Googlebot i Cloudflare - upozorenje!

Prekjucer sam primjetio da mi je gugl neke sajtove, ukljucujuci i Webmajstore, uklonio iz rezultata. Analizirajuci kroz Google Webmasters tool primjetio sam da googlebot tim sajtovima uopce ne moze pristupiti (na slici se vidi nagli pad).

Razlog tome je, kako se sada cini, taj sto je Cloudflare u svom firewallu blokirao googlebotove.

Sada sam iskljucio Cloudflare, no botovi i dalje ne mogu pristupiti sajtu (fetch as google u wmt), pa pretpostavljam da treba proci neko vrijeme da gugl flusha dns cache.

Klik na “error” ne izbaci nista informativno, a takodjer iz “crawl errors” sekcije se neda naslutiti u cemu je problem:

Jedino mjesto iz kojeg sam zakljucio da se radi o DNS problemu je kroz Sitemaps:

Tako da pazite, kada koristite Cloudflare, da u njemu za svaki slucaj whitelistate guglove adrese, premda jos nisam siguran da je bas to uzrokovalo problem.

Koje su googleove adrese?

Ja koristim CloudFlare i nemam te probleme. Probao sam ‘Dohvati kao Google’ i Google je uredno pristupio stranici. Provjeri si postavke. Imaš li CloudFlare aktiviran preko cpanela ili si i NS promijenio ručno?