Google uklanja oglase iz desnog stupca kod pretraživanja

:slight_smile: Kad onda google kupi duckduckgo :smile:

svakako su placeni oglasi sa desne strane imali mali ctr… a ne ide biznis u pm mozda za neke ali svi se moramo prilagodit i mislim da ce se jos vise raditi na SEO a nikako da ce umrijeti jer ce cijene klikova postati dosta skuplje i posebno glavne komercijalne rijeci kao i dosad ce dominirati stranice tipa amazon ostali ce sakupljati mrvice…
SEO dovodi posjetioce i klikove od desetina i stotina rijeci i nekih koje i ne znas da rangiras… a google ce vremenom ovim izmjenama i forsiranjem oglasa gubiti trziste i dovesti do tog da posjetioci se okrenu drugim pretrazivacima i konkurenciji npr bing jer niko ne voli pretjerane oglase i ljudi namjerno izbjegavaju to klikati… dobro ovo vjerovatno nece biti uskoro jer google je najpopularniji pretrazivac ali nikad se ne zna :slight_smile:

A mogla bi krenuti i poplava search engine sajtova baziranih na googleovom API-u, ali lišenih reklama :smile:

Custom Search Engine comes in two flavors:

Custom Search Engine (free)
Google Site Search (paid)

Google Site Search lets you create search engines that do not include ads, remove Google branding (if you so choose). In addition, Google Site Search customers can retrieve results in XML, so that you have more control over how the results are presented to your users.

Upravo je meni to palo na pamet. Napravit novi SE s Google rezultatima bez reklama, te da ga webmasteri diljem svijeta masovno promoviraju. Bilo šta. Glupo je da webmasteri ovakve odluke gledaju sa strane i ništa se ne poduzimaju. U najmanju ruku neka online peticija se morala pokrenut. Zamisli da nema tih 4 sponzoriranih veza u vrhu koliko bi više posjeta imao svaki vaš sajt? Taman da ste i treća organska pozicija, osjetili bi pomake.

PS Napominjem, jer neki izgleda ne čitaju sve, nego samo naslov, nas više muči ovih 4 sponzoriranih jedinica koje je G uveo krajem prošle godine. Ovo što je stupac uklonjen zapravo je i dobra vijest za nas koji ne koristimo AdWords.

Upravo tako,ovo o uklanjanju stupca je jako dobra vijest,medjutim ovo da su na pocetku reklame (vidjao sam to na nekim upitima) je jako lose. Konkretno za sada ja nemam posljedica zbog ovog,ali u buducnosti,tko zna ?

I naravno Google zna dobro šta je uradio tj. da je ovo poslovni potez koji će doneti dugoročno rešenje za njih, a što se tiče micro niche sajtova i svih affiliate sajtova pa tu nema nekog kompromisa.

Inače da bi akcija prelaska na drugi pretraživač bila efikasna onda Opera i Mozilla moraju da doprinesu zajednici :smiley: tj. da dobiju određenu finansijsku pomoć od konkurencije, za sada to Google čini i plaća, kao što je u slučaju Apple urađeno…

Ne znam jesam to samo ja, ali ja nikada ne kliknem na sponzorirane rezultate, jer znam da je to tamo jer je netko platio a ne jer je to zbilja najbolji rezultat za moj query.

No sad kad razmisljam o tome, prosjecni korisnik vjerojatno nema takav proces razmisljanja i kliknu sta god je na vrhu.

Ma ja tako brzo surfam da ni ne gledam, i cesto sam puta zavrsio na reklamama i onda sam se vracao i WTF gubio vrijeme da vidim sto ej reklama a sto pretraga. I onda vidim 5 reklama, 3 pretrage i jos neke gluposti. I to ti je sad trazilica.

@apazinjan Nisi jedini. Niti ja ne kliknem nikada na reklamu. Ali to smo mi, webmasteri koji to razumijemo i tako gledamo na to. Običan korisnik u većini slučajeva neće shvatit razliku.

Jeste se ikad pitali zašto se dizajn SERP-a nikada nije promijenio?
Mislim na na te plave linkoove sa underlineom, ovo okolo nije niti bitno.

Kad vidim neki fin sajt i kad vidim da na njemu ima korisnih clanaka, ja bome kliknem na reklamu jer znam sta se sve krije iza toga - sati radi, citanja, pokusaja…

Isto je i kod mene. Kliknem na oglas samo ako pretpostavljam da je iz linka relevantniji sadržaj. LJudi koji ne rade sa webom ne obraćaju pažnju na to. Ne znaju, većinu niti na zanima što je oglas a što organic.

Oni traže brzu informaciju, odgovor na upit. A baš to je Google degradirao sa ovim potezom, jer znamo da netko sa velikom cijenom po kliku može izbiti na prvo mjesto a da se iza linka ne krije baš najrelavntnija informacja.

A opet,
Tko od nas smrtnika zna što se točno događa ispod Google haube?
Možda će Google pronaći neko riješenje, kojim bi pomirio oglase sa organskim rezultatima.

Ma nije stvar tu jel mi klikamo na reklame ili ne, već jel običan user shvaća šta je reklama među rezultatima, tj koji link je relevantniji. Jer, dok si ti do svoje pozicije došao radom, kako oko sadržaja tako i oko promocije, baja te nadigrao s $$.

Jer, malo je kontradiktorno da Google poziva na kreiranje kvalitetnog sadržaja, da je to najbitnije u cijeloj priči, kada će tvoju stranicu pozicionirat lošije od onoga koji je platio. I ajde, nije problem da se tu radi o jednoj, pa čak i dvije pozicije, s tim se možemo pomirit, biznis je to. Ali oni su stavili čak 4 oglasne jedinice. Bolesno.

PS Ponavljam se :v:

suluda je predpostavka da su placeni linkovi manje relevantni… neko ko je ulozio hrpu para u odlicnu stranicu, sadrzaj i poslovni model- reklama mu je jos samo jedan u nizu troskova ali bez kojeg se ne moze…mos ti bit najbolji na svjetu kakva korist od toga ako niko ne zna za tebe…sve ovo kukanje za seom i neklikanje reklama je suludo…ko one pticice na nosorogu… imaju koristi dok ih ne potjera repom…gugl zna koji korisnici imaju love i takve salje samo preko adwordsa… svi drugi dobivaju mrvice…

brijem da ovo gugl radi da izvuce vise love od ovih kaj imaju vise i spremni su platit vise za prve pozicije… sto im je fejs vec uzeo dobar dio kolaca pa sad pokusavaju max profit…druga stvar je sto mobilni prikaz i tako nema sidebar a vec dolazi 50% usera prek moba…

1 Like

Da, to je razmisljanje sa strane advanced usera koji se bavi internet zaradom, oglasavanjem ili necim slicnim. Dok sa strane obicnog korisnika mislim da je veliki problem ako mi google servira stranice koje su najvise paltile reklamu.

SEO je bio igra, neki su varali, neki su bili velemajstori igre, igra je bila free to play, svatko ju je mogao igrati, manje ili vise uspjesno. No sad je ova igra postala Pay to Win, znaci tko ima vise love bit ce bolji igrac.

Istina da ce velemajstori i dalje imati koristi ako i nebudu placali, ali sada ti velemajstori igre mogu bez problema biti prestignuti od nekoga tko igru nezeli ni igrati, ali igra jer ima puno love.

obicni korisnik zeli samo tri stvari - doci na odredjenu stranicu, napraviti neku transakciju, pristupiti nekim informacijama…
njegova namjera se prilicno dobro iscitava iz nacina na koji ukucava pojam i to gugl AI jako dobro radi…prema tome zasto bi neki korisnik trazio dalje ako mu prvi rezultat rijesava problem… najbolji pokazatelj da prvi rezultat rjesava problem bio placen ili ne je taj da ima najvise posjeta… da to ne radi dobro user bi morao ponovo ici traziti i drugi rezultati bi dobivali vise prometa…ne govorim o nekim opskurnim pojmovima koje kuca mali broj ljudi koji vole privatne baze i direktorije i kajjaznam neko bas o tom prosjecnom pojmu prosjecnog korisnika…kad neko ukuca konzum danas u trazilicu 99% je vjerovatnost da oce ic na online shop… ne zanima ga wikipedijin clanak, affiliate s preslozenim proizvodima i sl…1% ide na forum se zalit i komentirat…

Nemojmo se zavaravati, prosječan korisnik koristi neki pretraživač koji je postavljen s instalacijom nekog freewarea, ask, ili tako neko sr***nje :slight_smile:

mozda prije 5 godina… danas ima puno manje tog adwarea… i da je tako zakaj te firme nisu onda uz bok big Gu

I jos jedna stvar…hrpa đinđi minđi koje rade webmasteri su iz razloga da se probiju na poziciji, dok s tima istim đinđama ne raste kvaliteta sadržaja u skladu s pozicijom. I sad se na focus stavlja da google narušava relevantnost svojih rezultata? Google će sigurno zadržati relevantnost dok će ovako i zaraditi više…te pružiti svijetu još više alata bez kojih je današnjica teško zamisliva. Što nosi budućnost…teško je i pojmiti.

S druge strane…te đinđe minđe koje rade webmasteri su “rak” za google…jer je primoran smišljati lijekove koji filtriraju te nezasluženo stečene pozicije.

Suma sumaru…ovo googleovo neće pridonest kvaliteti pretraživanja…neće puno ni odmoć.
Dok webmasteri koji doslovno spamaju internet…itekako odmazu. Stoga, uprli ste prstom u krivoga…

1 Like