Grijanje na klimu - na što paziti kod kupnje?

Dok grijes a vani je 0 onda klima radi na full vjerojatno i dok je 10 a ti zelis 20. isto vrijedi dok je vani 35 a ti zelis unutra 25. To radi sve full. istina ako je dobra izolacija kad jednom postigne tu temperaturu onda ce se klima paliti i gasiti.

Ali ovakvi racuni sto prica @bugi su milina. Sto i ide u prilog tome da gosti ne trose struje. A ne trose jer nevole da im u malom apartmanu klima duva hladan zrak u lice, i ne zadrzavaju se u stanu dugo. A isto tako klimu uredno gase kad izadju.

Znaci prica o otvorenim prozorima i radu klime sigurno ne drzi vodu, jer da su otvoreni prozori i klima radi na duze vrijeme racun nebi bio 500 kuna.

Možda ako griješ preveliki prostor za snagu klime…ali ako je klima odgovarajuća za prostor koji se grije, onda baš nije toliko rasipanje energije pa da se ništa ne akumulira u prostoru…i da to klima ne može nadoknaditi.

Ti si potrošnju računao ono full gas rad klime * svaku senkundu mjeseca. Što u praksi ne bi imao sve da griješ i otvoreni prostor. Jer ako niš drugo, tu i tamo se izađe makar iz stana i ugasi se klima…

Ovdje konkretno je bila klima 3.5kW na 27m2 i prošli podstanar veli da bi klima za 15ak minuta ugrijala stan zimi. A da ne govorim da su pritom i prozori full loši i ne dihtaju ništa…

Sada ću staviti 4kW i trebalo bi biti ok + doći će i novi prozori.
Ako se baš pokaže da klima ne može održavati temperaturu, onda se može dogrijavati sa radijatorima …a klima treba ionako za ljetne dane…

Grijanje ako je malo prostor to je ok. Imam poznanika koji imatako u maloj garsonijeri.
Sve više od toga izaberi klimu uzmi statistike, uzmi prostor svoj i izračunaj približno potrošnju. Mislim da imaš i kalkulatora na webu za te stvari. Čudio bi se da nema.

Racunica vam bas ne stima. Naime dobro je poznato da kvalitetna klima sa inverterom (tipa od 4000 kn nadalje) od svih elektricnih nacina grijanja najmanje trosi. Naravno da klima trosi ako je neka jeftina koja kosta 2500 kuna i namijenjena je za koristenje u 25 kvadarata a vi grijete 50.

Da, ja imam 2 LG klime i koriste se samo za hladjenje, obje su kostale preko 5000.

I da moja racunica je o maksimalnoj mogucoj potrosnji. Znaci jedna klima nece ama bas ni u kakvim uvjetima potrositi vise od 3000 kuna mjesecno.

E sad kako se koristi i sto grije ili hladi je druga prica.

kod mene, ove dvije klime koje imam nemogu zagrijat prostor od 40m2 a da ne rade skoro pa na full. Kod nas na sjeveru zima je strasna, ispod nule redovito.

Evo sam sebi da replyam i svima da kazem da ovo sto sam pisao u ovom topicu je za stare klime, ne inverter. Ako kupite inverter navodno ta trosi struje toliko da u biti se moze reci da ne trosi struju uopce. Navodno 200 kuna na godinu, kaze mi majstor i to ako radi non stop, nije mi jasno, jel ima tko da to potvrdi?

Ako je u pitanu grijanje onda da. Ja imam 2 sa inverterom grijem sa njima sobe i trose jako malo oko 100 kn mjesecno sto je malo s obzirom da dosta rade…

Dobro 100 kuna mjesecno… ajd to je i grijanje, to trosi vise mi se cini… Ali ovi kazu da trosi 200 kuna na GODINU. Sto mi ovako na prvu zvuci kao totalna navlakusa… Ali eto to pise na Elipso ducanu.


Evo citajte 201kwh / godisnje, lol Sto je u stvari manje od 200 kuna.

Ma to nema sanse…i jos grunding smeche

Ja dok sam bio student (tu jednu godinu) grijali smo se na klimu (bili su i radijatori na struju koji nisu koristeni)… e sad zima nije bila strasna (sjeverna bosna) i nije temperatura nikad isla ispod -10… I klima je radila stalno-a racun za struju je bio u najhladnijem mjesecu oko 35 evra… e sad imajte u vidu da je bojler bio upaljen stalno (jer svaki dan je bilo 4-5 tusiranja) i da je preko ljeta racun bio oko 20e…

Stvar oko klime jeste- da li uzimas dobru klimu koja moze i da GRIJE na minusu- jer one krs klime i ne mogu…

A sto se tice potrosnje… Da bi ste imali jedan KW toplotne energije u stanu- svaka gijalica koja radi na struju mora potrositi najmanje 1KW elektricne energije (malkoc vise) jer ona direktno pretvara elektricnu u toplotnu preko grijaca… Kod klime je drugacije… i najbolje klime za 1 kw elektricne, mogu u prostoriji napravit i do 4-5KW toplotne energije… Nije naravno u pitanju prepertu mobile (dok neko ne pocne replajovat) nego nacin na koji klima radi tokom grijanja- nema klasicnog grijaca, nego vuce vazduh izvana i onda sistemom kompresije gasova podize temperaturu vazduhu i pusta taj vazduh u prostoriji… ta razlika u toploti (KW) se u teoriji “osjeti” napolju (naravno ne i u praksi).

1 Like