GDPR - što to znači za webmastere, oglašivače, vlasnike firmi, itd

Problem je što nas ima kojima taj kod ništa ne znači :smiley:

A onda cekaj da neko napravi neki library koji ce raditi veci dio posla :slight_smile:

A koliko znam @trnac je programer, tako da vjerujem da mu se nece biti problem snaci.

:slight_smile:

Koliko vidim, koriste plugin, znači gotovo rješenje. Cccc…
A interesantno je da mi se nije pojavio prozorčić za odabir kukija, da možda ne čekaju 25.5.? :slight_smile:

Tu im je link za dekativaciju GA, jedva sam ga pronasao :smiley:

(ovo nije postanje zbog reklame, već zbog pokazivanja kako sam riješio na jednom od svojih siteova)
Dakle, ovako sam to napravio kod sebe (jedan od siteovda):

Kako sam riješio analytics?
Unutar coda sam stavio uvjet:
If cookie : učitaj analytics

Isto i za mape i reklame.

2 Likeova

Razmišljao sam ugraditi neki preloader na stranicu s popup prozorom i tražiti korisnika da jednom oznakom odobri korištenje svih kukija na stranici (ili sve ili ništa, pa ti vidi), pa da tek onda može pristupiti sadržaju. No, bojim se kako bi na to gledao Google. :eyes:

Na isti način i ja planiram riješiti problem. Samo treba “prepoznati” google i dati mu da radi svoj posao.

1 Like

Moj dojam je, sjedi 5.

Kako isključuješ reklamne kukije?

Isto kao i analytics - u phpu: provjeri jel kuki za reklame dozvoljen, ako je učitaj .js
Poanta je da posjetitelj dozvoli taj osnovni kuki sa tvoje stranice u kojemu se nalaze dozvole (nazovimo ga "gdprok’) razdvojene nekim znakom (ili ako hoćeš kao array ili štoveć ti paše). Taj kuki bih po gdpru čak mogao staviti da je neophodan za funkcioniranje stranice. I onda u code staviš uvjete: ako je u kukiju “gdprok” vrijednost “reklamaok” onda pokaži reklame ; ako je u kukiju vrijednost “analizaok” dopusti analytics, itd…

Npr, postavljanje kukija:

setcookie.php (bitan dio, bez ostalih dodataka/sigurnosnih bla…):

$val=$_GET[“val”];
if (!isset($_COOKIE[“GDPRok”]))
{
// stvori cooki GDPRok i postavi dobivenu $val vrijednost
setcookie(“GDPRok”, $val."," , time()+60*60*24*30, ‘/’);
}
else
{
// cookie GDPRok postoji, dodaj dobivenu vrijednost na postojeću ako postoji
// obriši duple delimitere ako postoje (u ovom slučaju zarez)

$newcookie=str_replace(",," , “,” ,$_COOKIE[“GDPRok”]);
$newcookie=$newcookie.$val.",";
setcookie(“GDPRok”, $newcookie, time()+60*60*24*30, ‘/’);
}

I onda šalješ jQueriem vrijednost u setcookie.php, poput:

url: “setcookie.php?val=reklamaOk”

Nakon što jQuery (ajax) odradi svoje, reload stranice se napravi, gdje php čita cookie[“GDPRok”] i sukladno njemu daje dozvole za učitavanje skripti (anaylitics, mape, štoveć…)

primjer:

Za reklamu:

<?php
if (isset($_COOKIE["GDPRok"]) && (strpos($_COOKIE["GDPRok"],"reklamaOk")>-1))
{
?>

<script>
google_ad_client = “ca-pub-xxxxxxxxxx”;
google_ad_slot = “xxxx”;
google_ad_width = 728;
google_ad_height = 15;
</script>
<script type=“text/javascript” src=“https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>

<?php
}
?>

Postavljanje/Brisanje kukija preko jquery-a (ajax) prilikom klikanja na kvačicu kod opcija, ili kod klikanja na “Dozvoli sve kukije”.

Šta je preporučljivo ako klijent u Booking sistemu prima rezervacije gostiju koje se bilježe u bazu i stižu na email mom klijentu? Da li je dovoljno prilikom rezervacije gostu samo naznačiti da će podaci biti zabilježeni? Ili smo dužni nakon ispunjena usluge iz baze izbrisati podatke (nakon što gost napusti smještaj)? Naravno, baza rezervacija nije vidljiva nikome osim administratorima (mom klijentu). Ne vidim razlog da bilo šta mijenjam osim da u privacy policy naznačim da će se njihovi podaci (ime, prezime, adresa, email) koristiti samo u svrhu osiguranja rezervacije?

Brisati. Dati gostu do znanja da se njegovi podaci pohranjuju i šalju dalje, te koliko dugo će njegovi podaci stajati spremljeni u bazi.
Poanta je da se posjetioca (iliti data subject po gdpru) obavijesti što se namjerava s njegovim podacima, za što se skupljaju, i da može u svakom trenu reć (a ti to moraš ispoštovati) da se predomislio (u spremanju podataka, čuvanju podataka).

1 Like

može netko pojasniti kako postaviti anonimizaciju IP adresa u G Analyticsu?

mislio sam da je to negdje jedan klik mišem, ali čini se da nije tako… ili? :smiley:

1 Like

Uzeo sam na ovom generatoru kreirao Privacy policy koji ću prevesti i na ostale dostupne jezike

Samo ću u još u jednoj rečenici navesti taj dio o vremenu zadržavanja podataka i zbog čega ih pohranjujemo, kao i da mogu zatražiti brisanje podataka ukoliko odustanu od rezervacije.

Gledao sam na Booking.com kao i na .de domeni pa mi je malo čudno da oni nemaju Cookie notice?

Neki će napraviti izmjene 25.5., možda je i kod njih takav slučaj?

I mene to zanima (20 karaktera slijedi)

zakon se odnosi na korisnika “kojeg je moguće identificirati”. Znači samo treba skontati kako onemogućiti Google-u da identificira Adsense klikača ili posjetitelja ubilježenog u Google Analytics i dobar si (ako imaš basic sajt koji nema bazu korisnika nego je baziran na seo i content)

ako ni ti ni google ne možete na osnovu podataka koje ste prikupili identificirati nijednu osobu od koje ste prikupili podatke onda niste dužni da se pridržavate ovog zakona

ali činjenica da se Google ustrtao i šalje mailove i mijenja politiku i nudi neka rješenja mi govori da oni ipak mogu identificirati korisnika od kojeg prikupljaju data

1 Like

Mislim da ovo ne pije vodu a sam si demantirao paragrafom ispod.

Google zna sve!?
npr: ako si se ulogirao na svoj AdSense ili Analytics ili e-mail account itd, Google je upamtio i zapisao tvoju IP, MAC, OS ver, browser i još hrpu podataka i sve to zapisao u njegovu bazu.
Znači ako si posjetio sa istog uređaja neku web stranicu to GA također vidi i pretražuje njegovu bazu podataka itd itd.
Znači ako na svom webu koristiš GA, on može vidjeti tvog visitora (jer je i o njemu eventualno skupljao podatke). (bar ja tako mislim, ali ne tvrdim da je to 100% točno)

Vjerovatno si upravu. I znaš šta je najgore? Google neće odustati od toga, nego će siliti nas webmastere da na sve moguće načine dobivamo pristanak, dok oni razvijaju profile o osobama do jezivih mjera kad će ti početi čitati misli. Ja se više bojim šta će mi Google uraditi povodom GDPR-a nego EU. Jer ako se njih dovoljno pritisne oni će vjerovatno skinuti/banovati sa Adsensea sve korisnike koji nemaju privolu za cookies. Umjesto da promijene svoje predatorsko poslovanje i zaista anonimiziraju korisnike.

2 Likeova

net.hr ne kemija s kukijima. Detaljno su naveli što koriste i dali linkove kako u svakom browseru onemogućiti kukije ako žele???

2 Likeova