GDPR - što to znači za webmastere, oglašivače, vlasnike firmi, itd

Nisu jedini, na još par stranica sam to primjetio. Nitko kukije taknuo nije, samo su u privacy policy stavili kako ih možeš maknut. Sve si mislim i ja na takav način.

Avaz je ubacio reklame čak i u uslove korištenja :joy:

3 Likeova

Ja mislim da to ne smije tako ici. U zakonu stoji da posjetioca/korisnika ne smijes prisiljavati/uslovljavati na neke stvari tipa cookies te mu moraš omogućiti nesmetano korištenje web stranice iako nije dao “consent” na cookie, tj. funkcionalnost mora biti ista kao i kod onoga koji pristane na te stvari, itd… Što je meni onako nemoguće za ostvariti. Npr kako mu pružili isti način funkcioniranja web stranice kad ne znam koji je uređaj u pitanju (mobile, desktop)… I tako te neke stvari… Stvarno nelogičan zakon… Nigdje nema primjer kako se treba šta uraditi pa da ga svi u svijetu slijede. :thinking:

1 Like

Upravo, mogli su postaviti nekoliko stranica kao primjer ostalima. Ovako nam ostaje pratiti velike ribe i to je to :smiley:

1 Like

I ja sam to uradio na mojoj web stranici koja opisuje COOKIES.
Ali!
Je li to dovoljno?

I ja tako mislim, tako sam siteove i napravio, a gledam većina siteova (govorim o velikima, pa čak i azop.hr) nije tako napravila, već koriste cookie normalno kao i prije, a ti briši kukije u browseru ako hoćeš. To mi nikako nije po ePrivacy regulativi, jer ona nalaže da NE SMIJEŠ STAVITI KUKI PRIJE NEGO JE POSJETITELJ DAO PRISTANAK. (U drugoj temi sam stavio i link gdje je tako i napisano u ePrivacy)

Kod 24sata, koliko god puta prihvatim politiku privatnosti, ona mi se opet pojavi kada otvorim neki drugi članak? Da li je kod vas isto?

šta treba da uradimo mi koji imamo sajtove koji zaradjuju od adsensa? sajtovi ne skupljaju nikakve podatke niti imaju cookije ali ih ima adsens i google analytics?

1 Like

@dach i mene to zanima (ja ne skupljam nikakve informacije)
@Olaf Taj popup se na 24sata totalno raspada u IE11. Kod Večernjeg je već bolje. Malo dosadno stalno potvrđivati ali ako s mora mora se.

btw: ja mislim da će nakon nekog vremena to sve pasti u vodu.

Uredba Evropske unije o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju podataka počela je jučer direktno se primjenjivati u svim država Evropske unije, ali ona će imati uticaja i na građane Bosne i Hercegovine neovisno od usklađivanja domaćeg zakonodavstva.

Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH kaže da će se ona primjenjivati na obradu ličnih podataka u okviru aktivnosti poslovnih subjekata sa sjedištem u EU neovisno od toga da li se obrada ličnih podataka vrši u EU ili ne.

Više o ovome na linku: https://www.rtvslon.ba/pocela-primjena-nove-uredbe-o-zastiti-licnih-podataka-osjetit-ce-je-i-stanovnici-bih/

Ovaj zakon je u mnogočemu nelogičan, te sama činjenica da od početka primjene jučer velika većina web stranica i dalje nije u potpunosti prilagođena tim standardima dovoljno govori za sebe. Mislio sam da svi čekaj taj dan da pokažu što su napravili, a kad ono, napravili su minimalno ili bolje reć ništa.

Čudi me da se nije već pokrenula neka peticija protiv ovog zakona.

Zašto se ja moram brinuti i tražiti privole za podatke koje u konačnici dobija Google, recimo? Meni su nebitni. Oni ih dobijaju i oni neka prilagode svoje poslovanje ovom pravilniku. Ja mogu obavijestiti korisnika da će ih dobiti Google i da ako ne žele odu sa stranice, ali ne, ne smijem diskriminirat iliti prisiljavat. Ma jel?! Odlično ste to smislili.

Znam ja to, ali upravo si sam odgovorio na sve sam. Neke stavke zakona se međusobno krše jedna s drugom i nisu izvedive u praksi. Masa ljudi me pita, koja nema pojma o ovom novom zakonu niti o webu općenito, da zašto svi sumanuto šalju mailove da se mijenja neki pravilnik i uslovi korištenja, korisnici su zbunjeni. I onda počnu ići na web stranice koje svaki dan posjećuju i svima iskaču neki popup prozori i traže neke privole (koje uopće nisu onakve kakve bi trebale biti, a koje bi da jesu bile još teže za shvatiti običnom korisniku). I tako svaki put kad posjete neku stranicu. Iritirajuće za korisnike, što posljedično osjetimo i mi webmasteri.

2 Likeova

Orvele, bedni amateru!

Ako netko nije još primijetio, idioti iz EU parlamenta su dobrano unazadili web jer se zbog njihovog idiotskog zakona iz EU više ne može pristupiti na jako puno web stranica. Čitao sam o najavama da će mnoge web stranice jednostavno zabraniti pristup svom sadržaju sa IP adresa iz EU, a od jučer nailazim na to i u praksi jer evo od jučer nisam uspio pristupiti na najmanje 10-ak webova koje sam do jučer najnormalnije otvarao. To je naravno glupa odluka vlasnika tih webova, ali ona je direktna posljedica još glupljeg zakona u kojem si je nekolicina idiota dala za pravo odrediti/narediti čega se mora pridržavati i neka U.S. ili azerbajđanska kompanija ako nudi svoj sadržaj EU građanima.

Ja to jednostavno ne mogu vjerovati, tj. ne mogu vjerovati kakvi su tek idioti ljudi kojih se to tiče i nisu reagirali (skupa samnom). To je meni isto kao da Sjeverna Koreja ili Bangladeš donesu sličan zakon i da se sada svaka kompanija koja posluje globalno (ili svaki webmaster koji zarađuje od globalne publike) i čiji sadržaj je dostupan nekome u Sj. Koreji ili Bangladešu, mora pridržavati njihovog usranog zakona pod prijetnjom ogromnih kazni. Pravno se radi o potpuno istoj stvari. ■■■■■ ti takvu slobodu. Niti znam točno tko je donio taj zakon, niti je te kretene netko od građana izabrao na te pozicije.

2 Likeova

Gomila debila koja ne odgovara nikome (ovi npr u nasoj skupstini barem “odgovaraju” nama)… Glupa birokratija.

I onda se cude sto ovi hoce izaci :smiley:

Rekao bih ti da ne ulazite u EU, ali referendumi su formalnost i da slučajno ne uspiju osigurati većinu smislili bi razlog za ponavljanje referenduma.

Tu sigurno ima onih kojima se sviđa EU i to je ok. Meni se nimalo ne sviđa niti sam glasao za ulazak. Moram ispaštat zbog tuđih odluka.

1 Like

Osobno, pozdravljam odluku o blokiranju siteova građanima EU. Možda prisile birokrate da malo ‘olabave’.

2 Likeova

Ne znam kako je vama, ali jutros nisam dobio niti jedan spam mail, pa ni u junk folderu. (0) Doduše, nedjelja je, ali svejedno… :blush:
gdpr
Ne shvatiti pogrešno; negativnih komponenti je, naravno, neusporedivo više u GDPR-u. :o:

P.S. Samo da prestanem dobivati mailove sa Posao.hr pa je dobro. :+1: :blush:

Eu je odlicna stvar s aspekta slobodnog kretanja i zajednickog trzista… ali ova birokratija je ogroman problem…

S razlogom je zemlja sa “najmanje” regulacija prva u svim granama nauke- od medicine do IT… Al je zato lijepo vidjeti onoga iz evropskog parlamenta kako se “hvali” pred cucenbergom kako EU ima daleko vise regulacija svih vrsta u odnosu na EU.

1 Like

Daleko vise regulacija svih vrsta u odnosu na US.

(ne radi mi nesto edit na prethodnom postu)