implementacijom payment metoda, izrada logoa i promo materijala te pruziti podrsku narednih mjesec - dva dok se novi korisnik uhoda.
I hajde, ja tu stavim cijenu 700 funti, sa rokom od 7-10 dana rada, drugi su trazili i mnogo vise, cak i do 2000 funti i jos nudili najobicniji virtuemart u joomli.Eh, ali sada nastaje problem, dolazi tu mali Nigerijac koji ne zna ni sta je cms i on biduje da cijeli posao odradi za 150 funti + rok 3 RADNA DANA !
I normalno ovaj majstor sto je postavio oglas izabere njega bez predoumisljala i bez da pomisli kakvu kvalitetu moze dobiti za te pare.
Takvi web dizajneri iz mau mau zemalja su preplavili sve freelancing portale, nije vise moguce normalno poslovati da se ne pojave oni i zaseru ti sve zivo.
Sada ja vas pitam, gdje se vi oglasavate da vrsite usluge web dizajna?
Ja sam iskusan u php-u, html( heh…), jvs, sql, a sto se dizajna tice flash, photo editing i dobar sam u montiranju videa, pravljenju efekata i iskusan sam u radu sa Adobe After Effectsom, sto se tice SEO-vanja nisam tu bas nesto posebno dobar ali razumijem bit SEOvanja i mogu odraditi barem dobru kolicinu backlinkova.Gdje bih ja trebao da se reklamiram kao freelancer?

Prije svega moraš se odrediti i specijalizirati točno što želiš raditi, nakon toga postaviti sebi satnicu koja te zadovoljava, nakon toga odraditi dobar portfolio i onda udri po freelance sitovima. U novije vrijeme ne dobivaju poslove oni koji su jeftini nego koji su kvalitetni i koji imaju dobre komunikacijske vještine i biti iskren, ali stvarno iskren. Npr bolje je reći ja ovo nisam do sada nikada radio, ali bi volio probati i siguran sam da bih to mogao odraditi. Ovo govorim iz osobnog iskustva.
Najbolje je bidati na


i
http://www.peopleperhour.com/
tamo su već ovi koji traže skužili da indijci, pakistanci i sl. ne vrijede baš previše, pa što si zapadnije imaš veće šanse.

Ja nažalost(ili na sreću nemam) više vremena bidati, ali dok sam bidao od 5 ponuda bilo je bar jedno dopisivanje, a od 10 dobisivanja bio je bar jedan posao. Ako odradiš dobar posao vjerojatnost je 95% da će ti se klijent ponovo obratiti, meni se nekidan javio jedan s kojim sam radio prije dvije godine.

otvoris virtualne urede u briselu, njujorku i tokiju i navedes ih
u svom profilu dok niger ne skuzi ? :slight_smile: Jesi siguran da nije
patka ?

Kao sto sam rekao vec, dugi niz godina sam prisutan na freelancing portalima, na peopleperhour.com sam ostvario prihod od 24.000 USD dizajnirajuci webove i praveci video uratke.Ali, s vremenom je opao posao, ljudi i dalje prihvataju jeftine dizajnere i ne ostavljaju mnogo prostora onima koji traze vise.Prije sam cak odradjivao poslove i za lokalne firme, nalazili su me preko neta, zaista mi je posao isao extra jedno vrijeme i evo sada cista 0.Bidovao sam na 7 oglasa prije 5-6 dana i niti jedan me nije prihvatio na peopleperhour.
Ja nemam oredjenu satnicu, jer, nije mi svaki posao isti.Kada radim, npr., sajt u nekom gotovom cms-u, vecina posla se svodi na pisanje i copy/paste, ostatak je editing.Dok kada radim site od 0, tu ima mnogo posla, koje se svodi na kodiranje, pa i sam dizajn, naprosto mi je tesko odrediti satnicu tako da lupim gotovu cijenu, pa ako se nekome svidja svidja, ako ne jebaji ga :slight_smile:

Ako ovi ne valjaju klijenti ce se ponovo vratiti i trazit nekog boljeg i skupljeg. Ako nije tako onda jebiga, i ti si bio mau mau zemlja kada si poceo (za amere) i oni su pisali slicne postove.

Moje iskustvo je da za te niske cijene dobijes nista ili nesto minimalno. A za ove indijce ruse i druge koji znaju radit hrvati i srbi imaju bolji omjer cijena i kvalitete.

E imam jedan projekt za hrv trziste znaci pekara koja treba biti u cms-u sa flash dodacima, i internet trgovinom, ponudu sam odobno odbio jer imaju previse artikala u ponudi 2000+ cijena je sta se nudi oko 15-18k kn.
Zbog obima vlastitog posla odbio sam ponudu al da vidimo jel ima ovdje ko da moze odradit posao…

[quote=“Popic”]E imam jedan projekt za hrv trziste znaci pekara koja treba biti u cms-u sa flash dodacima, i internet trgovinom, ponudu sam odobno odbio jer imaju previse artikala u ponudi 2000+ cijena je sta se nudi oko 15-18k kn.
Zbog obima vlastitog posla odbio sam ponudu al da vidimo jel ima ovdje ko da moze odradit posao…[/quote]

To je nekih 2500 eura jel’ da ?
Odradio bi ja to bez problema u kompletu.
Mozda bih nasao nekog Pakistanca sa freelancera da odradi pola artikala, valjda je dovoljno pametan da ubaci text, slike i cijenu ^^ i dao mu 100njak eura.

Pozdrav kolege, novi sam ovdije!

Ističem zainteresitanost za navedeni projekt. Ukoliko mi možete proslijediti klijenta bio bih zahvalan.

contact: [email protected]

Vidim da ima zainteresiranih za posao, a nemogu nikog preporucit jer moram osobno stajat iza tog projekta onda…
A mogu vam prosljediti cvijecarnicu u flashu kojoj treba stranica osrednje kvalitete…

Mislim da situacija nije toliko loša jer ja sam tjedan dana od kada sam prestao raditi sklopio prvi posao preko elanca.
Freelancer.com izbjegavam jer traže novac unaprijed a ne tek kad nešto zaradiš.

Radim za dosta niske pare i nije problem do posla i klijenti bi odmah kad bi završio krenuli sa novim projektim.
I dosta ljudi izbjegava indijce, te firme. Specijalizacija je neophodna jer nemožeš raditi sve i biti konkurentan indijcima koji pružaju uslugu od izrade softera za veš-mašine do android aplikacija.
Bidaju na sve živo a kad nemaju resurse vjerovatno prepuste posao nekom drugom, jer raspon usluga koje nude njihove firme ali i pojedinci je nevjerovatan.

Njihove cijene mi baš nisu ništa manje od mojih baš zbog specijalizacije, no uskoro ću probati podići malo cijene pa da vidim dali se onda može biti konkurentan.

Elance je majka, samo moraš biti dobar i klijenti se onda vraćaju :slight_smile:

@gorrc Pretpostavljam da radis na manjim projektima?Ja volim velike projekte koji iziskuju rad i po mjesec - dva, ali naravno donose i veliku dobit.
A tu nastaje problem, ja svoje znanje cijenim i ne zelim raditi za neke malene pare, istina, i ja sam poceo raditi za minimalac prije 3-4 godine, ali kako sam sticao reputaciju i popunjavao svoj portfolio sam i dizao cijene.Nakon nekog vremena sam i osnovao svojevrsni freelancing team, odnosno team od nas petorice individualaca koji smo skupa radili na vecim projektima.Zajedno smo radili oko 6-7 mjeseci i posao je isao izvrsno, posto je svako imao dio posla, sve je islo mnogo brze, a klijenti kojima se zurilo su bili spremni dati velike pare da se jak projekat odradi u sto kracem vremenskom roku, ali nazalost trojica kolega su dobila stalni posao te nisu imali vise vremena baviti se freelancingom.
Cak sam razmisljao otvoriti firmu za web/photo/video design, posto na nasim prostorima ljudi daju velike pare da im se odrade web siteovi, posto nisu upuceni u stvarne cijene na trzistu, ali manjak volje i radnih kolega me je odbacilo od te ideje.
Mislim da cu za sada zatvoriti vrata freelancinga i posvetiti se online marketingu, pokusacu zaraditi neke pare tu i kasnije poceti ulagati, a jednoga dana kada budem imao dovoljno finansija da bez oklijevanja otvorim web design agenciju u svome gradu te zaposlim kvalitetne ljude, vraticu se u velikom stilu :stuck_out_tongue: :smiley:

Vjerovatno ti treba promjena u poslovanju.
Ovo nije samo problem freelancera već i firmi čiji se poslovni model jednostavno istroši.
Recimo sada radim manje projekte, koje ne oduzimaju puno vremena a novac je ipak tu. I fokusiram se na svoje projekte.
Možda bi situacija bila drugačija da sam isključivo fokusiran na freelancanje a ne da ga koristim samo da pokrijem troškove.
No ako imaš iskustva možeš bez problema raditi sa nižom cijenom, brzo biti gotov i isporučiti kvalitetan proizvod.

Imaš dobru i veliku reputaciju i zbog toga smatraš da nebi trebao raditi ispod određene cijene ali tržište to nije prepoznalo to znaći ili da moraš mjenjati cijene ili probati sa nečim drugim, specijalizirati se za određeno područje ili sl.