Grafički dizajn zarada

Hi,
Probala sam nešto radit kao dizajner putem prijave na Freelancer, al to dosta teško ide, ima dosta članova koji dugo tamo rade. Ima li neko iskustva za neku sradnju na berzi gde nije potrebno naddavanje, neki sigurniji način za doć do posla i isplate…

Tnx…

Jel imas neki online portfolio radova da pokazes sta sve i kako radis (ako nemas, zasto nemas posto je to kljucno)?

Od sajtova, mozda malo laksi prolaz imas na:


Doduse i tu je gomila ljudi i ubijaju Kinezi, Indijci sa cenama ali Ameri hoce dati priliku nekom van tih podrucja kada se opeku.
Takodje uz odredjeno cimanje i ako napredujes ili vec imas pristojne radove mozes ostvariti dugorocniju saradnju sa klijentom sto te oslobadja pritiska redovnog trazenja poslova.

Jos bolja kinta, tj bliza realnim cenama kako se za to naplacuje van freelance sajtova je na:


Ali tu je prica konkurs tipa, znaci moras zavrsiti rad i prikazati ga klijentu, pa najbolji iz mase pobedjuje.
Mnogo manje ljudi konkurise posto niko ne voli taj tzv “spec work” ali opet brzo izludi ljude.

Ne znam sta jos ljudi furaju od novijih, tu je onaj:
https://www.fiverr.com/
ali cene su katastrofa, doduse i kvalitet uglavnom.

Jos jednom, okaci radove pa mozda mogu dati konkretniji savet, ovako je vrlo tesko.
Osnovna stvar je da shvatis da radis za klijenta a ne za sebe, i da najcesce nece proci najbolje resenje nego njemu “najlepse”, jednostavno sam nivo klijenata i poslova je takav, nije to top liga da te puste raditi sta ti kao profi mislis da je najbolje i da imas apsolutnu slobodu.
Ako to skapiras brzo mozes ustedeti tonu vremena i zivaca i stancovati nesto za sta se izverziras.
Ovo je uglavnom najteze za svariti.
Pored toga vrlo je vazno da u slobodno vreme ucis nove softvere, trendove, i sve to prikazujes kroz folio kako bi privukla nove poslove i klijente a na duge staze opet odabrati najvise 2,3 pravca i dizajn oblasti u kojima zelis juriti poslove, kako bi bila konkurentna.

Da, to je to, s koje strane i da kreneš ništa nije sgurno, treba mnogo truda uložit i pitanje je kolko će se to isplatit. Ja sam nekako došla do te ideje zato što me u poslednje vreme opsedaju škole s tečajevima za programe za grafiči dizajn ponudama za tečaj sa sigurnim poslom po zavrčetku. Oni svim svojim kandidatima nalaze posao na US tržištu već po završetku tečaja, al to je sigurno na nekoj drugoj razini. Kad saam pošla google’at gledam da se tek treba probivat s mnogo rada, a ja već dugo vreme radim za jednu firmu i ne bi smjela kacit te radove. Inače svih ovih godina sam shatila da je dizajn najteži posao jer dva i dva nisu uvijek cetiri. Moraš uradit nešto što osnovnih načela dizajna nema, istrpit da ti ko hoće kaže meni se to ne sviđa, uradi ovako ili onako. A bogami i imam i sve više radova koje gledam da ne potpišem.
tnx za linkove, vidjet ću dal tamo ima nešto za honorarno sa ne mnogu radnih casova

Nema na cemu, znam da nisam dao najbolji odgovor jer si trazila nesto da izbegnes tu guzvu i konkurisanje, ali toga nema previse, mozda par sajtova poput tog Fiverra, gde ti nudis svoje usluge po svojim cenama, ali opet nema nekog filtriranja pa se konkurencija moze svesti na neke idiote koji ce sve obezvrediti u startu.
Zbog cele te price sam ja pre par godina i polako krenuo uciti programiranje, prvenstveno za game development jer me to zanima, a evo odskora cackam malo i web, gde su ulaganja (novcana, vremenska) mnoogo manja a roi je brzi.
U svakom slucaju za bilo sta bilo kog tipa radovi za pokazati su kljuc, jer upravo tu uslugu i prodajes pa je smesno pricati ili nekog nesto uveravati, ljudi pogledaju sta znas i hoces raditi, ko zeli kontaktira te i odatle dalje ide prica.

To za skole, tj tecajeve, okaci link ako nije frka, bas me zanima ko tako nesto moze garantovati danas.
A ako vec radis za neku firmu, vidi da izboksujes da to sto je objavljeno i zavrseno za njih mozes i sama kaciti online u svoj portfolio, inace ces doci u situaciju da kad jednog dana sa njima zavrsis budes opet na pocetku, sto je scary shit.
I dalje nisam skapirao u kojoj oblasti dizajna radis, ako hoces baci neki kontakt na pm, mozda ti ja mogu nesto outsourcati nekad ako me neko cimne a ne budem zainteresovan.

pozz