Google vs Facebook Traffic

meni se u praksi pokazalo da na stranicama koje su usmjerene na google i SEO imam daleko veći CTR nego što je to slučaj s ovima gdje je facebook primarni izvor posjete, ali s druge strane facebook traffic omogućuje znatno veći broj posjetitelja što na kraju dođe skoro na isto

kojem ste vi izvoru posjetitelja skloniji, na kojem trafficu-u zasnivate svoju GA zaradu ?

da li je po vama pametno budžetsko ograničenje usmjeriti i ulagati samo u jedan od izvora, kakva su vaša iskustva?

1 Like

Uglavnom za većinu stvari bolje kombinovati razne izvora traffica, a uz to i razne izvore samog prihoda. I jedno i drugo može biti vrlo korisno ako se lepo odradi monetizacija traffica. Mislim da nije dobro zavisi samo od jedne vrste traffica.

fb promet je smeće, odnosno nisu baš kupci …

sve zavisi od tematike sajta, na fb bolje prolaze news i viral sajtovi dok za takav tip sajtova nema smisla raditi optimizaciju i prilagođavati se googleu

Pokrećem uskoro sajt na kojem planiram primarnu posjetu s društvenih mreža. Profile i stranice na njima već više od mjesec dana razvijam i sajt planiram pokrenuti uskoro. Mislim da je puno lakše doći do velike posjete s društvenih mreža, nego do neke “normalne” s Googlea.

mal vise gugla neg fejsa…recimo 60:40

Imam Health & Nutrition magazine, skoro sam krenuo sa tim, taktika mi je da Facebook bude primarni izvor saobraćaja. Zarada za sad samo Adsense-om i verovatno kad krene malo veća poseta RevContent.

Trenutno uloženo 500eur i imam još 500 do kraja meseca.
Targetiram najviše Filipince i hvatam ih 0.16 po page lajku. 500eur = 30 000 fanova ( mali deo budzeta je otišao na gađanje Amera i testiranje )
U Amere ili ostale high Adsense CPC zemlje ne vredi ulagati jel FB dere za njih.
Radim 8 objava dnevno, i dovodim u proseku 400 ljudi preko FB.
Jednom nedeljno postujem na Redditu gde dobijem brda saobraćaja.
Dnevna zarada za sada u proseku 1,3 eur. Idem na priču da uđem 1000 i dobijem povraćaj od 100eur mesečno.

Filipinci daju u proseku 0.04eur CPC, Ameri i ostale jake zemlje klasika preko 0.2eur mada nekad i manje.
CTR mi je 2.2% kod Filipinaca, 3.5% kod Amera… ( kada kažem CTR mislim na stari što se poredi sa pregledima stranica a ne impresijama. )
1 reklama u headeru
2 u kontentu
1 link reklama na dnu
sve responsive uniti

Iskreno ne mogu da tvrdim ništa vezano za CPC vezano za to odakle je korisnik došao. Mislim da to više ima veze šta mu je servirano i kakvu je on akciju uradio. A Google verovatno bolje zna šta će da mu servira ako dođe preko searcha.
Ali opet, znaš i sam kolko vremena ti treba da dođeš do finog search saobraćaja.

Moj cilj: Ulagati u FB što više… Ne samo u smislu plaćanja, već i u smislu da recimo popup CTA bude FB lajk a ne email, comment box FB , itd…
Jednom nedeljno radim SEO objavu, 2000reci unique, vredan članak koji će vremenom doneti saobraćaj i kvalitetnu publiku, zato što ove već izlizane vesti koje moraš ili da prevodiš, spinujes, prepričavaš ( da bi nekako izvukao da objaviš bar jedno 6 vesti dnevno zbog što više FB saobraćaja ) ne mogu da se rangiraju.

Trenutno sve ide kao što sam zamislio. Imam neku taktiku gde radim grafiku za svaku moguću objavu i to pravi odličan engage. Dešava se da imam više šerova nego lajkova a mislim na stotine. Barem 1 objava ode mini-viralno, i to ti uglavnom dovede najveći saobraćaj.

Po meni FB saobraćaj je sasvim dobar, donosi lepo i lepo konvertuje. E sad opet, zavisis od Fejsa i to je bezveze. Ali sa druge strane zavisiš od Google-a tako da bilo kako bilo, uvek zavisiš od nekoga.

Možeš da budziš više FB stranica odjednom, da praviš lažne profile pa sa njih nekako dovlačiš Amere, spamuješ grupe naravno itd… Radi shout for shout sa drugim stranicama doneće ti neki broj lajkova i kvalitetne publike.

Imaš i onu taktiku gde praviš lažan profil ribe, onda ideš na one stranice ‘Add Me’ postaviš slike, brzo te doda hiljade magaraca, posle konvertujes profil u stranicu i merguješ stranicu sa već postojećom stranicom. ( Ovo nisam isprobao ali dosta njih kaže da radi )

Moj savet: Radi i SEO i FB. Idu jedno sa drugim. Zanemari Twitter, G+ i ostalo oduzimanje vremena u ovom slučaju.

4 Likeova

Super si iskustva podelio, ali reci mi samo oko računice, jel si negde pogrešio za 0.16 da ih dobijaš po page like-u? Pošto po toj računici za 500 eura dobijaš nešto više od 3.000 fanova a ne 30.000?

Jel si probao da gadjaš i indijce? Tamo jedan deo govori engleski sasvim dobro jer im je to jedan od primarnih jezika.

Da zeznuo sam s, nije 0.16 nego 0.016 ( tj sada vec 0.017 ali to ispadne jos manje zato sto dobijes i organske lajkove koje on ne sracuna u kampanju )
Filipinci: http://screencast.com/t/iZobR0LYiSIH

Gadjao sam Indijce odmah na pocetku i imam nekih 3000 Indijaca. Cena je tu negde ista kao i kod Filipinaca sto se tice FB lajka, ali CTR im je samo 1.4% i dosta slabije engage-uju na FB. Posle sam skapirao da je to verovatno zbog niche.
Ja se bavim Health - Fitness - Nutrition - Beauty, a Indijke realno ni ne skidaju one njihove nosnje :smiley:

Ovo ti je za Indijce: http://screencast.com/t/ryvNyMciNI7W

Isto sam i ja tako razmisljao za Indijce i verujem da su odlicni za neke druge niche.

Da podelim jos jednu stvar:
Posto dosta istrazujem i merim koja zemlja je jeftinija na FB a dobra na Adsenseu, za sad imam ove rezulate:

  • Kuwait
  • Quatar
  • Emirati

Ali naravno daleko je to da mozes napraviti pozitivni arbitrazu u trenutku. ( Tipa boostujes tamo post i docekujes ih na Adsense )

E da jos jedna bitna stvar, ako idete na Facebook traffic nemojte boostovati post.

  1. Mislim da se FB posle navadi pa ti namerno smanjuje reach da bi boostovao ( nije provereno )
  2. Google ne voli placeni saobracaj koji dovodis na Adsense, pa cak i ako je sa FB-a ( dosta njih je dobilo ban zbog invalid click-ova )
1 Like

Super, hvala ti za info. Slično izadje za filipnce i indijce, samo da tačno to što kažeš za taj niche verovatno indija radi slabije.

Te 3 zemlje druge koje si naveo nisam probao, a mogle bi biti dobre, pogotovo Emirati možda jer ima sada tamo raznih ljudi koji govore engleski.

Super ti je to, samo guraj, sve najbolje u radu :smiley:

1 Like

Odlicna taktika, svaka cast. Znaci, posedujes Facebook stranicu, i ulazes u Facebook reklamiranje? Glup sam za Facebook pa me zanima - svako ko jednom lajkuje, vidi svaku sledecu objavu?

1 Like

Ja sam do sad ovo radio i u isto vrijeme promote page. Dakle izbaciti boost post, a samo raditi promociju sajta ?

stalno boostam neke postove i fino radi… em dobijem korisnike em nekaj zaradim od adsensa i popupova… sve u svem ispadne me ta reklama na fejsu 10tinu cjene koju platim…doduse nisu ti korisnici tak dobri ko ovi s gugla al isplati se

da li popup koristis u kombinaciji s adsense, ako je kombinacija dozvoljena mozes li postaviti link tog popupa

popunderi su to zapravo krivo sam reko al da mos imat tri komada uz adsens a firmi ima tih kolko oces

@imemperor1 Evo bas mi se juce desilo da mi zemlje koje sam naveo daju bas los CPC, Izgleda da je ponekad do kvaliteta akcije koju je uradio.
Hvala, javicu na kraju kad zavrsim ulaganje, koju sam racunicu dobio i da li moze da skalira.

@wizard1 Taktiku sam provalio od nekih likova, tako sto je jedan prodavao sajt na Flippi. Prave ogromne pare, tako da sam morao da pokusam.
Da, ulazes u bazu fanova na FB i radis dosta objava koje su engaging, tj gledas da dovuces sto vise ljudi sa fejsa ali ne da boostujes post, vec od tvoje baze. Da bi doveo sto vise ljudi post treba da bude engage-ing tj da poziva na klik. To zahteva i dobar Title i Sliku. Ja radim za svaku sliku posebno. Ovako nesto: http://screencast.com/t/U8gSiMVTsK
Ko jednom lajkuje i postane tvoj fan ne vidi svaki put objavu vec to zavisi od reacha. Fb ti daje odprilike 5-70% reach po ovjavi u zavisnosti od engage-a fanova.
Tipa ako objavis nesto i fanovi odmah krenu da lajkuju, shareuju, FB ti normalno pusta taj post da dobije veci reach.
Sve je do racunice na kraju. Ako uspem na kraju da dobijem 10:1 javljam ovde ceo tutorial.

@Gadafi Mozes i da boostujes post, ali zapravo nema smisla osim ako ne prodajes nesto na tom postu.
Ako planiras da zaradjujes od traffica sa FB, onda ti treba baza, a bazu ces bolje da napravis ako ulazes u Page Lajkove.

@FantomSlobode Ako mene pitas ja koristim popup kojim konvertujem ljude na FB https://wordpress.org/plugins/facebook-page-promoter-lightbox/screenshots/ .

1 Like