Hitno trebam pomoć s Smarty templejtom , izrada custom plugina

Radim na jednoj skripti koja je bazirana na smarty template sistemu, i kod je kodiran sa ioncubom.

Trebam napraviti custom dodatak za sidebar.
Naime sidebar modul je baziran s 10 tabova i vuće 10 stavaka sa po 10 najposječenijih nekretnina.

Tabove sam recimo složio stilizirao i našao sam u bazi što mi treba, te vjerujem da ću uspjeti povući ali muči me kako to implementirati u kod.

Fajlovi smarty templejta su .tpl, i prilagodio sam dizajn koji trebam i to je to, ali nisam siguran kako da implementiram php code koji napravim.
Da li koristim include? Ili direkt?
Ili koja je sintaksa sa korištenjem {ovih zagrada } da pozove određenu funkciju ili kompletni isprogramirani fajl s phpom i htmlom?

Može i na privat, za gotovo riješenje platim ako treba pa može i ponuda na private ili ako ima pomoć.

Tebi treba iz modela php kod za template file, ako sam dobro razumio?

moras u php fileu koristit assign metodu, npr:

$smarty->assign("naziv_varijable",$varijabla);

i onda u templateu koristis varijablu kao:

{$naziv_varijable}

template pozivas u php kodu sa display metodom:

$smarty->display( "naziv_templatea.tpl" );

Samo zapamti da moras assign varijable napraviti prije nego sto pozoves template. Isto tako moras koristit php kod unutar templatea sa {PHP} tagom, ali svejedno moras assign varijable u php fileu da bi ih imao u templateu…

Nadam se da je to ono sto si trebao…

Napravio sam query i dio sa PHPom i dizajn je trenutno nebitan, on će se stilizirati kasnije, samo mi je bitno da proradi na skripti.

Da probao sam s {php}{/php} direktno kod ukucati ali ne radi. Ne prikazuje vrijednost varijabli nego $varijabla.
Vidim da mi je nedostajao dio assign.

Još jedno pitanje, ako je ta vraijabla sada postavljena u u nekafunkcija.php da li sa assigne je u php kodu dodjeljujem u $smarty s kodom koji si naveo

$smarty->assign("naziv_varijable",$varijabla);

Ako da pretpostavljam da je onda templejtu samo potrebno je pozvati sa “smarty” oblikom varijable koju sam dodjelio:

{$naziv_varijable}

Da li je moguće slijedeće, da postavim kompletnu php funckiju i zapišem varijable koje mi trebaju, te onda samo u .tpl pozovem te varijable gdje mi trebaju?

Ako da koja je pocedura?