Hoće li kamate na stambene kredite rasti?

Takvo je danas opce misljenje u Hrvatskoj, da si stanove mogu priustiti samo milijuneri ili kriminalci, a zapravo ih najcesce kupuju prosjecni zaposleni građani uz razna zaduzenja. Kod nas su cijene podivljale najvise zbog turizma, ulaskom u EU i sada Schengen, a i nepostojanjem poreza na nekretnine.

šta mi u BiH da okrivimo? ni u turizmu, ni u EU, ni Schengen, pa je cijena novogradnje u Mostaru (čitaj selo od grada) 1900€ novogradnja… a prosječna plaća je cca 600€

A nemam pojma, BiH isto pregovara oko ulaska u EU, a turizam vam pretpostavljam ipak raste, pa je apartmana sve više? Dodaj k tome inflaciju u cijeloj Europi, troškovi gradnje su sve veći… Ako uđete u EU budi siguran da će cijene biti bliže 3000 eura nego tih 2000 koliko je kažeš sad u Mostaru. Rast će nešto i plaće ali ne propocionalno.

U Zadru je cijena novogradnje oko 3500 eura prosjek, a prosječna plaća je 1133 eura.

1 Like

Cijene rastu jer je porasla potražnja. Nema tu nikakve magije niti zavjere.
Spomenuo sam nekoliko postova iznad da sam kupio stan za 950 €/m2. Kupljen je taman kad je krenula druga runda poticaja za kupnju stanova.
Prvi natječaj je prošao općenito s osrednjim odazivom iz nekoliko razloga:

  1. nisu svi zainteresirani za kredit dobili informaciju
  2. Isprva se zaziralo od dizanja kredita na 15 godina zbog nesigurnih zaposlenja (ja sam u ovoj drugoj kategoriji)
  3. neki su kalkulirali hoće li uspjeti spojiti kraj s krajem ako uđu u kredit (obično su već imali jedan i to za auto), pa je prošao rok za prijavu
  4. nije pronađena adekvatna nekretnina, ili se kasno krenulo u ishođenje papirologije

Sljedeće godine su ponovno krenuli poticaji i ovog puta je odaziv bio stopostotan. Sav namijenjeni novac iz proračuna je podijeljen. U toj drugoj tranši sam i ja uzeo stan. Počela se zahuktavati izgradnja stanova, koji su se relativno brzo prodavali: kvadratura je bila 50-60 m2 u novogradnji, a cijena je s onih mojih 950€ već skočila na €1300.

Svi su bili zadovoljni: kupci jer su riješili stambeno pitanje, građevinari jer im se posao naglo povećao, a osobito banke, koje su iznajmljivale novac i jednima i drugima. Zapamtite ovaj detalj.

Tko god je tražio rješenje stambenog pitanja, tražio ga je kroz poticaje koje je davala država. Zbog pristupačnog novca potražnja je narasla, što je rezultiralo izgradnjom novih stanova. Budući da zgrade nisu jednostavne za napraviti, potražnja je nadmašila ponudu i cijene su otišle u nebo.

Ovaj prirodni porast cijene se poklopio s ekstremnim rastom cijene energenata (Rusija/Ukrajina). Zbog toga je cijena osnovnih građevnih elemenata (željezo, drvo, stiropor, i tako dalje) poskupjela 50% i više. Nabujali troškovi su prebačeni na kupca nekretnine.

Sada smo u situaciji da je cijena kvadrata toliko porasla, da si samo rijetki mogu priuštiti kredit jer više nisu kreditno sposobni. To znači da im primanja više nisu dovoljna da pokriju ratu kredita.

Istovremeno su i građevinari na muci, jer su sve svoje zgrade financirali posuđivanjem kod banaka. Jako su se zadužili i sada im kamata polako jede prihode. To bi riješili prodajom stanova, ali i oni su zaglavili zbog visoke cijene materijala: morali su podizati još veće kredite uz nepovoljniju kamatu, da kupe željezo i stiropor čija se cijena udvostručila.

Ono što će se sada dogoditi jest da će cijena kvadrata nešto pasti. Pad će biti rezultat stabilizacije tržišta, ali cijena se neće formirati u idealnoj točki (sjecište ponude i potražnje), nego znatno iznad. Građevinari neće moći prodavati kvadrat ispod cijene izgradnje, koja će i dalje biti nedohvatna većini zainteresiranih kupaca.

Bit će opet bankrota građevinskih firmi/prebacivanja imovine na ženu i djecu, baš kao i prije petnaestak godina. Stanovi će zjapiti prazni, jer ih zainteresirani neće moći kupiti.

1 Like

Neki dan gledam oglas i Index izbaci stan Kutina 49m2 za 85000eura… OMG.

Neka sreća se dogodila da kraj 2019 smo se selili iz stana u Zagrebu koji se prodao i tražili stan.

Na kraju našli kuću na 30 minuta od ZG sa dodatnom kućicom i 1000m2 okoliša uz šumu. Mir živi signal bolji nego gdje smo bili u vrapču. Bez kredita, hvala bogu.

Sada da kupujemo bili bi na cesti.

Ne razumijem te cijene pa to je strašno. Pa koliko samo zaposleni moraju si bubati plaće i što ja znam k jamčiti čime sve da si priušte danas apsolutno precijenjene stanove, a sada već i kuće u okolici.

Kuću smo kupili pola registrirali kao poslovni, uložili nešto, ali sada možemo po ovim cijenama i logici tražiti 3 puta više lako. Nema šanse da prodajemo.

Nadam se da će se to smiriti samo neka institucija ili nešto mora se promijeniti aktivirati jer te cijene se samo sve više bacaju onako bez ikakve pameti.

1 Like

A previše je tu faktora ja mislim… Evo baš pričam s momkom sad radi zgradu, kaže mi da će ga izaći ca. 1400e po kvadratu izgradnja, 2018 sam radio nešto za jednog čovjeka koji je onda imao stan u novoj zgradi, rekao je da ga je koštala tada 1200 po kvadratu…

Znači i nije toliko baš narasla cijena izgradnje, nego eto… svako doda još malo marže i to završi na krajnjem kupcu…

A ovaj stan koji ja kupujem je prvotno trebao biti prodavan za 2200. I to je bio plan 2022 godine, međutim dogodi se iznenadan rast cijena, i agencije za nekretnine ih zovu da dižu cijenu i ne daju stani spod 3000 eura kvadrat… Stavili su 2700…

A ta potražnja mi nikako nije jasna, tolika potražnja a znam barem 15-20 stanova u okolici dubrovnika koji se uopće ne prodaju a cijena im samo raste… pa da je potražnja tolika valjda bi se onda prodali… to mi nikako neće biti jasno.

Evo baš gledam u gradu Zagrebu je na njuškalu na prodaju 11115 stanova na prodaju, gdje su još kuće, i gdje su oni što nisu oglašeni… Pa da je potražnja ogromna valjda bi bilo 1000 stanova, a ne 11x toliko… Dobro, siguno tu ima i veze što masa ljudi bježi u urbana područja pa tamo nekretnine bujaju…

Ako su statistike dobre, 60% nekretnina se kupuje gotovinom… Onda otpada ona priča da većinu kupuje nekakav srednji stalež na kredit… Ja jednostavno mislim da su nekretnine najsigurnije ulaganje, i to je ono što se upravo i dogodilo u cijelom svijetu zbog inflacije. Ljudi su počeli ulagati u nekretnine, i naravno cijena im otišla u nebo.

Ne znam kakva je situacija u ostatku RH, ali znam da u Dubrovniku većina prodaje stanova ide preko agencija, i sigurno da je i to rezultiralo barem 10-15% skupljom cijenom jer se agencije međusobno dogovaraju što će i koliko će.

1 Like

sve si rekao kako jest.

plus šta bi još dodao.
imali smo konverziju valute i mnogi su držali novac ispod madraca. i zbog konverzije su to morali opravdati pa se zato u Q1-2023 navalilo na nekretnine, zemljišta, itd…
dosta se toga kešom odradilo (neki bi digli kredit, čisto da imaju opravdanje nekakvo kroz papire, ali to je sve kešom plaćeno)

1 Like

Nestaje, tj. “briše” se srednja klasa.

Ako ćemo gledati povijesno, srednja klasa je neuspješni pokušaj socijalizma (ranije nije postojala) i “prevara” koja je propala “par godina” nakon raspada istog…

Kanibalizam ne poznaje pojam srednje klase… ili radi/vrijedi i imaj ili nećeš imat.

To će na kraju dovest do sloma kapitalizma :slight_smile:

Nadam se da ćemo kao vrsta, nakon kapitalizma, imat neko bolje rjesnje :sweat_smile:

2 Likeova

Imacemo boston dynamics powered by AI hehe

Tio sam napisat kapitalizam, al dođe ti na isto… pa neću ispravljat :slight_smile:

1 Like
  • Ne iznenađuje onda da danas jedna četveročlana obitelj, premda i visokoobrazovani, jedva podmire sve svoje mjesečne troškove. A zamislite sada da su se nekada s jednom radničkom plaćom kupovale vikendice…

Još je ovo članak od prije nekoliko godina…Šta danas možeš kupiti od jedne plate?

Ako se nešto moglo kupiti sa jednom plačom, onda je to bezvrijedno jer bi svaka budala onda mogla to kupiti.

Moja oba djeda su napravili kuće, ali imali su po 5 terena svaki, nisu ih morali kupiti nego je neki pra-pra djed sadio krumpire tamo pa su se po tom principcu djelili tereni.
S obzirom da je bilo malo kuća a puno zemljišta, to je bilo bezvrijedno, mogao si kupiti teren za 5 ovaca,
Kada se gradilo, nije trebalo papire rješavati nego udariš 4 kolca u zemlju, kupiš blokove i cement, okreneš janje, okupiš rodbinu i susjede na mješalici i gradiš.

To ne znaći da se prije bolje živjelo nego jednostavnije i bilo je bez-zakonje. Tko je prije vidio čokoladu kamoli nešto što danas imamo, ljudi su živjeli od onoga što sami stvore.
Ne samo te generacije nego i ja i moj vršnjaci (imam 35), nama su slatkiši bili luksuz tamo u devedesetima a bogami i kasnije.
Npr. patike bi dobili svi prije školske godine i to je za cijelu godinu, onaj tko bi u razredu imao dvoje bi bio više klase.
Danas sva djeca imaju po 5 pari obuče, mobitel ne smije biti stariji od 2 godine a rođendani se slave u restoranima sa pozivnicama i kuvertama.
Te priče da se prije bolje živjelo su glupost.

3 Likeova

“BESPRAVNA gradnja je svojevrsni hrvatski brend, no teško je tko mogao vjerovati da će doći do toga da se jedan njemački par otvoreno njome hvali na njemačkoj televiziji.”

članak napisan 31. listopada 2023.

1 Like

to da se prije moglo kupit kuću s plaćom je priča za objesit mačku o rep.

plaća 90-ih 100 maraka, 150…

tipa danas 200 eur…

kuće, istina, jeftine…al i dalje je to 40K, 50K bila vrijednost…
što s tim parama nisi mogao kupit da ga jeb…

ljudi se bavili zato poljoprivredom, živjelo se više u zajednicama, imalo dodatne izvore prihoda od poljoprivrede.
evo primjer od onog gore - čovjek kojeg poznajem i sada je pred mirovinu, počeo radit 1992. u min. poljiprivrivrede gdje je i dan danas i upravo je ta plaća bila kako sam naveo, ali zato je na selu imao grožđe i vinograd od oca i djeda, pa je prodavao iza toga i mandarine, ostlao voće povrće…i od toga je imao dobru zaradu, pa se moglo kupiti dodatna zemlja, mali stan u gradu (kojeg će ostaviti sinu, itd)

a gore je kolega dobro napisao, još od austrougarske kada je bila reforma dodijelile su se ljudima zemlje koje su obrađivali pa su tako dosta ljudi stekli posjed nad tom imovinom…

kasnije su režimi dodjeljilvali ,oduzimali kako je kome trebalo…

al generalno je “posralo” one koji su to dobili pored mora u startu pa dobili zamah kad je krenuo turizam. ali nije ni tu sve bilo bajno, ljudi se snalazili kako su mogli…

3 Likeova

Znači on je živio u gradu i imao porodicu na selu koja se bavila poljoprivredom?

Plačao porez na zemlju i procenat zadruzi?

I ostalo im je toliko da dvije porodice žive normalno i da kupuju dodatnu zemlju i stan u gradu?

nisi shvatio poantu.