Google Maps API više nije besplatan!?

Imam web stranice, turistički orijentirane, i na stranicama gradova imam kartu toga grada. Stigla mi je obavijest da Google Maps Platform, kako ga nazvaše po novome, više neće biti besplatan.

Ispada da niti jedan poziv od sutra prema Maps API-ju više nije besplatan ako se ne doda kartica za naplatu.

Što činiti, siguran sam da i drugi koriste Google mape, a vidim da nitko nije zabrinut.

Hi,

Today we are announcing important changes, including our new name - Google Maps Platform, a simplified product structure, pay as you go pricing for all, and more. Please take a few minutes to review the announcement to familiarize yourself with the upcoming changes.

We would like to highlight a few updates that may impact your implementation. Beginning June 11th, we are launching our new pricing plan and providing all users access to support. We’ll continue to offer a free tier — all developers will receive $200 of free monthly usage of our core products.

In addition, this change will require you to enable billing and associate it with all of your Google Maps Platform projects. Creating a billing account helps us better understand your usage so we can continue developing helpful products. It also allows you to scale easily with less downtime and fewer performance issues if your product grows beyond the $200 of free monthly usage. For additional visibility and control you can set daily quotas or billing alerts.

How does this affect your current projects?.

Project: xxx (xxx)

Based on your current usage over the last 3 months and our new pricing plan, we estimate that your cost will exceed the current $200 free tier.

As an incentive, we are offering you a one time promotional coupon of $500.00. To activate this coupon, you must enable billing and load this coupon to your account before June 11th.

Pa u vecini slucajeva, nekom prosjecnom korisniku Google Maps API-a, 200$ free kredita je vise nego dovoljno.

Medjutim fazon je u tome sto ti sada daju 200$, uskoro ce davati 100 pa 50 i na kraju naplacivati sve - mislim da ciljaju prema tome :wink:

Jeli igdje mogu naci taj kupon?

Kakav kupon ? 200 dolara dobijas svaki mjesec automatski.

Što će se desiti s postojećim api-jem ako ne kreiram račun?

Cekaj, ja sam free korisnik i nikada nisam vidio da dobivam 200. Gdje oni to salju jer na mail sigurno ne salju? Osim ako ja to nekako nisam blokirao?

Svaki api poziv ima cijenu. Do vrijednosti od 200$ se ne tereti kartica ili blokada poziva.

Drugim rijecima nema kupona i moze slobodno svaki mjesec biti “racun” do 200$ i nece ti se nista naplatiti tj blokirat api? ps: ja nisam stavljao nikakvu karticu.

Da, tako sam i ja shvatio.
Ja sam dobio mail da verificiram karticu (enabling account), jedino ne znam da li će biti ikakvih sankcija ako to ne uradim, osim privremene blokade u slučaju mjesečnog prekoračenja.

1 Like

ako moze neki update, kakvo je stanje, da li ste ostali na ovim mapama ili ste nasli alternative? hvala

Pa besplatan je i dalje samo treba podesiti. Treba upisati karticu. Nije se nista promijenilo samo su zabranili koristenje onima koji nisu povezali google account sa naplatom.

Gledaj ovako, google zeli da ti trosis na njihove usluge. I da imas povezan bankovni racun na account. Iako mnogi nece doseci limit za naplatu . Imat ce povezan account sa bankom. Tj mogucnost kupovanja bilo kojih usluga jednim klikom.

1 Like

# Notice: Google Fusion Tables Turndown
Šteta, a tako dobro se dao spregnuti sa Maps API.